Український вільний університет відзначив 100-річчя
https://racurs.ua/ua/n149675-ukrayinskyy-vilnyy-universytet-vidznachyv-100-richchya.htmlРакурсУкраїнський вільний університет, який діє в Мюнхені, відзначив 100-річний ювілей.
Заклад заснували у січні 1921 року, у Відні. Згодом він «переселився» до Праги, а після Другої світової війни — до Мюнхена, де продовжує діяти й зараз.
УВУ — приватний виш, який існує на пожертви українських іммігрантів. Також це єдиний у світі вищий навчальний заклад поза межами України з українською мовою навчання.
Серед засновників університету був голова Центральної Ради Михайло Грушевський.
Ще в празькому періоді 20−30-х років УВУ створив фундамент української науки, ініціював перші курси українознавства, інтегрував українську науку у сферу європейської науки.
Тільки наше українство, перебуваючи на чужині, зуміло організувати вищий навчальний заклад, щоб він зміг проіснувати 100 років. Пережив війни, гарячі й холодні, але вижив й утвердився, і далі продовжує виконувати свою місію, — зазначив історик Володимир Сергійчук.
За часів «холодної» війни університет провадив боротьбу з радянською пропагандою. Сьогодні виш і далі сприяє європейській інтеграції України.
Ми єдиний університет у Німеччині з повноцінною програмою українознавства. Ми виховуємо нові покоління науковців та професіоналів із західною освітою, знанням західного світу, готових будувати краще майбутнє своєї країни, — розповіла ректорка університету Марія Пришляк.
Український вільний університет відіграв важливу роль у процесах державотворення.
Вагома, зокрема, його роль у просуванні верховенства права в Україні, наголосив професор УВУ, суддя Федерального претензійного суду США Богдан Футей.
У майбутньому виш готовий відкрити свої двері не тільки для українців, а й іноземців, які бажають вивчати україністику.