Новости
Ракурс

Фіксація судового процесу – КПК потребує уточнень

Сторона захисту згідно частини 3 п. 10 ст. 42 Кримінального процессуального кодексу має право:


.

під час проведення процесуальних дій ставити запитання, подавати свої зауваження та заперечення щодо порядку проведення дій, які заносяться до протоколу. Допит свідка під час судового розгляду є процесуальною дією.

На практиці у зв'язку з цим виникають проблеми.

Ось діалог під час допиту свідка обвинувачення в суді присяжних:

Адвокат: Шановний суд! Я веду перехресний допит свідка обвинувачення. За ч. 2 ст. 87 істотним порушенням прав людини і основоположних свобод є порушення права на перехресний допит.

Відповідно до ч. 3 ст. 42 КПК я подаю заперечення на порядок проведення процесуальної дії, а саме: відносно того, що суд зняв моє навідне запитання, чим порушив моє право на перехресний допит. Прошу занести моє заперечення в протокол.

Суддя: Ви юрист і вам би час уже знати, що в суді згідно КПК 2012 року не ведуть протокол.

Адвокат: Ваша честь! Я дію за принципом: лікар сказав віднести пацієнта в морг, значить в морг. Пункт 10 ст. 42 КПК встановлює, що зауваження і заперечення заносяться до протоколу. Отже, я дію в рамках, визначених законом і тому наполягаю на внесенні мого заперечення в протокол, як про це сказано у законі.

Адвокат у цій ситуації намагався довести справу до абсурду.

Справді, у судовому засіданні ведеться тільки журнал судового засідання. Отже, вказівка про занесення  зауважень та заперечень у протокол є правильною для досудового слідства. Що стосується розгляду справи у суді, то заперечення і зауваження фіксуються при аудіо та відеозаписі судового процесу.

Такі зауваження та заперечення могли би бути занесені до журналу судового засідання.  Але КПК такої можливості не передбачає. Адвокат може викласти свої заперечення та зауваження також у письмовому вигляді і просити приєднати їх до матеріалів справи.

Отже п. 10 ч. 3 ст. 42 КПК потребує певного уточнення і вказівки, що зауваження і заперечення під час судового розгляду фіксують аудіо і відеозаписом, і можуть бути подані в письмовому вигляді .

Заметили ошибку?
Выделите и нажмите Ctrl / Cmd + Enter