Новости
Ракурс

Лінь — це погано?

Можливо, ми помилялися, вважаючи, що лінуватися — це бути непродуктивним і слабким?


.

Визначення ліні. Для того, щоб бути максимально об'єктивними і отримати максимум користі від теми, варто почати з визначення головного об'єкта — ліні. Оксфордський словник дає таке визначення: «[Лінь — це] факт небажання працювати чи бути активним» або «відсутність ретельності у виконанні чогось», що вживається як форма «несхвалення». На цьому рівні видається правильним розглядати лінь як щось суто негативне. Загалом словники дають нам лише найпопулярніший або загальноприйнятий спосіб бачення та визначення речей. У випадку з лінню це, переважно, звинувачення в небажанні працювати або бути активним.

Переосмислення ліні. На жаль, популярне і правильне — це часом дві різні речі. Лінь без контексту набагато нейтральніша, ніж може видатися на перший погляд. У яких випадках ми не хочемо працювати чи бути активними? Тоді, коли нас змушують щось робити, а ми бачимо цю діяльність — суто гаянням часу. Це погано чи добре? Залежить від ситуації.

Паперова робота, бюрократія, поганий інтернет, спілкування з нецікавими людьми. Звучить надзвичайно нудно. Природно відчувати відторгнення та, внаслідок, лінь від подібних речей. Але чи погано це? Я би сказав, що скоріше корисно, продуктивно. В даному випадку це може змусити вас припинити непотрібні розмови, вирішити проблеми з інтернетом, можливо, змінити роботу або навіть вивчити програмування, щоб написати скрипт, який виконував би паперову роботу замість вас. І все це для того, щоб можна було зберегти свою енергію або інвестувати її у щось корисне чи веселе, у щось, що приносить задоволення. Було би несправедливо звинувачувати когось, що він лінується, бо щось у його житті забирає багато часу і не має сенсу. Проте справедливо дорікати людині в лінощах, якщо вона вирішила ігнорувати проблему замість того, щоб її вирішити.

Секрет полягає у тому, як працює наш мозок. Він розвивався в дуже, скажімо м’яко, негуманних умовах. Ми мали вижити, це було головним завданням. Сучасний комфорт збиває з пантелику наш мозок. Іноді йому буває дуже важко знайти сенс у тому, щоб робити справді важливі речі, особливо ті, що дадуть плоди лише у віддаленому майбутньому, у той час, як можна зробити щось, що приносить негайну винагороду. Наш мозок розуміє, чому ми хочемо смачно поїсти, або поспати, або зайнятися сексом, і він зрозуміє, чому ми хочемо втекти від вовка чи тигра. Але як щодо того, щоб стати мільйонером? Або виграти великий турнір? Або навіть прочитати книгу? Може, навіть дочитати це есе до кінця? Де винагорода? Нашим древнім мізкам важко побачити ці дуже далекі можливості і те, що може лежати за ними. Якщо зараз все добре, якщо ми в теплі, ситі, ба більше, ніхто не хоче нас прямо зараз убити, навіщо щось робити? Краще відпочити, зберегти сили.

У цьому і полягає проблема ліні. Іноді наш мозок може позначити щось як непотрібне і змусити нас лінуватися, коли ми насправді робимо речі, важливі для нашого майбутнього. У цьому випадку, якщо ми піддаємося лінощам, якщо ми обираємо миттєві задоволення замість того, щоб реалізувати свій потенціал і мати найсвітліше майбутнє, нас можна справедливо звинуватити в лінощах.

Отже, ми з'ясували, що лінь — штука досить «сіра». Вона не добра і не погана, поки знаходиться у вакуумі. Суть переосмислення ліні — це зняття негайного звинувачення, яке приходить з нею за визначенням.

Від ліні можна як страждати, так і отримувати користь, залежно від ситуації.

Як змусити лінь працювати на вас. Тепер ми знаємо, в яких ситуаціях нам доводиться боротися з лінню, але ця боротьба доволі важка. Ми можемо знати, що відпочивати зараз неправильно, бо є важливі справи, які повинні змінити наше життя на краще, але іноді буває просто занадто важко встати і зробити те, що потрібно. Але це виліковне, хоч і не одразу.

Сила волі — єдине, що тут стабільно допомагає. І її слід тренувати — як м'яз. Все, що ви не хочете робити, але знаєте, що добре було би зробити, спрацює. Це може бути так само просто, як прибирання в кімнаті чи миття посуду. Головне — бути послідовним. Потрібно робити щось “неприємне” щодня.

Краще починати з малого, щоб потім змусити себе робити великі справи, навіть якщо вони будуть виснажливими. Брати п'ятдесят кілограмів на біцепс із рекордом у десять. Звучить абсурдно, чи не так? Найкращим виходом у такій ситуації буде відступити, не травмуючи себе. Те ж саме стосується і волі. Якщо сьогодні вам важко попрацювати двадцять хвилин без перерви, то дивно було би вирішити працювати шість годин поспіль завтра. Але набагато логічніше працювати стабільно по п'ятдесят хвилин або навіть годину до кінця тижня. Десять хвилин додаткового часу щодня, і ви будете почувати себе чудово. Ви не вигорите надто швидко і зможете продовжити роботу наступного дня.

Пам'ятайте, що відпочинок — це частина робочого процесу, як каже мій викладач філософії. Неможливо весь час працювати з максимальною віддачею, потрібно час від часу робити перерву. Але знову ж таки, цей відпочинок має бути контрольованим, прорахованим. Тоді ви побачите, як зростає ваша сила волі, а отже, і ефективність. І з часом зможете досягти своїх найзаповітніших мрій.

До речі, фізичні тренування — це, мабуть, найкращий спосіб підвищити силу волі, а також загальний стан здоров'я і навіть змусити мозок працювати краще завдяки посиленню кровотоку і обміну речовин. Якщо ви серйозно ставитеся до тренувань, був би то бодібілдинг, бойові мистецтва або важка атлетика, кожне тренування нестиме із собою біль, втому, дискомфорт. Вам ще й доведеться ходити до спортзалу кожні кілька днів і це також позитивно вплине на вашу силу волі. Можливо, вам доведеться поліпшити свій раціон, що зробить вас ще більш усвідомленим та дисциплінованим. Тож якщо ви хочете стати вольовим, дисциплінованим і здоровим, вам, скоріше за все, чудово підійде спортзал.

Таким чином, лінь буде лише вашим радником, а не командиром. Вам вирішувати, чи прислухатися до неї, тому що ви справді робите щось марне, чи ігнорувати, тому що вона занадто примітивна, щоб зрозуміти ваші цілі.

Сила волі та раціональність — ось інструменти, які допоможуть вам досягти своїх мрій і змусять лінь працювати на вас, а не проти вас.

На завершення, лінь за замовчуванням вважається поганим явищем, але насправді вона може бути як продуктивною, так і непродуктивною, залежно від ситуації. Вона може як показувати вам, що ви робите щось марне, і це корисно, так і перешкоджати досягненню життєвих цілей. Щоб навчитися керувати собою, потрібно тренувати свою силу волі. Таким чином, лінь буде відчуватися лише порадою від організму, і ви самі вирішуватимете, прислухатися до неї, чи ні.

Тож переконайтеся, що ви не пропустили нічого хорошого в тому, що назвали універсально поганим.

Заметили ошибку?
Выделите и нажмите Ctrl / Cmd + Enter