Ракурсhttps://racurs.ua/
Вплив Ізраїлю на політику США: Розкриття тіньових методів
https://racurs.ua/b250-vpliv-izrayilu-na-politiku-ssha-rozkrittya-tinovih-metodiv.htmlРакурсНезважаючи на численні екзистенційні виклики, Ізраїль перетворився на процвітаючу демократію та одного зі світових лідерів в галузі технологій завдяки надзвичайній стійкості та інноваціям. Його рішучість і стратегічна кмітливість продовжують надихати нації в усьому світі, демонструючи силу наполегливості та єдності.
.
Уже багато років Ізраїль успішно впливає на політику стратегічно важливих для нього держав — а особливо на Сполучені Штати Америки. Особливо гостро Ізраїль відчув потребу лобіювати свої ініціативи у Штатах після вторгнення у Газу в жовтні минулого року, коли побачив, що не всі його дії відгукуються в серцях американців. А брак прихильності до Ізраїлю в американських виборців означає меншу фінансову і військову допомогу країні.
Ізраїль вдається до найрізноманітніших способах впливати на американську політику, знаходячи шляхи лобіювання своїх інтересів серед мерів, губернаторів і представників конгресу. Розгляньмо, як діє Ізраїль для підтримки легітимності своєї державності й політики власного уряду.
«Неурядові» організації
Один із відпрацьованих методів формування суспільної думки від Ізраїлю є підручні неурядові організації. На папері вони не беруть участі у політичному житті Америки, але де-факто формують проізраїльську позицію серед американців. Для уникнення проблем із законом ці організації засновують під виглядом дослідницьких або культурних проектів, що не зобовʼязані реєструватися під FARA, і діяльність яких, відповідно, не розголошується. Погляньмо на кілька прикладів таких організацій.
«Кела Шломо», «Концерт» і «Голоси Ізраїлю». Що спільного між цими трьома назвами? Всіх їх заснувало ізраїльське Міністерство у справах діаспори і боротьби з антисемітизмом або Міністерство зі стратегічних питань. По суті ці організації є наступницями одна одної, і всі вони так чи інакше повʼязані з лобіюванням ізраїльських інтересів.
Якщо ми спробуємо знайти відомості про організації Концерт або Кела Шломо, найімовірніше в нас не вийде знайти інформацію про них у звичних для нас джерелах, на кшталт старої доброї Вікіпедії. Єдине місце, де ми би знайшли інформацію про них — поодинокі видання, такі як Forward, або Сьоме око. Лише найсвіжіше втілення цієї організації, «Голоси Ізраїлю», має сайт.
Організація «Концерт» (у минулому «Кела Шломо») — підставна компанія, створена у 2017 році Міністерством зі стратегічних справ у боротьбі за «масову свідомість» проти «делегітимізації» Ізраїлю. Цей орган мав на меті співпрацювати з міжнародними проізраїльськими групами та окремими особами, які прагнуть поліпшити імідж Ізраїлю, і фінансувати їх. Щоб досягти цього, ініціатива намагалася замаскувати своє ізраїльське фінансування.
Ізраїльський уряд схвалив значні інвестиції в компанію. На її трирічний бюджет було виділено 128 мільйонів шекелів (37 мільйонів доларів), з розрахунком на те, що «Концерт» покриє цю суму за рахунок приватних пожертв. У рішенні кабінету міністрів зазначено, що ці кошти надійдуть від благодійних організацій або створених проізраїльських груп. Організація на початку свого існування отримала пожертви від уряду Ізраїлю та інших нерозголешних донорів на суму близько чверті мільярда шекелів.
Особливість такого роду організації полягає в тому, що вона не підпадає під дію законів про реєстрацію інформацію про іноземний вплив, таких як FARA чи директиву ЄС, і відповідно, могла діяти відносно вільно, не звітуючи Департаменту юстиції.
«Концерт» активно працював з групами, які очолювали кампанію за прийняття так званих «anti-BDS» законів, що карають американців за участь у бойкотах або інших ненасильницьких протестах проти Ізраїлю.
