Реформа середньої освіти: Зеленський підписав закон, що включає питання мови навчання
https://racurs.ua/ua/n135140-reforma-serednoyi-osvity-zelenskyy-pidpysav-zakon-scho-vkluchaie-pytannya-movy-navchannya.htmlРакурсВолодимир Зеленський, президент України, 13 березня підписав закон № 0901 «Про повну загальну середню освіту», який покликаний забезпечити законодавчу основу для реформування системи загальної середньої освіти.
Основним завданням нового закону є врегулювання питань доступності та забезпечення рівного доступу дітей до повної загальної середньої освіти. Про це повідомляється на сайті президента.
Зокрема, йдеться про питання ресурсного забезпечення закладів освіти, доступності для осіб з особливими освітніми потребами та територіальної доступності установ загальної середньої освіти, а також розмежування повноважень органів виконавчої влади та місцевого самоврядування в сфері загальної середньої освіти.
Також законопроект покликаний врегулювати питання мови освіти в закладах загальної середньої освіти та сертифікації педагогічних працівників.
У новому законі № 0901 передбачені три моделі вивчення української мови в школах:
- для корінних народів, які не мають держави і позбавлені можливості жити у своєму мовному середовищі. Йдеться про корінний народ окупованого Криму кримських татар. Тепер з першого по 11 (12) клас вони зможуть вчитися рідною мовою на рівні з українською;
- для шкіл з навчанням мовою нацменшин, які відносяться до мов Євросоюзу. В ЄС 23 офіційні мови. Ця модель передбачає, що в початковій школі учні зможуть навчатися рідною мовою на рівні з українською, але з 5 класу не менше 20% річного обсягу навчального часу має викладатися українською мовою з поступовим збільшенням, щоб в 9 класі не менше 40% предметів викладалися державною мовою. У старшій школі щонайменше 60% річного обсягу навчального часу має читатися українською.
- для інших національних меншин, зокрема і для російськомовних. Викладати російською можна буде в початковій школі на рівні з вивченням українською, а з 5 класу щонайменше 80% навчального часу буде читатися українською мовою.
Нагадаємо, 16 січня Верховна Рада в другому читанні підтримала цей законопроект.