Новини
Ракурс

Адвоката хочуть покарати за критику нового КПК

27 лис 2012, 12:35

Коментар нещодавно обраного одним із установчих з’їздів адвокатів України голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (ВКДКА) Валентина Загарії позиції адвоката Миколи Сірого стосовно нового КПК було опубліковано 23 листопада 2012 року на інтернет-сайті газети «Закон і Бізнес».  


.

У коментарі йдеться про те, що адвокат М.Сірий своїми критичними висловлюваннями щодо певних положень Кримінального процесуального кодексу України порушує правила адвокатської етики і його може бути позбавлено права на заняття адвокатською діяльністю.

Реакція на це звинувачення не забарилася.  «Українське юридичне товариство»  наголошує з цього приводу: «Вважаємо такі заяви голови ВКДКА В. Загарії юридично неприпустимими і небезпечними для діяльності адвокатури в Україні.

По-перше, «прив’язування» вказаних оцінок М. Сірого до адвокатської діяльності є штучним, а посилання на правила адвокатської етики – абсолютно безпідставним.

М.Сірий був запрошений до участі у роботі круглого столу з проблем застосування нового КПК як один із провідних вітчизняних фахівців з кримінального процесу. Микола Сірий є старшим науковим співробітником Інституту держави і права ім. В. Корецького НАН України і висловлював свої думки щодо нового КПК як вчений, юрист-практик і громадянин.

Конституцією України (ст. 34) кожному гарантовано право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх погляді в і переконань. Отже, право на власну оцінку будь-якого закону має кожний громадянин, не кажучи вже про юристів, у тому числі практикуючих адвокатів. Публічні виступи адвоката із питань якості законодавства та його застосування є вільним висловленням своєї думки, вільним вираженням своїх поглядів і переконань. Такі публічні висловлювання адвоката у жодному разі не можуть ототожнюватись із здійсненням адвокатської діяльності.

Стаття 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначає, що адвокатська діяльність це «незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту».  Жодних із вказаних дій М.Сірий, виступаючи на круглому столі і висловлюючи своє бачення щодо кримінально-процесуальних новел, не вчиняв.

По-друге, В. Загарія як голова ВКДКА (обраний одним із установчих з’їздів адвокатів України) припустився публічних оцінок (правової кваліфікації) діяльності М. Сірого ще до розгляду цього питання  відповідним адвокатським органом. Таким чином, він виявив у цьому питанні упередженість і здійснив вплив на відповідну дисциплінарну комісію адвокатів, яка буде розглядати це питання.

У зв’язку з цим висловлювання В. Загарії можуть бути розцінені як намагання «заткнути рота» адвокатам щодо вільного публічного висловлювання своїх думок, у тому числі своїх оцінок нового КПК».

До речі, після повідомлення про порушення дисциплінарного провадження стосовно адвоката М. Сірого з’явилися інформація про те, що він  спростував свою попередню заяву щодо обов’язкового носіння паспортів, яку він зробив, посилаючись на норми нового КПК. Насправді жодних спростувань своїх попередніх оцінок положень нового КПК М. Сірий не робив.

Микола Сірий: «Ніде і ніколи я не спростовував жодних своїх публічних коментарів відносно проблем реформування вітчизняної кримінальної юстиції, зокрема і проблем  щодо підготовки та введення в дію нового Кримінального процесуального кодексу України. Всі свої публічні заяви з цих питань я готовий у будь-якому форматі повторити ще раз і при цьому надати вичерпні роз‘яснення і уточнення.

Вважаю принциповим наголосити на тому, що в основі адвокатської, а також правничої професії, в цілому, лежить  свобода слова, слова чесного та правдивого по відношенню до суспільства.

Якщо правник розуміє вади закону та негативні наслідки його дії, або переконаний у явній неправомірності дій влади, то він не лише вправі, а зобов‘язаний говорити про це вголос, зобов‘язаний попереджати суспільство про можливі ускладнення та загрози».

Джерело: Ракурс


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter