Ракурсhttps://racurs.ua/
Радіоактивну хмару у Скандинавію принесло з Росії
Радіоактивну хмару у Скандинавію принесло з Росії — GreenPeace (КАРТА)
https://racurs.ua/ua/n140388-radioaktyvnu-hmaru-u-skandynaviu-pryneslo-z-rosiyi-greenpeace-karta.htmlРакурсРадіоактивна хмара зависла над скандинавськими країнами. Станції спостереження за радіаційною обстановкою на півночі Європи виявили перевищення концентрацій радіоактивних ізотопів у повітрі.
.
Йод-131 виявили на початку червня в Норвегії, цезій-134, цезій-137, кобальт-60 і рутеній-103 — у Швеції і Фінляндії. GreenPeace Russia зібрала ці дані в національних відомствах цих країн. У Швеції радіонукліди (цезій-134, цезій-137 і рутеній-103) виявлялися за даними на 22−23 червня. Концентрація ізотопів вище звичайного рівня, але не загрожує здоров’ю.
Національний інститут здоров’я і навколишнього середовища (RIVM) Нідерландів проаналізував наявні дані і дійшов висновку, що джерелом радіоактивної хмари є західні регіони Росії.
Як вважають в RIVM, радіонуклідний склад може вказувати на пошкодження першого контуру реактора або паливного елемента на атомній електростанції. Ймовірним також є пошкодження реактора або паливного елемента атомного криголама, атомного підводного човна або розгерметизація відпрацьованого ядерного палива, яке нещодавно розвантажили з реактора.
Конкретне місце розташування джерела не може бути ідентифіковано через обмежену кількість вимірювань, вказують у RIVM.
Насамперед під підозру потрапляє Кольська АЕС і її чотири застарілі реактори ВВЕР-440, бази атомних криголамів атомних підводних човнів Північного флоту, розташовані на узбережжі Баренцевого моря.
GreenPeace пише, що витік реакторних ізотопів міг статися і на трьох працюючих реакторах чорнобильського типу РВПК-1000 Ленінградської АЕС або на одному з нових ВВЕР-1200.
Російські сайти оперативної інформації, що наводять дані станцій Росгідромету, не вказують перевищень нормальних значень поблизу АЕС.
У червні 2017 року в Європі виявили рутеній-106, який зв’язали з викидами на ПО «Маяк» у Челябінській області. Росатом ці відомості категорично спростовував.
Після ядерної аварії на полігоні в Архангельській області влада РФ була змушена визнати викид радіації. Але дотепер невідомо, що саме вибухнуло і які радіонукліди потрапили в повітря.