Новини
Ракурс

Хвиля квартирних крадіжок у Києві: міф чи реальність

6 кві 2015, 08:34

Сарафанне радіо і міліцейська статистика


.

28 березня цього року відомий казкар і музикант Сашко Лірник опублікував пост у Facebook, в якому повідомив про «аншлаг пограбувань квартир» у столиці та розповів про нову технологію наводчиків — обклеювання цінниками поштових скриньок. З його слів, наліпки наклеюють на скриньки квартир, які збираються пограбувати. Пост Сашка Лірника поширили майже 9 тисяч людей. Через два дні інша користувачка соцмережі повідомила про те, як ледь не стала жертвою пограбування після імітації пожежі в її під’їзді: у шахту ліфта нібито кинули підпалене шмаття. Дівчина написала, що дивом врятувалася від грабіжника, який наполегливо вимагав відчинити двері, мотивуючи це тим, що «рахунок іде на секунди». Повідомлення перепостили понад 11 тисяч разів. Скільки ще аналогічних за змістом авторських постів з’явилося в Facebook та інших соцмережах протягом останнього часу, підрахувати неможливо, але ясно одне: соцмережі зробили свою справу, і хвиля квартирних пограбувань у Києві сприймається багатьма як доконаний факт. До того ж, 31 березня столична міліція повідомила, що в Дніпровському районі столиці затримали досвідченого квартирного крадія, на рахунку якого було близько 20 пограбованих квартир за три місяці. До квартир злодій проникав у відсутність господарів через вікна.

Ми вирішили перевірити, чи справді збільшилась кількість пограбувань житла в Києві останнім часом, і звернулись із цим запитанням до київської міліції. У Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України (ГУ МВС) у місті Києві ми отримали доволі однозначну відповідь. По-перше, там наголосили, що слід розрізняти квартирні крадіжки і пограбування. Перші означають таємне заволодіння майном (простіше кажучи, коли мешканців квартири немає вдома), другі — відкрите, коли квартиру обносять за вашої присутності (хай навіть ви вже в непритомному стані). Заступник начальника відділу зв’язків із громадськістю ГУ МВС в Києві Ірина Левченко запевнила, що кількість квартирних крадіжок за останні три місяці в столиці майже не змінилася: «Квартирних крадіжок за січень-березень 2015 року в Києві сталося приблизно стільки ж, скільки й за цей самий період минулого року — близько 1,5 тис. Кількість пограбувань справді зросла десь на третину: якщо минулого року за три місяці в Києві скоїли десять пограбувань, то цього року 15–17».

Крім того, заступник керівника прес-служби київської міліції повідомила, що в Києві не зафіксовано жодного пограбування після підпалу ліфта, а один з авторів повідомлення про це у Facebook хоча й звернувся до міліції, на другий день відмовився спілкуватися з журналістами.

Картина по районах

Ситуація з квартирними пограбуваннями і крадіжками по районах Києва не така однорідна. Наприклад, у Дарницькому, Солом’янському та Голосіївському райуправліннях внутрішніх справ «Ракурсу» повідомили, що не помітили, щоб кількість квартирних крадіжок зросла. «Після того, як у нашому районі сталося вбивство жінки в парку, район посилено патрулюють наряди міліції. Тому, можливо, через це в нас менше квартирних крадіжок. Хоча вони завжди є, так само як і крадіжки з машин», — розповіла помічник начальника Голосіївського РУ Наталія Тітова. А в міліції Святошинського і Оболонського районів заявили, що за останні два місяці крадіжок навіть поменшало, сплеску пограбувань теж нема.

Проте, у декількох районах Києва міліція визнає, що кількість квартирних крадіжок справді збільшилася. Помічник начальника Шевченківського РУ Наталія Калиновська розповіла, що в центральному районі Києва останнім часом їх стало значно більше: «Це не шокуючі цифри, але кількість пограбувань останнім часом зросла відчутно. Про їхню кількість важко сказати, бо день на день не приходиться. Буває за день жодної крадіжки, буває по п’ять за день, особливо багато у вихідні дні. Це не дивно, зараз потеплішало, кияни почали їздити на дачі. До того ж, Шевченківський район у центрі міста, тому тут щодня перебувають мільйони людей, і дехто з них — із дуже конкретною протиправною метою».

До районів, де крива крадіжок поповзла вгору, належить і Троєщина. «У нашому районі квартирних крадіжок побільшало, але їх завжди було багато. Це найбільший район Києва, до того ж спальний: люди йдуть на роботу, квартири лишаються порожні. Крадії залазять через вікна, зламують двері», — розповіла Юлія Приймак, помічник начальника міліції Деснянського району. З її слів, останнім часом на Троєщині взагалі збільшився рівень злочинності, побільшало, наприклад, крадіжок з машин.

Збільшення кількості квартирних крадіжок підтвердили також у міліції Подільського району. «За останні три місяці є незначна активізація: кількість крадіжок і пограбувань у квартирах збільшилась, але незначно, можливо, на 10 %», — повідомила помічник начальника Подільського РУ Юлія Шевчук. Проте, з її слів, квартирні крадіжки — явище вічне, бо відбуваються постійно, «просто раніше, можливо, менше звертали на це уваги».

Причини і технології

У міліції назвали ймовірні причини активізації квартирних крадіїв у деяких районах столиці. На думку прес-офіцера Шевченківського РВВС Н. Калиновської, зростання кількості крадіжок у квартирах не в останню чергу пов’язано з тим, що в Київ приїжджає чимало громадян, які займалися протиправною діяльністю на сході України та в Криму. У міліції Деснянського району вважають, що свою роль зіграло також збільшення кількості зброї в населення. «Кожен третій зараз зі зброєю в руках. Плюс до Києва їде маргінальний елемент з інших регіонів, сподіваючись на легку поживу. Їдуть з різних регіонів, не лише з Донецької та Луганської областей», — каже Ю. Приймак.

Щодо нової технології, яку нібито почали використовувати крадії в Києві, то в міліції налаштовані до неї вельми скептично. «Зараз у соцмережах активно мусується тема наліпок-цінників на поштових скриньках, якими грабіжники нібито позначають квартири, де нема господарів. Я можу з упевненістю сказати, що люди, які професійно займаються пограбуваннями, мають безліч способів, щоб дізнатися, є вдома мешканці квартири чи ні. Повірте, вони це можуть легко зробити і без наліпок на скриньках», — запевняє Н. Калиновська.

Утім, незалежно від того, збільшилась чи зменшилась кількість квартирних крадіжок і пограбувань у вашому районі, у міліції радять не розслаблятися і подбати про основні заходи безпеки. Для початку — прикрити маркування замка над отвором для ключа. Знаючи це маркування, крадіям легше підібрати ключ до замка. Повністю міняти замок у такому випадку не треба, достатньо броньованої накладки на серцевину. Також у міліції кажуть, що корисно мати на дверях замки різного «віку» — старі й нові. Зі слів експертів, це збільшить вірогідність того, що зловмисник не впорається з якимось із них.

Хоча, як кажуть міліціонери та продавці замків, будь-які двері можна зламати, тому радять ставити сигналізацію на квартиру. І, звісно, ні в якому разі не відчиняти двері незнайомцям, навіть якщо вони називаються представниками комунальних служб. У ГУ МВС м. Києва порадили дзвонити в міліцію, якщо помітили в під’їзді підозрілих людей, які обдзвонюють квартири (незважаючи на стать незнайомців).

З міліцейською статистикою про кількість квартирних крадіжок у Києві за 2014–2015 роки можна ознайомитися тут.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter