Новини
Ракурс

Поради лікаря-дієтолога: великоднє меню, або Як правильно виходити з посту

11 кві 2015, 14:26

Українські столи завжди були щедрими. Незважаючи на кризу, навряд чи щось зміниться цьогоріч. Звісно, це добре. Але людина, яка обмежувала себе у харчуванні досить тривалий час, з посту повинна виходити поступово.


.

Лікарі-гастроентерологи та вся інтенсивна терапія перед святами завжди перебувають у стані бойової готовності. Адже в цей час кількість людей, яких привозять до лікарень з гострими захворюваннями, стає набагато більше. Свого часу Михайло Ломоносов навіть звертався до Катерини ІІ, намагаючись привернути її увагу, що в Росії саме під час святкування Великодня втрачають не тільки здоров'я, а й життя дуже багато людей.

До речі, згідно з опитуванням, яке провела соціологічна служба Центру ім. Разумкова, лише 7% українців суворо дотримуються посту перед Великоднем, кожний третій дотримується частково, 63,4% взагалі не дотримуються. Мабуть, поради лікаря-дієтолога Оксани Скиталінської будуть особливо корисними першим двом категоріям, але стануть в нагоді всім тим, хто хоче зберегти своє здоров'я надовго.

— Під час посту наш організм звик перетравлювати рослинну їжу, аж ніяк не тваринний білок. Якщо людина дозволить собі скуштувати все, що є на Великодньому столі, у неї може початися печія... Але це не найгірший варіант. Коли ви з'їсте багато жирної їжі, може відбутися скорочення жовчного міхура, якщо там є пісок чи каміння вони можуть почати рухатися, що призведе до панкреатиту, сильних болей.

Отже, порада перша: як це не складно, але намагайтеся їсти мало тваринної їжі. Достатньо з'їсти одне яйце, трошки паски, скуштувати шматочок ковбаски. Яйце допоможе організмові виробляти необхідні ферменти для перетравлювання тваринної їжі. Паска має бути вчорашня чи позавчорашня. Недаремно є традиція, що паски печуть в четвер чи п'ятницю. Коли людина вживає свіжий хліб, він збивається у грудку, яка погано перетравлюється. Лікарі рекомендують підсушений хліб, тоді він діє вже як сорбент, поглинає різні шкідливі речовини та допомагає травленню.

Порада друга: “доганяємося” рослинною їжею. Це клітковина, об'єм, який заповнить шлунок і не дасть переїсти.

Пийте натуральні напої. Якщо ви перевантажите свій організм ще й різноманітними консервантами, це буде величезним навантаженням на печінку.  Віддайте перевагу  чаю з м'ятою, імбиром, дуже корисні киселі. Раджу готувати його не з крохмалем, а проварити овес, коли відвар стане, мов кисіль, додайте різноманітні заморожені ягоди, фрукти, мед, лимон за смаком.

Ще одна порада: використовуйте спеції, які допоможуть перетравлювати їжу. Це м'ята, імбир, шавлія, базилік і т.п. Гострі приправи, наприклад, червоний перець, краще виключити.

Який стіл без алкоголю? Потрібно обирати максимально корисний, наприклад, червоне сухе вино. На цьому обмежитися. Пам'ятайте, що під час посту організм не виробляв фермент, який розщеплює алкоголь (алкогольдегідрогеназа). Тому людина швидко сп'яніє. Якщо цього ферменту недостатньо, алкоголь діє як сильний токсикант для мозку та печінки. Ось чому після вживання алкоголю ми можемо почувати себе безсилими, розбитими. Алкоголь краще використовувати як соуси, як компонент їжі, який покращує травлення.

Як правило, під час Великодня ми їмо багато яєць. Чи це корисно? Яйця — один із найкорисніших продуктів, який створила природа. Дієтологи називають яйце золотим стандартом білка, адже там є все, щоб новий організм повноцінно розвивався. Це низькокалорійний продукт, який містить всі незамінні амінокислоти, багато антиоксидантів. Не треба боятися холестерину, який є в жовтку. На дві частини холестерину жовтку припадає вісім частин лецитину — речовини, яка нейтралізує холестерин. Насправді, 80 % холестерину утворюється у нашій печінці. Якщо ми неправильно харчуємося, печінка виробляє поганий холестерин, або ліпопротеїди низької щільності. Золота середина — один-два яйця в день. Але інша справа, коли ви дотримувалися посту. Тому перші два-три дні варто обмежувати себе у вживанні яєць: одного яйця буде достатньо. Хочу нагадати порції їжі для кожного. Ваша порція м'яса (віддайте перевагу тушкованому, вареному, запеченому) — це розмір вашої долоні. До речі, м'ясо (особливо червоне) не потрібно вживати щодня. Взагалі його краще замінити на птицю. Порція круп — розмір вашого кулака. Для чоловіків, які багато працюють, — два кулаки. Овочей потрібно вживати удвічі більше, ніж фруктів, вони менш солодкі, менш калорійні.

Дуже корисною є сирна паска. Сир — це кисломолочний продукт, який стимулює  ріст корисних кишечних бактерій. В нашому кишечнику живуть майже 500 видів різних  мікроорганізмів — корисних і не дуже. Для здорового балансу просто необхідно вживати кисломолочні продукти. В сирну паску не раджу додавати багато цукру, адже він навпаки пригнічує ріст корисних бактерій. Дуже важливим є також вживання великої кількості овочей, фруктів, ягід, адже клітковина, яку вони містять, є поживним середовищем для  корисної мікрофлори.

Вживайте стерилізатори кишково-шлункового тракту:часник, цибулю, імбир, куркуму та черемшу. Це природні антибіотики та противірусні засоби.

Існує багато міфів, пов'язаних з ранніми та пізніми овочами та фруктами. Наприклад, те, що ранні овочі нічого корисного не містять, лише нітрати. Пізні овочі вже все корисне втратили. Це неправда. Морква, буряк, капуста, яблуки... Вони дуже корисні. Це джерело різноманітної клітковини. До речі, є декілька видів клітковини: розчинна клітковина поглинає всі токсини, віруси, всі шкідливі речовини; нерозчинна ж стимулює кишечник і виводить все шкідливе. Морква та буряк містять пігменти. Їх називають фітохімічними речовинами, які мають сильні протизапальні, омолоджуючі, протиканцерогенні властивості. Черемша, редиска, які з'явилися у продажу, — все це треба їсти. В редисці багато клітковини, фітонцидів — речовин, які вбивають бактерії, віруси (тому вона пекуча), а також дуже корисний червоний пігмент — антоціан. Їжте це все, віддавайте перевагу зеленій їжі. Йдіть на зелений колір! Кропива, черемша, петрушка, зелений салат. Вживайте натуральну їжу, те, що дає природа. Вафлі, ковбаса не ростуть в землі чи на дереві. Виробники зробили все, щоб ця їжа приваблювала смаком, але за рахунок цукру, барвників, покращувачів смаку.

Готуйте небагато, але вишукано, красиво оформляйте стіл. Запечіть шматочок м'яса, додайте чорнослив чи соус з журавлини. Буде і красиво, і корисно. Не заправляйте салати майонезом, віддайте перевагу олії, додавши трошки лимонного соку чи йогурту.

Пам'ятайте, що призначення посту — це очищення душі та тіла. Як дієтолог скажу, що це ще й гарна можливість налаштувати свій організм на здорові рейки харчування.

Христос Воскрес!


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter