Новини
Ракурс

«Київгаз»: перевірка лічильника порушень закону

16 березня 2016 року Київський апеляційний господарський суд ухвалив постанову стосовно Публічного акціонерного товариства «Київгаз», яка частково підтвердила звинувачення критиків у тому, що керівництво цієїї корумпованої структури отримує величезні надприбутки, але при цьому не виплачує київській міській громаді десятки мільйонів гривень дивідендів і не платить жодної копійки за користування газотранспортною системою міста.

Loading...

Як відомо, до 2003 року «Київгаз» був державним комунальним підприємством газового господарства Київської міської державної адміністрації, аж поки його не було реорганізовано у відкрите акціонерне товариство. При цьому КМДА наразі прямо чи опосередковано контролює 88% його акцій. Частина газотранспортних потужностей колишнього ДКП була передана до статутного фонду новоствореного ВАТ (з 2010 року — ПАТ), а частина залишилася у власності міської громади і була передана йому ж, але вже у платне володіння і користування. Договір про це між Головним управлінням комунальної власності КМДА і «Київгазом» було укладено 21 квітня 2006 року, а через два роки, 25 грудня 2008 року, рішенням Київміськради була встановлена річна такса за користування цим майном: 10% від чистого прибутку товариства, але не менше за 200 тис. грн.

За 2008–2009 роки «Київгаз», хоча й по мінімальній ставці, та все ж заплатив місту 400 тис. грн, але потім він остаточно втратив совість і до самого 2014 року не перерахував громаді ні копійки. У зв’язку з цим заступник прокурора Києва в інтересах КМДА подав до місцевого господарського суду позовну заяву, у якій просив стягнути з ПАТ «Київгаз» 19,7 млн грн за користування газотранспортними потужностями протягом чотирьох років — з 2010-го по 2013 рік включно.

27 лютого 2015 року Господарський суд Києва постановив ухвалу про порушення провадження у справі, під час якого з’ясував, що позовні вимоги підлягають лише частковому задоволенню. Мовляв, надто позивач ловив гав, аж поки сподобився зняти бучу, а тому й безповоротно втратив свою долю за 2010 рік.

Але про все по порядку. Згідно з інформацією Міжрегіонального Головного управління колишнього Міністерства доходів і зборів України, інакше кажучи, Центрального офісу з обслуговування великих платників податків, чистий прибуток ПАТ «Київгаз» у 2010 році становив 39 млн грн; у 2011 році — 123 млн грн; у 2012-му — 28 млн грн; у 2013-му — 7 млн грн. Разом вийде сума у 197 млн грн, з якої десята частина мала бути виплачена КМДА за користування її майном. Тобто 19,7 млн грн, які й стали предметом позовних вимог столичної прокуратури до «Київгазу».

Суд погодився з тим, що все пораховано правильно, але виявив одну заковику: що стосується плати за 2010 рік у сумі 3,9 млн грн, то в цій частині сплив строк позовної давності. Прокурор намагався заперечити, посилаючись на те, що йому стало відомо про це неподобство лише у жовтні 2014-го, але суд у відповідь нагадав йому про положення ст. 261 Цивільного кодексу України, відповідно до якої строк позовної давності, зокрема початок його перебігу, стосується позивача, а не прокурора, який лише діє від імені та в інтересах позивача. А позивачем у даному випадку є Київміськдержадміністрація і її структурний підрозділ під назвою Департамент комунальної власності. Тож термін витоку відраховується з того моменту, коли чиновникам саме цих органів стало відомо, що «Київгаз» не заплатив місту гроші.

А чиновники, мовляв, не могли не знати, що в міську казну по цій статті доходу не перераховано жодної копійки. Це якщо говорити про мінімальну ставку у 200 тис. грн, які «Київгаз» повинен був сплатити навіть у тій ситуації, коли б не отримав за той чи інший рік ніяких прибутків. Але він прибутки отримував, причому інформація про це не була таємницею за сімома замками, оскільки вона оприлюднюється в офіційному порядку.

Мало того: судді проявили прискіпливість і звернули увагу на ще одну обставину, про яку зазначили в тексті рішення. Виявляється, Департамент комунальної власності є одним з акціонерів ПАТ «Київгаз», а його представники є членами Наглядової ради цього товариства і приймають участь в управлінні його діяльністю. Тож немає чого тепер прикидатися дурниками і робити вигляд, ніби нічого не знали.

Таким чином, Господарський суд Києва, дослідивши ці та інші обставини, 26 листопада 2015 року ухвалив рішення стягнути з «Київгазу» на користь КМДА 15,8 млн грн. Апеляційний господарський суд своєю постановою залишив це рішення без змін. Отже, справедливість начебто перемогла, але все ж таки цікаво, як могло статися, що плутяги з «Київгазу» стільки років шили в дурні тримільйонний Київ? Не інакше — мали спільників серед корумпованих чиновників міської влади. Але це питання вже не до господарських судів, а скоріше до органів прокуратури.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter