Ракурсhttps://racurs.ua/
Звільнити Одесу від пам'яток сучасних фашистів
https://racurs.ua/b219-zvilniti-odesu-vid-pamyatok-suchasnih-fashistiv.htmlРакурсЧому на Алеї Слави в одеському парку Шевченка досі красуються монументи з написами, що ріжуть очі одеситам та біженцям із українських міст, охоплених вогнем? Йдеться про гранітні плити: «Город-герой Москва» та інші згадки «славетних» міст РСФСР. Зрозуміло, що мова про історію протидії фашизму минулого століття. Але під час нинішніх масових тортур, вбивств та зґвалтувань українського населення за вказівками Кремля, цьому всьому місце у музеї історії та криміналістики, якщо не на звалищі.
.
Не дарма активісти облили ці пам'ятки червоною фарбою у 2018 році. Тоді у місцевій пресі їх назвали варварами-провокаторами.
Не виключено, що й відкрили справу про адміністративне правопорушення, а може, і кримінальне провадження. Сьогодні ці гранітні монументи виглядають як неприпустиме знущання. І, проходячи повз, одеситам залишається уявляти, що це кладовище з могильними плитами, згадуючи жартівливу пісню Шнурова: «Москва, почем звонят твои колокола?...»
Скажу як юрист: на сьогодні немає чіткої законодавчої основи для відправлення цих гасел до музею радянської історії. Демонтаж надбань тієї епохи ніби стикається з непорушним Законом України «Про охорону культурної спадщини». Винятки передбачає так званий закон про декомунізацію − «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Вважається, що формально його норми не розповсюджуються на такі пам'ятні знаки, бо є винятки для тих, що пов’язані з опором і вигнання нацистських окупантів з України. Проте історичної цінності написи на одеських плитах не мають. До того ж, їх слід розглядати у ширшому контексті, як рудимент радянської влади і прославлення меншим радянським братом більшого − статусних російських міст як применшення досягнень українських.
Сумніваюсь, що самовільний демонтаж цих історичних надбань зараз зустріне супротив місцевої влади та потягне хоч якусь відповідальність. Якщо сама влада не захоче зробити святковий подарунок одеситам.
Сьогодні − День звільнення Одеси від фашистських загарбників. Сподіваюся, що у квітні 2022 року буде започаткований такий самий день для всієї України щодо рашистських окупантів. І все руське піде за курсом військового корабля.