За даними видання Сьоме Око, у 2018 році американський прокурор Бен Мейр подав петицію до Верховного суду проти діяльності Міністерства у стратегічних справах Ізраїлю на підставі нереєстрації її маріонеткової організації згідно з вимогами FARA. Подальшу долю петиції, на жаль, не вдалося прояснити у відкритих джерелах.
Цілий ряд організацій співпрацювали з «Концертом», щоб просувати цілі держави Ізраїль. Деякі з цих груп, як-от Національна рада з розширення прав і можливостей чорношкірих (NBEC), просто публічно висловили свою підтримку Ізраїлю. Наприклад, нещодавно NBEC опублікувала відкритого листа від чорношкірих політиків-демократів, де вони зобов'язалися співпрацювати з Ізраїлем.
Інші партнери концерту йшли далі за висловлення публічної підтримки, добиваючись зміни законодавства США. Таким представником, і чи не головним американським одержувачем коштів «Концерту», є Інститут вивчення глобального антисемітизму та політики (ISGAP). За повідомленнями, він отримав від «Концерту» щонайменше 445 000$ США, що складає 80% його загального доходу за 2018 рік.
Чи звітує Інститут про свою діяльність перед Департаментом юстиції США? Згадаймо про академічне виключення з FARA. Науковим організаціям, які проводять обʼєктивні дослідження, не потрібно звітувати згідно з FARA. Під цей критерій підпав і ISGAP, що дозволило йому формувати думку публіки й конгресменів без зайвих розголошень свого фінансування.
Про виняткову обʼєктивність і незацікавленість цієї дослідницької організації свідчить те, що минулого року бригадний генерал Сіма Вакнін-Гілл, колишня офіцерка розвідки і зв'язкова «Концерту» в ізраїльському уряді, стала виконавчим директором цього Інституту. Останній, до речі, досі не зареєстрований під актом про іноагентів. Не дивлячись на неоднозначності в обʼєктивності своїх досліджень, ISGAP досяг успіху.
Можна сказати, що однією з основних функцій перед Ізраїлем у ISGAP було перевизначення і максимальне розширення терміну «антисемітизм». Визначення антисемітизму, яке зараз широко використовується Міжнародним альянсом пам'яті (IHRA) є дуже політизованим. Воно розширює визначення за межі ненависті до євреїв і охоплює ворожість до сучасної держави Ізраїль та її критику.
І зі своєю функцією Інститут чудово впорався. Вакнін-Гілл, виконавча директорка Інституту, напряму заявляла про вплив організації на політиків США. "Ми змістили фокус на роботу на місцевому рівні. Ми виявили, що мери і штати — з ними набагато легше працювати і втілювати визначення в життя».
За сприяння ISGAP переглянули закони про злочини на ґрунті ненависті, включивши до нього визначення антисемітизму від IHRA, губернатори Джорджії, Південної Кароліни і Південної Дакоти. У Флориді подібний закон вже очікує на підпис від губернатора ДеСантіса. За свідченнями The Guardian є підстави вважати, що Кеннеді Старнс, чиновник ізраїльського міністерства закордонних справ, листувався з сенатором Лорі Берман з приводу цього закону.
А в травні цього року дослідження Інституту використовувалися в слуханні Конгресу для обґрунтування тверджень про антисемітизм у студентських протестах. Це призвело до вірусної конфронтації представниці ISGAP Стефаник і президента Гарвардського університету. Останній, до речі, був вимушений залишити після цієї суперечки свій пост.
У результаті діяльності ISGAP палата представників США ухвалила законопроект про антисемітизм у відповідь на протести в університетах. Законопроект передбачає використання формулювання Міжнародного альянсу пам'яті жертв Голокосту для визначення антисемітизму, що на думку критиків суперечить першій поправці до Конституції США, адже він обмежує свободу слова. Тепер студенти американських ВНЗ не матимуть права вільно висловлювати свою думку з приводу війни Ізраїлю та Палестини.
