Ніхто у світі ще не робив такого — голова Ради міжнародних експертів Хупер про конкурс до Антикорупційного суду
https://racurs.ua/ua/n118126-nihto-u-sviti-sche-ne-robyv-takogo-golova-rady-mijnarodnyh-ekspertiv-huper-pro-konkurs.htmlРакурсГолова Громадської ради міжнародних експертів Ентоні Хупер в інтерв’ю прес-службі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України поділився враженнями від конкурсу до Вищого антикорупційного суду та співпраці з ВККСУ.
Він зауважив, що вперше у світі, наскільки йому відомо, країна запросила групу міжнародних експертів для допомоги у призначенні суддів Антикорупційного суду.
«Жодна країна у світі такого ще не робила… Бути залученим до такого міжнародного досвіду — захоплює", — заявив очільник Громради міжнародних експертів.
Хупер також позитивно відгукнувся про співпрацю з ВККСУ, назвавши її успішною.
«У міжнародних експертів була повна співпраця з ВККСУ. Це була чудова командна робота», — заявив Хупер.
У прес-службі ВККСУ нагадали, що троє членів Ради міжнародних експертів представляли англосаксонську систему права, а інші троє — континентальну. Система загального права використовується у Великій Британії, Сингапурі, Новій Зеландії, Австралії, США, Канаді, Нігерії, Гані, на Карибських островах, у Східній Африці. Водночас Ентоні Хупер назвав і відмінності між цими двома системами.
«Англосаксонська система права покладається на перехресний допит, тобто на переконання, що правду можна відкрити, якщо дозволити одній стороні провести перехресний допит іншої сторони та свідків», — зауважив Хупер.
За словами англійського експерта, в британській системі загального права немає права на подання апеляції як це існує у системі цивільного права. Для порівняння, в Україні сотні суддів працюють в апеляційній інстанції, на відміну від Британії.
«В Англії та Уельсі, чисельність населення яких складає 60 млн осіб, в апеляційній інстанції працюють лише 40 суддів. І це суттєва відмінність від української системи», — уточнив Хупер.
Коментуючи конкурс на посади суддів Антикорупційного суду, міжнародний експерт наголосив на прозорості цього процесу.
«Ми ставили запитання діючим суддям про їхнє майно, декларації, податкові справи і все це можна було переглянути на Youtube», — зауважив адвокат.
Він додав, що у Великій Британії проводяться конкурси на посади суддів, але рішення приймаються у приватному, закритому порядку.
«Я не займався нічим настільки захопливим, як ця пригода в Україні», — поділився враженнями Ентоні Хупер щодо формування Антикорупційного суду.
Він також висловив сподівання, що проведена в межах конкурсу до ВАС робота зможе підвищити рівень довіри населення до судової системи. Водночас, на думку британця, для зменшення рівні корупції в Україні необхідно забезпечити неупередженість та незалежність судової гілки влади.
Хупер також наголосив на необхідності швидкого розгляду справ. Він переконаний, що з моменту арешту до кінця судових слухань не має минути більше року, краще менше.
«Корупціонери не повинні роками бути не притягнутими до відповідальності, витрачаючи час суду. Також потрібно «заморожувати», а потім конфісковувати їхнє майно. У випадку, якщо активи не будуть вилучатися, справедливості не вдасться досягнути», — резюмував Хупер.
Нагадаємо, 21 червня 2018 року Верховна Рада ухвалила президентський законопроект про запуск Вищого антикорупційного суду. Ухвалення цього закону домагалися західні партнери, зокрема й Міжнародний валютний фонд.
27 грудня ВККСУ оприлюднила результати іспитів кандидатів до Антикорупційного суду, зокрема й до Апеляційної палати ВАС. До 26 січня члени Громадської ради міжнародних експертів перевірили кандидатів і ветували тих із них, які викликали сумніви.