Ракурсhttps://racurs.ua/
Самостійна подорож до Європи. Рекомендації. Частина 2
https://racurs.ua/ua/299-samostiyna-podoroj-do-ievropy-rekomendaciyi-chastyna-2.htmlРакурсШукаємо готель
.
Готелі для всього маршруту спокійніше бронювати вдома. Є кілька сервісів — як-от booking.com, hotel.info та інші, де можна задати місто, дати перебування та підшукати місце проживання відповідно до ваших побажань. Можете сортувати пропозиції за ціною, за «зірками» або ж визначити певні параметри, наприклад, ціновий діапазон, розташування, характер готелю тощо. Для бронювання потрібно мати іменну банківську картку.
Зверніть увагу на таке:
1. Де відносно центру розташований готель? Щоб побачити це, подивіться карту міста. Обираючи готель у центрі, ви отримуєте додаткові години для вечірньої прогулянки містом. Особливо на це варто звертати увагу, якщо ви плануєте бути там недовго. Окрім того, має значення й наближеність до вокзалу, з якого ви їдете далі — діставатися з багажем через усе місто не надто приємно. Обідній або вечірній виїзд дозволяє вам лишити речі на рецепції готелю, а потім, за невеликий час до відправлення, зайти по них дорогою на вокзал.
2. Чи відразу знімається вартість замовлення з вашої картки? У такому разі біля вибраної пропозиції ви побачите примітку «Вартість не повертається». Та, як правило, ви без будь-яких санкцій зможете скасувати бронювання — до певної дати.
3. З якого моменту настають штрафні санкції і в якому обсязі? Наприклад, з якихось причин ви не приїхали і не встигли (чи забули) скасувати бронювання. У підтвердженні бронювання, яке надійде на вашу пошту, вказано, з якої години якого дня і яку суму знімуть з вашої картки.
4. Обираючи готель, можете почитати відгуки. Це корисно, оскільки фото не дає уявлення про якісь деталі, котрі після приїзду виявляться для вас критичними, наприклад, про запахи старого приміщення чи меблів. Не варто всі враження брати близько до серця, як і оцінки (найвищі оцінки нерідко отримують загальні кімнати в хостелах на вісім ліжок — це лише означає, що туристи, які дали високу оцінку, отримали те, на що розраховували). Однак інформацію візьміть до уваги.
5. Чи є в номері індивідуальна ванна кімната? У багатьох містах готелі розташовані в приватних старовинних будівлях, де не завжди вдається дотримати принципу: один номер — одна ванно-туалетна кімната. Одна справа, якщо ви погоджуєтеся на такі умови свідомо, інша — якщо це для вас стає несподіванкою при заселенні.
6. Чи передбачений сніданок? Гадаю, для більшості ця позиція не має особливого значення, але я знаю людей, для яких нестерпно зранку ходити в пошуках чашки кави. Про те, чи включений сніданок у вартість або чи можна його купити, як правило, написано в інформації про номер. Однак іноді це забувають зазначити, хоча у відгуках читаємо, що сніданок таки є.
8. Якщо ви подорожуєте компанією, розгляньте варіант апартаментів, це може виявитися економніше, ніж готельні номери.
Зверніть також увагу на режим роботи рецепції. Якщо це маленький приватний готель або гостьовий будинок, найвірогідніше, що вона працює не цілодобово. Тому уважно читайте свій е-mail: працівник готелю поцікавиться, коли ви плануєте прибути, і очікуватиме вас у зазначений час. У цьому можете не сумніватися. Якщо у вас виникли несподіванки в дорозі, знайдіть можливість повідомити про це листом або телефоном. Необхідність у поточній комунікації зумовлює потребу коректно вказувати власну електронну адресу та номер телефону.
Забронювати готель можна і в процесі подорожі. Це актуально тоді, коли ви маєте можливість для маневру. У такому разі варто мати з собою комп’ютер — нетбук, планшет чи телефон з інтернетом.
Ви можете підписатися на розсилку пошукового сервісу, зареєструвавшись на сайті. Це дасть змогу отримувати електронною поштою пропозиції знижок, які часом бувають суттєвими.
Особливості комунікації
Засоби комунікації — досить важливий елемент спорядження при самостійній подорожі. Для мене, наприклад, комфортним є комплект з нетбука та телефону. Комп’ютер — це і Skype, через який можна поділитися враженнями (економія порівняно з телефонним зв’язком), і підстраховка на випадок форс-мажору завдяки зв’язку з «великою землею», і інформація (наприклад, про місця перебування), і, зрештою, записник, куди можна нотувати враження.
Телефонний зв’язок можна забезпечити як через роумінг вашого звичного оператора (що, швидше за все, буде недешево), так і через, наприклад, TravelSim. Водночас деякі українські оператори забезпечують не дуже дорогі дзвінки в небізнес-час з України за кордон, тож таким чином дзвонити можуть вам.
Зверніть увагу на те, що телефони Samsung «не дружать» (або дружать, але якось не очевидно) з картками TravelSim. Максимум, що вдавалося зробити, це вислати й отримати sms, але налаштуватися на розмову — з допомогою всіх можливих рекомендацій на сайтах — самотужки так і не вдалося. Тому, якщо у вас такий випадок, краще напередодні не полінуйтеся звернутися до вашого сервісного центру. Я досі цього не зробила, тож вожу із собою стареньку Nokia.
Особливості розрахунків
У більшості випадків ви зможете розплатитися карткою. Але в деяких готелях (і не лише в тих, де зазначено «бронювання можливе без кредитної картки») розраховуватися просять готівкою. А в Португалії довелося зіткнутися з випадком, коли в супермаркеті покупку вартістю менш як 20 євро можна було оплатити лише готівкою. До кредитки на касі можуть попросити посвідчення особи — таке трапилося у Валенсії. Тож готівка має бути.
Фото: Сінтра — улюблене місце лорда Байрона в Португалії
Розраховуючи на картку, не забудьте повідомити в банку про необхідний на цей період денний ліміт. Або ж передбачте достатню кількість коштів на телефонній картці, аби передзвонити до банку для збільшення ліміту в разі потреби. Якщо ваша картка не має чіпа (лише магнітну стрічку), пошукайте інформацію, чи не виникне у вас проблема в якійсь із країн перебування через те, що переважна більшість терміналів працює лише з чіпованими картками. З такою несподіванкою зіткнулася моя колега в Голландії.
Цікавий випадок стався зі мною в Італії. Я відкрила в Києві банківську картку в євро, поповнила її, але коли настав час розрахуватися в готелі готівкою, не змогла зняти гроші в жодному банкоматі. Завтра вилітати, а я не можу розрахуватися. Зв’язалася скайпом з родиною, вони — з банком. Виявилося, на моєму гривневому рахунку не було… 19 грн, які щомісяця знімаються як плата за користування карткою, тож картка була заблокована, але мене про це в банку забули попередити. Кошти на мій рахунок в Києві поклали, і зранку я змогла розрахуватися.
Утім, достатньо мати лише гривневу картку, адже курс, за яким банк конвертує валюти, як показала практика, цілком прийнятний. Лише поцікавтеся перед виїздом, які банки в тих країнах, куди ви їдете, є дружніми до вашого, тобто беруть найменшу комісію.
Особливості розрахунку бюджету
Найбільші частини бюджету під час подорожі — це транспорт і проживання. Хороша новина полягає в тому, що вони прогнозовані. Перельоти викуповуються заздалегідь, а рахунки за готель ви маєте на руках при підтвердженні бронювання. Включіть до цієї частини вартість сполучення між аеропортами та містом — покопайтеся в інтернеті, аби знайти інформацію, як діставатися після приземлення до міста. Це може бути або громадський транспорт вартістю 2—3 євро (як у Бергамо, Лісабоні чи Валенсії) або 10 євро, як у Мілані.
Третій пункт витрат — «туристичний»: екскурсійний автобус (чи є він у вибраному вами місті і скільки приблизно коштує, можна подивитися на сайті одного з операторів — City Sightseeing, ціни інших операторів будуть порівнянні), вхідні квитки до музеїв, виїзди в цікаві околиці. Четвертий пункт — харчування. П’ятий — покупки та сувеніри (якщо ви передбачили, що вмістите їх у свій обмежений багаж). І шостий — непередбачені витрати.
Особливості пересування країною
Якщо маєте намір пересуватися країною наземним транспортом, орієнтуйтеся на те, що купуватимете квитки на місці. Це буде поїзд, автобус або міжміське метро. Прикинути вартість залізничних квитків можна, відвідавши сайт відповідної установи, наприклад італійської залізниці — www.italiarail.com.
Фото: Цей італійський потяг, який італійці жартома називають «ферарі на колії», розвиває швидкість до 350 км/год
В Італії дуже просто подорожувати залізницею: на вокзалах розташовані автомати, де вам треба вказати місто, з якого ви виїжджаєте, і місто, куди хочете приїхати, і він видасть розклад на добу — всі можливі варіанти. Вартість цих варіантів може відрізнятися в кілька разів залежно від класу поїзда та часу, який ви готові витратити на дорогу. Скажімо, з Рима до Неаполя можна доїхати і за 43, і за 11 євро. У другому випадку ви витратите удвічі більше часу, і не виключено, що перші хвилин 40 доведеться їхати стоячи. Або ж із Флоренції до Венеції ви можете їхати прямим рейсом або з двома пересадками, причому в яких саме містах вам слід ці пересадки робити, у квитку не вказано, тож не соромтеся запитувати й перепитувати персонал поїздів, і вам обов’язково допоможуть.
У будь-якому разі не забувайте: перед посадкою на італійський поїзд квиток треба закомпостувати в автоматі, що стоїть (переважно) на пероні. Мені так траплялося, що квитки у поїзді завжди перевіряли.
Утім, є й звичайні каси. Туди зручно звернутися, якщо вам не вдасться порозумітися з автоматом. Наприклад, у Лісабоні я так і не розібралася, як подивитися вартість потрібного квитка, але на запитання відповів касир. А якось довелося скористатися касою, бо мала лише крупну купюру, якої не передбачав автомат.
У Європі подорожувати легко. Якщо ви хочете кудись поїхати з міста, просто запитайте, як вам це краще зробити, — в готелі, інформаційному бюро, метро. Попросіть, щоб вам позначили вокзал на карті, а також станцію метро, на якій варто вийти, чи зупинку та номер автобуса. Не знаєте, як купити квиток на метро, а каса закрита — просіть допомогти пасажирів. Із власного досвіду можу сказати, що люди одразу відгукуються і, таке враження, допомагають із великим задоволенням.
На самому вокзалі також не соромтеся розпитувати: називайте місто, яке вам потрібно, — для цього особливого знання мови не треба. Якщо автовокзал співпрацює з кількома перевізниками, у довідці вам можуть дати розклад автобусів цих компаній на потрібний напрямок.
Особливості харчування
Під час подорожі, в якій значну частину бюджету загрожує «з’їсти» харчування, оптимізувати витрати можна, винаймаючи помешкання з кухнею. Це можуть бути як апартаменти (скажімо, у Бергамо мені трапилася одна з двох кімнат у квартирі звичайного житлового будинку, де я мала окрему ванну, а також доступ до кухні з усім начинням, включно з плитою, холодильником, кількома гейзерними кавоварками, ложками-виделками-каструльками-тарілками), так і помешкання типу B&B («сніданок і ліжко»), де у вашому розпорядженні може бути холодильник і мікрохвильова піч. У супермаркетах продається чимало цікавих напівфабрикатів, які треба лише розігріти. Вибираючи їх, ви заразом познайомитеся з особливостями місцевої кухні. Для прикладу, якщо в Туреччині це будуть м’ясні котлетки кьофте та пісні голубці у виноградному листі долма, то в Італії — канелоні, різноманітна паста та різотто.
У таких країнах, як Італія, Іспанія чи Португалія, дуже дешеві місцеві вина. Ви будете приємно здивовані, побачивши літровий пакет іспанського вина за ціною менше одного євро, а пляшку португальського з позначкою «резерва» — близько 4 євро.
Продуктове розмаїття (у супермаркетах або невеличких приватних крамничках) надихає сформувати «кошик для пікніка». Хліб, нарізана італійська салямі, свіжий козячий сир або ж рікотта, помідори черрі, соус песто та червоне вино в 250-мілілітрових пакетиках — прекрасна трапеза, яку ви можете влаштувати на оглядовому майданчику п’яццале Мікеланджело у Флоренції або ж спираючись на 800-річний мур з видом на передгір’я Альп і цілісіньке місто Бергамо з околицями, яке мирно розкинулося просто перед вами.
Фото: Один із ресторанчиків у Венеції
Ресторанчики та кав’ярні, поза сумнівом, також слід відвідати, адже це теж елемент екскурсії містом. Найцікавіше вибирати заклади, до яких ходять місцеві, а не суто туристичні харчевні. Можливо, страви там — ті самі. Але публіка! Тут чути, як звучить мова, яким є характер спілкування…
Хоча перевага туристичних точок — мальовничі місця, в яких вони розташовані. Скажімо, паелья, або ж просто бокал хересу з оливками — у вечірній Севільї це так гарно в поєднанні «з візуальним рядом» — підсвіченою вежею Хіральда, що є візиткою міста!
