Особливості відпочинку в Одесі
https://racurs.ua/ua/901-osoblyvosti-vidpochynku-v-odesi.htmlРакурсСерпень — пік відпусток. Високий сезон і відповідні йому ціни, курси валют, тяганина з візами — серйозні перешкоди на шляху до зарубіжних курортів. Що краще — сидіти вдома, страждаючи від того, що через обвал гривні вже не по кишені не тільки Греція з Іспанією, але навіть скромна «трійка» в Туреччині, або шукати альтернативу, морально підготувавшись до сюрпризів вітчизняного курортного сервісу?
Оскільки Крим та частина курортів Азовського моря стали недоступними для нашого відпочинку, туристи масово «понаїхали» до Одеси. Хоч як дивно, це вельми дивує і мешканців міста, і чиновників мерії. Кажуть, минулого літа відпочивальників було на 40–50% менше, ніхто не очікував збільшення потоку гостей, тому й не встигли як слід підготуватися до сезону. Знаменитий трамвай №5, що йде повз міські пляжі від автовокзалу до Аркадії, запустили тільки наприкінці липня.
За різними підрахунками, місто може надати туристам приблизно 35–50 тис. місць у готелях, на базах і в приватному секторі. Вартість коливається від 20–25 тис. грн за ніч у люксі до 100 грн за скромне ліжко-місце в хостелі.
Щоб відпочинок вдався, до нього потрібно ретельно підготуватися. Перше питання: де зупинитися? Кілька вечорів доведеться посидіти в інтернеті, щоб знайти оптимальний для себе варіант житла. Більшість готелів, розташованих біля самого синього моря, — п’ятизіркові, клубного типу, де виконають будь-який каприз за шалені гроші. У липні двомісний номер ще можна було знайти за 5–7 тис. грн на добу, в серпні ціна стартує від 18 тис. Менше, ніж на п’ять ночей замовлення не приймають.
До речі, слід врахувати, що через ліміти й обмеження з боку банків у багатьох готелях (пансіонатах, базах і т. д.) відмовляються приймати картки, за проживання просять платити готівкою.
Багато хто обирає Затоку, Сергіївку — там і ціни нижчі, і пляжі поряд. У нинішньому сезоні ці селища переживають просто таки навалу туристів, місце в готелі або на базі знайти дуже складно. За відгуками знайомих, на пляжах — не проштовхнутися, ввечері — нудьга, на дорогах — затори, добиратися до обласного центру доводиться майже дві години.
Цього літа надзвичайно популярним став відпочинок у куренях, що стоять біля самого моря на околиці Одеси. Колись це були гаражі для зберігання човнів і рибальських снастей. З часом над ними звели по 2–3 поверхи, де влаштували спальні з видом на море. Кухні перенесли на мінус перший поверх, провели воду, обладнали санвузли, завезли холодильники, газові балони, меблі, посуд, телевізори. Спочатку господарі тут проводили вихідні, а тепер повним ходом здають житло приїжджим. Зі слів наших друзів, які там провели десять днів, відпочинок вийшов справді незабутнім. Пляжі — відмінні, вид із вікна — фантастичний, економія коштів — неймовірна. Ресторанів, барів — немає, єдиний в окрузі нічний клуб «Волна» закривається о 22.00, крім кави, пива і вина нічого не пропонує. Супермаркетів поблизу не знайшли, натомість на базарі недорого продають овочі та фрукти з найближчих сіл, а бичків і барабульку приносять просто до куренів.
Є, звичайно, і ложка дьогтю в цій бочці задоволень. Курені стоять упритул один до одного, будь-яке голосно сказане слово чує вся вулиця, іноді навіть бере участь у розмові. Не кожен зможе заснути в таких умовах. Живуть тут не лише приїжджі, а й господарі куренів, що давно знають одне одного. Тиха сімейна вечеря може легко перерости в гучну гулянку, через яку не спить усе селище. Наприкінці липня, коли згорів якийсь трансформатор, кілька вулиць залишилися на два дні не тільки без світла, але й без води.
Не любите такого екстриму — шукайте житло в Одесі. Тут багато бюджетних готелів, пансіонатів, хостелів, як у центральній частині, так і в спальних районах. Але навіть якщо ціна дуже приваблива — не варто поспішати з оплатою. Спочатку потрібно з’ясувати, де розташовані найближчі пляжі, щоб не витрачати багато часу на дорогу. Вибір є. Одеса має майже 30-кілометрову лінію пляжів, серед яких як відомі Аркадія, Ланжерон, Дельфін, так і безліч бухт серед скель, куди в основному ходять місцеві жителі.
Не вірте, що справжні одесити купаються двічі за сезон: у день його відкриття і в день звільнення міста — коли туристи масово їдуть додому. Одеситів на пляжі легко впізнати. Вони люблять стрибати з пірсів — щоб не брести по мілководдю, а відразу у відкрите море. Спочатку дивуєшся, коли бачиш людей, що по коліно стоять у морі, метрів за 20–30 від берега. А потім розумієш, як добре у спеку стояти на прихованому під водою хвилеломі, погойдуючись у такт прибою, дивитися на рибок, спостерігати за чайками.
