Ракурсhttps://racurs.ua/
Підкамінь—2013: Три дні літа під мурами древнього монастиря
https://racurs.ua/ua/297-pidkamin-2013-try-dni-lita-pid-muramy-drevnogo-monastyrya.htmlРакурсФестиваль «Підкамінь» проходить в однойменному селі Бродівського району Львівської області, починаючи з 2007 року. «Підкамінь–2013» запрошує відчути це літо на повні груди з 19 до 21 липня.
.
Місце
Місце для фестивалю обрали невипадково, а якщо бути зовсім точними, то місце обрало фестиваль. У селищі Підкамінь стоїть домініканський монастир XVII сторіччя, який потребує відбудови та реставрації, як і більшість архітектурних пам'яток України. Показати чарівність місцевої архітектури та природи вирішили з допомогою музики, стиль якої підказала сама земля. Тож етномузика стала лейтмотивом концертної програми фестивалю і визначила всю концепцію.
Музика
На сцені «Підкаменю» в різні роки грали відомі українські рок-гурти — «Пропала грамота», «Кому вниз», «ДримбаДаДзига», «Юркеш», «Мертвий півень», «Вій», «ТіК», Mad Heads XL та інші. У програмі фестивалю поряд з легко впізнаваними іменами завжди є багато молодих і маловідомих команд, що мають не менше драйву і запалу, ніж їхні відоміші колеги.
Цьогорічна програма «Підкаменю» ще пишеться, але вже відомо, що серед учасників будуть український фолк-гурт «КОРАЛЛІ» (Карпатські Аллігатори), що промовисто визначають свій стиль як «Рок-Вар'Яте». На цьогорічному фестивалі гурт заграє пісні зі свого нового, ще не записаного альбому, який має вийти наприкінці року. Хлопці поєднують ф’южн та панк-рок зі звучанням карпатських народних інструментів (трембіта, сопілка, дримба). Компанію їм складуть півфіналісти проекту М1 «Свіжа кров» — мукачівський гурт ROCK-H (читається як рокаш, гра слів, що відсилає до угорського слова rakás — «купа», «гурт»). ROCK-H переважно співає пісні закарпатською говіркою, яку називають «русинською бесідою», а на «Підкамінь–2013» привезе свій новий альбом «Отава».
На етнофестивалі можна буде почути і новий проект колишнього музиканта «Гайдамаків» — тромбоніста Руслана Трочинського, який переїхав услід за дружиною в Естонію, де й створив гурт «Свята ватра». Музиканти «Святої Ватри» їздять з концертами Європою, починаючи з 2005 року. Гурт визначає себе як fire-folk, а що це таке, можете дізнатися самі, приїхавши на цьогорічний «Підкамінь». Музика обіцяє бути справді запальною, адже грають на тромбоні, естонській дуді, акордеоні, дрибмі, волинці, дерев'яному розі та ударних.
Хто ще заграє для гостей етнофестивалю на трьох музичних сценах, поки що невідомо, але організатори обіцяють понад 30 виконавців, яких визначають шляхом опитування.
Не музикою єдиною...
Який же етнофестиваль без лендарту, що робить природу об'єктом мистецтва. На цьогорічному фестивалі «Підкамінь» за лендарт відповідатимуть дівчата з творчого дуету «Дивина звичайна», які презентують три свої проекти «Деревограй», «Ниткодім» та «Гілкосипед». «Деревограй — такий собі «музичний інструмент». Поміж двома деревами ми натягнемо металеві дроти, які будуть виконувати роль струн, і гратимемо на них паличками. Цей проект закликає до балансу і гармонії між природою та людською діяльністю і показує відсутність обмежень у творчості», — розповідає одна з майстринь лендарту, 20-річна Оля.
Фестиваль «Підкамінь» заохочує творчість, тому на фестивалі працюватиме літературна сцена, на якій усі охочі зможуть виступити з власними творіннями протягом двох днів (20 та 21 липня). Організатори обіцяють приємні несподіванки та конкурси на літсцені, а з уже «надруковних» авторів на «Підкамінь» приїде спец з української пригодницької літератури Максим Кідрук.
«Підкамінь» заохочує не лише творчість, але й кохання. Після того, як три роки тому прямо на фестивалі одружилася пара з Закарпаття (Олександр і Олеся), Підкамінь став місцем весіль, і то не бутафорних, а справжніх, з печаткою в паспорті. Закохані, що хочуть побратися, подають заяву до селищної ради села Підкамінь у вказані терміни і одружуються вже на фестивалі (цього року термін подання заяв на шлюб спливає саме сьогодні, 18 червня).
Допомагати організації фестивалю в Підкамені будуть, як і звичайно, волонтери. Однак особливістю волонтерів цьогорічного фесту буде їхня мультинаціональність: на «Підкамінь–2013» приїдуть помічники з п'яти країн — Чехії, Польщі, Іспанії, Туреччини і навіть Південної Кореї.
Якщо у вас ще нічого не заплановано на 19–21 липня 2013 року, готуйте свої спальники і намети. Живуть на фестивалі в наметовому містечку або в лісі, харчуються в польовій кухні, співають — до ранку. «Підкамінь» чекає на вас!
Сторінка етнофестивалю «Підкамінь» у соціальній мережі Facebook (http://www.facebook.com/Pidkamin)