Ракурсhttps://racurs.ua/


Купівля реакторів для ХАЕС: опозиція розглядає варіант позову до Конституційного суду
Купівля реакторів для ХАЕС: опозиція розглядає варіант позову до Конституційного суду
https://racurs.ua/ua/n203976-kupivlya-reaktoriv-dlya-haes-opozyciya-rozglyadaie-variant-pozovu-do-konstytuciynogo-sudu.htmlРакурсБлокуючі постанови не змінять ситуацію із законопроєктом про закупівлю обладнання для Хмельницької АЕС, однак через порушення регламенту Верховної Ради є варіант із позовом до Конституційного суду.
Про це в коментарі Укрінформу заявила голова підкомітету з питань адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу комітету ВР з питань енергетики Інна Совсун.
В Антикорупційному комітеті ВР кажуть, що правка до закону, яка дозволила купівлю реакторів, не відповідає нормам антикорупційного законодавства.
Відповідна поправка була внесена до законопроєкту № 11392, який раніше передбачав спрощення доступу до електромереж для бізнесу й був проголосований у першому читанні. У другому читанні положень про спрощення доступу до мереж не було.
Совсун зауважила, що на розгляд подання потрібен буде час, і обладнання вже можуть встигнути закупити.
Юридичні ризики також помітили у Головному юридичному управлінні ВРУ. Зокрема його фахівці у висновку до законопроєкту зазначили, що текст ініціативи зазнав змін до другого читання:
Законопроєкт мав зовсім іншу назву та був спрямований на врегулювання інших суспільних відносин.
Там також зауважили, що це порушує Регламент Верховної Ради.
Зважаючи на концептуальні вади законопроєкту він може бути предметом розгляду в Конституційному суді України і не обмежує Уряд у здійсненні своїх конституційних повноважень, — наголошують у Головному юридичному управлінні ВРУ та додають, що їм не дали достатньо часу, щоб детально проаналізувати законопроєкт.
Нагадаємо, у січні 2024 року Міністр енергетики Герман Галущенко повідомив про плани будівництва нових атомних реакторів на Хмельницькій АЕС. Верховна Рада підтримала 11 лютого закупівлю російських ядерних реакторів з Болгарії для Хмельницької АЕС.
Реактори російського виробництва використають для добудови 3 та 4 енергоблоків атомної електростанції. Їх імпортують із Болгарії, яка придбала реактори та потрібне для них обладнання для будівництва власної АЕС «Белене». У 1990-х спорудження станції зупинили.
Раніше експерт ядерної енергетики Костянтин Батозький у коментарі ҐРУНТу розповідав, що Україна — єдина країна, яка може купити такі реактори, адже має досвід експлуатації типу ВВЕР; а Болгарія — єдиний продавець, що пропонує на продаж частину необхідного обладнання. Однак купуючи його, Україна стикається із ризиком залежності від російських технологій.
Ці компоненти є критичними і виготовляються в росії. Тобто якщо ми будуватимемо реактор із таким обладнанням, то будемо прив’язані до російських виробників, — пояснював Батозький.