Окрім Інституту вивчення глобального антисемітизму та політики, серед партнерів «Концерту» можна згадати компанію CyberWell. Це група, яка бореться з «дезінформацією» та пропагує підтримку Ізраїлю, співпрацює з TikTok та Meta. Її засновники - колишні співробітники ізраїльської розвідки та «Голосу Ізраїлю». Група має статус офіційного «довіреного партнера» цих соціальних мереж і «допомагає» їм моніторити та редагувати контент. Нещодавно CyberWell закликала Meta вжити заходів проти гасла «Від річки до моря Палестина буде вільною» («From the river to the sea, Palestine will be free»), яке часто використовується палестинськими активістами.
Наступник «Кела Шлому» і «Концерту»— «Голоси Ізраїлю» —слідує традиціям своїх попередників. За твердженням видання The Guardian організація зараз «…є частиною жорсткої та подекуди прихованої операції ізраїльського уряду, спрямованої на придушення студентських протестів, правозахисних організацій та інших голосів інакомислення».
Після початку активних бойових дій в Газі, Амікай Чіклі, 42-річний міністр справ діаспори й протидії антисемітизму від Лікуду в Кнессеті, наполіг на тому, що Ізраїлю необхідно займати активну позицію в протидії критикам Ізраїлю, особливо серед університетської молоді США. У бюджеті Ізраїлю передбачено 80 програм, що вже реалізуються для адвокаційних зусиль, які мають бути виконані в «концертному» стилі.
Інформаційні кампанії
За даними New York Times, держава Ізраїль, окрім створення підручних компаній для уникнення публічної звітності, також не гребує використанням технологій інформаційної війни. Уряд країни таємно спрямував на американських політиків кампанію для формування в них проізраїльської позиції у війні в Газі. Основна мета операції — фінансова підтримка законодавцями США ізраїльської армії, як стверджують чиновники, які брали участь у цій кампанії, і документи, пов'язані з цією операцією.
Фінансувало дану кампанію вже відоме нам Міністерство у справах діаспори й боротьби з антисемітизмом Ізраїлю. Уряд виділив на операцію близько двох мільйонів доларів. Її виконавцем стала тель-авівська фірма політмаркетингу Stoic, яка з жовтня продовжує втілювати операцію в життя на платформі X (колишній twitter).
Суть даної операції до болю проста, але на папері все виглядає дієвим. Stoic використовували сотні фейкових акаунтів X, Facebook та Instagram для розміщення проізраїльських коментарів під дописами американських законодавців.
Основними «жертвами» кампанії стали представники чорношкірих і демократів, особливо Хакім Джеффріс, лідер меншості в Палаті представників від Нью-Йорка, і сенатор Рафаель Уорнок від Джорджії.
Окрім того, в жовтні, за даними NY Times, десятки ізраїльських стартапів почали отримувати повідомлення на електронну пошту і месенджери з запрошенням стати ізраїльськими «цифровими солдатами» і приєднатися до проізраїльских кампаній онлайн.
Чи мала ефект ця інформаційна кампанія? На жаль, у нас немає змоги з точністю перевірити цю інформацію. Проте ми знаємо, США виділило на потреби Ізраїлю значні фінанси, і нам не варто виключати вплив даної кампанії на рішення американських політиків.
Підсумуємо
Ізраїль — потужна держава із сильною зовнішньою політикою. Їй із великим успіхом вдається формувати думку законодавців Сполучених Штатів Америки, про це прямо свідчать закони, які США приймає на підтримку повістки Ізраїлю.
Як демонструє досвід багатьох, не варто жартувати з державою Ізраїль. Не лише останні роки засвідчили, що вона піде на все, аби відстояти свої інтереси. Єдність і колективний дух Ізраїлю відіграли вирішальну роль у подоланні негараздів, формуванні сильного почуття національної ідентичності та мети. Ця згуртованість дала змогу досягти надзвичайного успіху і зберегти суверенітет перед обличчям значних викликів – і нам є чого повчитися у цієї держави.