Будьте уважні
Не варто бути параноїком, однак слід пам’ятати, що лишатися уважним і обережним ніколи не зайве. Так само, як і в Україні, за її межами також є люди, які заробляють не вельми чесно. Розгублений турист, який роззирає на всі боки, — об’єкт, достойний їхньої уваги. Випадок, який стався з моєю подругою, можна віднести до надзвичайних, однак про таке теж варто знати. Гуляючи європейською частиною Стамбула, вона вирішила скоротити шлях і пішла провулками. В якийсь момент зрозумівши, що загубила дорогу, запитала перехожого. Він спрямував її, але те, що це дорога в глухий кут, подруга зрозуміла запізно — «провожатий» збив її з ніг та відібрав телефон і гроші. На щастя, вона лишилася неушкодженою, хоча ситуація змушувала думати про найгірше.
Зі мною у Неаполі стався такий випадок. Дорогою я помітила, що за мною на деякій відстані рухається чоловік. Він зупинявся, коли зупинялася я. Щоб підтвердити свої здогадки, я зупинилася перед скляною стіною центрального вокзалу і постояла кілька хвилин. Він теж зупинився і почав комусь телефонувати. Я рушила в інформаційний центр, він чекав якийсь час, знов телефонував, але хвилин за 30 я його вже не побачила.
Це — винятки, і хоча загалом почуваєшся безпечно, але гав краще не ловити.
Ви приїхали в незнайоме місто
Приїжджаючи в місто, насамперед в аеропорту чи на вокзалі я вирушаю до кіоску з позначкою «I» — інформаційної служби для туристів. Беру карту міста та прошу зорієнтувати, як дістатися заброньованого готелю (при цьому показую роздруковане підтвердження броні — там є назва та точна адреса). Дізнаюся, як доїхати до центру міста і де купити квиток на потрібний мені транспорт. З огляду на все це краще купувати квиток на той літак, який прилітає тоді, коли інформаційна служба ще працює.
Найперше, що я намагаюся зробити в новому для себе місті, — дізнатися, чи є в ньому туристичний автобус, звідки він стартує і який його розклад. На моє переконання, саме туристичний автобус дасть загальне уявлення про місто, базову інформацію та допоможе звернути увагу на ті місця, де потім захочеться пройтися пішки. Це позбавляє вас необхідності ретельно готуватися по відвідин певного міста. Інформацію, яка вас зацікавила, увечері можна почитати в Інтернеті.
Порада: якщо ви маєте намір не лише дивитися, а й слухати, однак не володієте достатньо англійською мовою, перепитайте, чи передбачена російська версія, та переконайтеся, що цей канал ви чуєте в навушниках. Адже навіть якщо в проспектах вона зазначена, не факт, що в усіх автобусах є відповідний канал.
Інформаційна служба має стати для вас джерелом усієї необхідної інформації, навіть якщо ви не володієте достатньо мовою країни чи англійською. Літера «І» завжди помітно позначена на туристичних картах. Як правило, я дізнаюся про таке: де розташований авто- та залізничний вокзали, звідки транспорт вирушає в потрібні мені міста; де розташований супермаркет. Варто також дізнатися про особливості системи оплати в транспорті — у багатьох містах кількаразова поїздка обходиться суттєво дешевше, ніж сума разових; часом (як-от у лісабонському метро) один раз придбану за 50 центів картку можна поповнювати. Іноді купівля квитка на туристичний автобус передбачає знижки на вхідні квитки до музеїв, обід у певних ресторанах тощо — запитуйте, нехай вам про це розкажуть.
Не зайве знати, що туристичні автобуси, які мають мережу в країні чи по світу, пропонують знижки, якщо ви пред’являєте квиток, що свідчить про користування їхніми послугами в іншому місці. Інформацію про це можна знайти як у буклетах, так і на сайтах цих фірм. Так, Citysightseeng дає знижку у 10 %, а португальський Yellow Bus — 25 %. Тож, вирушаючи у подорож у кілька міст, не викидайте квитків — це щонайменше кілька чашок кави.
Маючи базову інформацію, плануйте своє перебування в місті. Розпочніть зі сніданку — як правило, в кожній країні вони особливі, але неодмінно задають приємний початок незвичайного дня.
Про розробку маршруту, пошук авіаквитків та інші корисні рекомендації подорожуючим самостійно читайте у статті "Самостійна подорож до Європи. Рекомендації".
Плануйте! Гарної подорожі!