У вихідні багато одеситів стоять на пірсах із вудками, годинами пірнають за мідіями. Кажуть, вони добре ростуть там, де чиста вода. Увечері в парковій зоні на березі моря можна побачити компанії, які на багатті готують мідії. Багато хто несе улов додому, а хтось везе на ринок — на тому ж Привозі їх швидко розкуповують.
На мій погляд, добре б зупинитися ближче до центру, де-небудь на Французькому бульварі. По-перше, тут паркова зона, де раніше будували дачі відомі одеські родини. Пізніше цю зону облюбував ЦК компартії, прихопивши величезні території для санаторіїв і партійних дач.
По-друге, море близько, спуститися до нього можна тінистими алеями або оригінальними дерев’яними сходами, що ведуть від санаторію імені Чкалова до однойменного пляжу. (Він колись був головним партійним санаторієм, зараз туди беруть на лікування мам із дітьми з усієї України.)
По-третє, пляжі — на будь-який смак. Є обладнані — Дельфін, імені Чкалова, і дикі, де можна стрибати з пірса, заходити у воду по піщаному дну або по гальці.
І нарешті — легко добиратися до центру, де щодня відбувається багато цікавого і захоплюючого.
По Французькому бульвару можна проїхатися трамваєм №5, який іде повз Одеську кіностудію і пам’ятник Володимиру Висоцькому, повз готелі й ресторани. Якщо вийти на Шампанському провулку, за кілька хвилин можна дійти до моря і не тільки побачити, а й покупатися на пляжі, який губернатор Одещини Михайло Саакашвілі відвоював у олігархів для городян. З моря красиво виглядають три будинки, що стоять на зеленому пагорбі в оточенні квітучих кущів. Унизу — бухта з піщаним дном і прозорою водою.
Я поцікавилася в мерії, коли тут буде обладнаний пляж. Чиновники не готові відповісти на запитання. Роботи йдуть повільно — дорожня техніка насилу руйнує грубезний бетон з арматурою. Після вивезення уламків дно бухти обстежать водолази, потім його очистять від каміння й сміття, а СЕС візьме проби води. І тільки після цього візьмуться за благоустрій пляжу. Звичайно, якщо вчасно будуть виділені гроші, і якщо мільйонер не поверне своє майно через суд.
Гучні обіцянки начальників про те, що 50-метрову берегову зону повернуть місту, поки не виконані. На воротах дачі висить оголошення, що тут вільний прохід до моря, але охорона нікого не пропускає. Паркан зруйнований частково — знесли кілька бетонних секцій, прорубавши вузьку доріжку до моря. Тим не менш, одеситам дуже подобається рішучість губернатора — вони сподіваються, що йому вдасться змінити ситуацію.
Борис Михайлович, корінний одесит, розповів, що цю бухту раніше називали Адміральською — тут стояли адміральські дачі. Спеціально довелося підривати скелі, щоб побудувати причал для катерів, тепер на його бетонних платформах загоряють одесити. Він радить купатися саме тут — море прозоре, як на Кіпрі, хоч блакитний прапор вішай. На сусідніх пляжах, де є хвилеломи, такої чистої води немає.
Свого часу пляжі для мешканців адміральських і партійних дач спеціально облаштовували — пісок доставляли баржами, а щоб його не відносило в море, будували бетонні хвилерізи. Зараз це велика проблема. Вода біля берега застоюється, що веде до заростання дна, скупчення водоростей і т. д. Зайти в море на Адміральському пляжі складно — під ногами колонії черепашок, переплетіння водоростей, уламки скель, об які легко травмуватися.
У найближчому травмпункті повідомили, що за день до них звертається 3–5 осіб із порізами, бувають випадки, що рани доводиться зашивати. Якщо кровотечі не вдається зупинити самостійно, медики рекомендують відразу ж викликати швидку допомогу, яка забирає постраждалих просто з пляжу. Щоб уникнути проблем, найкраще заходити в море в спеціальному взутті для купання, на диких пляжах слід бути особливо обережними.
Що може запропонувати Одеса своїм гостям? Вдень — тепле море, ввечері — дивовижні прогулянки старим містом, різноманітні культурні та розважальні програми. Театри вже відкрили новий сезон. Актори Одеського театру музичної комедії імені Михайла Водяного влаштували яскраву виставу під відкритим небом — на площі яблуку ніде було впасти. Найближчими днями (6–9 серпня) одеситам і гостям міста спати не доведеться — їх запрошують провести «Книжкові ночі» на Дерибасівській або в Міському саду, де відбудуться презентації книжкових новинок, зустрічі з авторами. Для дітвори влаштують Корнійчуковський фестиваль дитячої літератури, конкурси з призами, ігри. Не встигнете на книжкове свято — нічого страшного, до кінця літа в Одесі заплановано ще багато цікавих і веселих заходів, нудьгувати не доведеться.