Ракурсhttps://racurs.ua/
дитина діабет
Пандемія діабету
https://racurs.ua/ua/375-pandemiya-diabetu.htmlРакурс
Колись діабет було прийнято вважати хворобою заможних. Існувала думка, що це захворювання більш поширене в благополучних, «ситих» країнах. Однак останні дослідження вчених показали, що від цієї недуги однаковою мірою страждають і жителі бідних голодних країн. Хоч як парадоксально, але популяція діабетиків (у відсотковому відношенні на душу населення) у різних країнах приблизно однакова. Кількість діабетиків у всьому світі щорічно збільшується. Україна — не виняток, у нас ситуація відповідає загальносвітовій.
Головний позаштатний ендокринолог МОЗ України професор Микола Гульчій називає ситуацію з діабетом в світі пандемічною й каже, що на сьогоднішній день в Україні зареєстровано близько 1,3 млн хворих на цукровий діабет. Це 2,9 тис. хворих на 100 тис. населення (для порівняння, 10 років тому нараховувалося 1,6 тис. хворих на 100 тис. населення). Професор пов'язує настільки істотний приріст із кращим виявленням хвороби. Проте є побоювання, що хворих справді дедалі більшає.
Серед лікарів поширена думка: для того, щоб отримати реальну картину, потрібно офіційний показник помножити на 2, а то й на 2,5. Адже крім «явного» — інсулінозалежного цукрового діабету, який називають діабет першого типу, існує і «прихований» діабет — другого типу. Саме на цю форму хворіють 95% діабетиків у всьому світі. Підступність цієї недуги полягає в її латентності. Людина може роками хворіти, не підозрюючи про це, поки, наприклад, не почне сліпнути. Сліпота — найвідоміше, але аж ніяк не єдине важке ускладнення, що підстерігає хворих на діабет. Не менш загрозливі ускладнення — гангрена кінцівок, що призводить до їх ампутації, хвороби серцево-судинної системи (інсульт, інфаркт), нефропатія, еректильна дисфункція.
Найбільш ефективним методом діагностики цукрового діабету у Всесвітній організації охорони здоров'я вважають аналіз на глікозильований (або глікований) гемоглобін.
Основний фактор ризику — вік
Доцент кафедри ендокринології Київського національного медуніверситету ім. Богомольця Олександр Приступюк розповідає: як з'ясувалося в результаті дослідження, ймовірність захворіти на діабет 2-го типу різко збільшується з віком. До хвороби найбільше схильні чоловіки старше 45 років і жінки старше 55 років. Обстеживши велику кількість людей (як чоловіків, так і жінок) вікової групи від 65 років, медики встановили: серед тих, хто був упевнений, що діабет — це не про нього, виявилося ... 16% діабетиків. «Люди думають, що вони здорові, а діабет уже точить їхні очі, нирки, серце, мозок», — каже ендокринолог.
Цього року було проведено дослідження серед бажаючих виміряти рівень глюкози в крові за допомогою глюкометрів. Обстеження пройшли 65 тис. осіб. З них тільки у 20% діагноз «діабет» було поставлено раніше. Решта 80% пацієнтів вимірювали рівень цукру в крові вперше в житті, вони прийшли «про всяк випадок». Понад 12% цих «випадкових» пацієнтів виявилися хворими на діабет 2-го типу.
Які ще існують фактори ризику, крім віку? Це зайва вага, низька фізична активність, нездорове харчування, високий артеріальний тиск, високий рівень холестерину в крові, порушена толерантність до глюкози в історії хвороби (виникає у 4% жінок під час вагітності). Додатковим фактором ризику може стати і обтяжена спадковість: наявність діабету у близьких родичів.
Тривожні сигнали
Тим, хто входить до групи ризику, необхідно мати уявлення про перші симптоми діабету. Такими сигналами можуть стати надмірна спрага, часте сечовипускання, постійне відчуття голоду, підвищена стомлюваність, розлад уваги, зниження гостроти зору. Серед тривожних симптомів: різка безпричинна втрата ваги, часта нудота, блювота, болі в шлунку.
Олександр Приступюк рекомендує людям старшого віку, які навіть вважають себе абсолютно здоровими, раз на півроку робити аналіз на глікозильований гемоглобін.
Діабет — не вирок
Якщо діабету не можна уникнути, то слід намагатися вчасно виявити його, щоб почати боротися з ускладненнями, вважає Олександр Максимович. «Діабет — це не вирок. Зрозуміло, ця хвороба невиліковна, але з постановкою діагнозу життя не закінчується. При дотриманні певних правил поведінки хворий може якісно жити. Зараз у світі вже не говорять «лікування діабету», кажуть «управління діабетом». Важливо, щоб хворий розумів: його життя — в його власних руках», — каже співавтор чотирьох підручників з ендокринології.
Людям, у яких виявили схильність до діабету або діабет 2-го типу, рекомендуються помірні фізичні навантаження: піша прогулянка після кожного вживання їжі хоча б протягом 15 хвилин зменшить ризик ускладнень. Як спосіб оздоровлення рекомендується самомасаж , що покращує кровообіг: півгодини на день, від периферії до центру. Важливою складовою способу життя діабетика є організація правильного харчування, починаючи від частоти вживання їжі (3-4 рази на день без «перекусів») і закінчуючи кількістю та якістю вживаних продуктів. І, звичайно, постійний самоконтроль — вимірювання рівня глюкози в крові та сечі.
Ентузіасти створюють для хворих «школи самоконтролю», де навчають навичкам життя з хворобою. Адже діабет — це певний спосіб життя. Але, як виявилося, не всі хворі хочуть відвідувати заняття.
.
Довідка: одна хлібна одиниця (ХО) — це 12 г чистих вуглеводів, для компенсації яких необхідно 2 од. інсуліну. 1 ХО відповідає одному шматку хліба, двом столовим ложкам каші, одному середньому яблуку, 1 чайній ложці цукру або одній склянці молока (кефіру). За один прийом їжі діабетик повинен з'їдати не більше 6-9 ХО. Для діабетиків, що займаються інтелектуальною працею, кількість ХО на добу не має перевищувати 18-19 (для жінок) і 20-21 (для чоловіків). При важкій фізичній праці на добу необхідно споживати 24-25 ХО, при постільному режимі — 13-14 ХО.
Діти і діабет
Як правило, діабет 2-го типу розвивається у людей середнього та похилого віку, однак він може зустрічатися і в дітей, підлітків, молодих людей, які страждають надмірною вагою.
Додатковим фактором ризику в такому разі виступає діабет у сімейному анамнезі, артеріальна гіпертензія у батьків і підвищений холестерол у самих дітей. Такі діти — кандидати в діабетики 2-го типу. Їхні батьки повинні бути вкрай насторожені, таких дітей потрібно регулярно обстежувати, міняти їх спосіб життя, харчування.
Цього року впродовж трьох літніх місяців одна з лабораторій пропонувала батькам безкоштовно виміряти рівень холестеролу в крові у дітей 5-10 років, що мають надлишкову масу тіла. Акція проводилася одночасно в Польщі та Україні. Лабораторія планувала обстеження не менше 1,5 тис. дітей. Незважаючи на широку рекламу цієї соціальної акції, своїх дітей привели лише 113 сімей...
І все ж діабет 2-го типу у малюків і підлітків — це радше виняток, ніж правило.
В Україні зараз 44 таких дитини. Загалом в Україні 8178 дітей від 0 до 17 років з цукровим діабетом. У 2009 році дітей-діабетиків налічувалося 7666. За останні кілька років кількість хворих на діабет дітей значно збільшилася. Хоча загальна кількість дитячого населення в Україні скоротилося: за останні 10 років — на 2,3 млн, у тому числі за останні три роки — на 100 тис. осіб.
Серед причин бурхливого зростання захворюваності в молодшій віковій групі (за останні п'ять років кількість хворих на діабет малюків до шести років збільшилася майже в півтора рази) фахівці називають нездорові харчові продукти і шкідливі речовини, що потрапляють в організм разом з цими продуктами (пестициди, гербіциди і т. д.); вірусні захворювання, здатні вражати підшлункову залозу; генетичну схильність. Однією з головних причин зростання захворюваності в підлітковій віковій групі професор Гульчій називає гіподинамію. Мала рухливість разом з нездоровим харчуванням і захопленням солодкими напоями — основна причина діабету у дітей від 14 років.
Згідно зі статистичними прогнозами, до 2025 року в Україні буде понад 9400 дітей, хворих на цукровий діабет. Прогнозують понад 1600 нових випадків хвороби серед дітей.
Проте за п'ять останніх років дитяча смертність від цукрового діабету скоротилася з 0,09 % до 0,05 %. Головною причиною дитячих смертей була і залишається відмова батьків від лікування інсуліном, що призводить до розвитку діабетичної коми і летального результату. Найбільша кількість дитячих смертей зафіксовано в Донецькій і Луганській областях...