Новини
Ракурс

Яку ціну заплатить Україна за «подарунки» Путіна?

17 гру 2013, 20:35

Нагадаємо, президент Росії Володимир Путін оголосив про зниження ціни на газ до до 268,5 дол. за тис. кубометрів і розміщення 15 млрд дол. з резервів Фонду національного добробуту (ФНД) Російської Федерації в цінних паперах українського уряду.


.

Сергій Терьохін, народний депутат від фракції «Батьківщина», екс-міністр економіки:

«Будь-які інвестиції, або кредитного характеру, або прямі, корисні для України. Якщо, звісно, ці інвестиції не передбачають, що з державної власності заберуть якісь об'єкти типу газотранспортної системи. 15 млрд дол. даються фактично під суверенний борг держави. Є два способи отримання грошей урядом: перший — це розміщення різноманітних цінних паперів, зокрема державних облігацій, друге — це видача будь-яких інших боргових продуктів від або державних компаній, наприклад, «Нафтогазу», або приватними компаніями, якщо їхній борг гарантується державою.

У Росії в законі про Фонд національного добробуту (ФНД), який дає Україні гроші, не написано, куди можуть іти гроші з нього. По суті це такий собі «загашник» російської влади, який було зроблено в 2008 році, коли зростали ціни на газ і сиру нафту.

Якшо Україна бере ці гроші, 15 млрд дол., то треба давати суверенні гарантії. Уряд України може ґарантувати повернення таких грошей або своїм бюджетом, або власністю. А власність у нас, ви знаєте яка, труба».


Олексій Гарань, політолог, директор Школи політичної аналітики Національного університету «Києво-Могилянська академія»:

Алексей Герань«Просто так Росія не буде надавати допомогу. Для політичного курсу України це означає відмову від європейської інтеграції. Що це означає на практиці, показали вже довибори в п'яти проблемних округах, де робився повний «бєспрєдєл».

Цей кредит, ці гроші не врятують економіку України, адже реформування не буде, їх просто «розпилять», як і раніше. Корупція залишиться, методи ж не змінилися, і ми це бачили під час останніх подій.

Звісно, формально Янукович не наважиться сказати, що ми вступаємо в Митний союз. Однак, таким чином Путін просто купує собі авторитарного Януковича. Росія вже показала, що має право вето в питаннях української політики.

Як історик я дуже добре знаю, що таке обіцянки Росії».Олександр Сушко

Олександр Сушко, директор Інституту євро-атлантичного співробітництва:

«Поки не оголошено питання ціни цих домовленостей, немає сенсу коментувати їх. Абсолютно нічого не оголошено, що Україна пропонує Росії натомість. Тому треба вимагати пояснень та подробиць цих домовленостей».

 

«Ракурс» розпитав політолога Ігоря Жданова, який очолює аналітичний центр «Відкрита політика», про те, як можуть вплинути московські домовленості 17 грудня на рейтинг Януковича і «майдан».
 

Чи врятують, на вашу думку, ці домовленості з Росією політичний рейтинг В. Януковича на виборах 2015 року?

— Ситуація зараз зовсім інша. Віктор Федорович зараз робить все, щоб ніяких виборів взагалі не було. Для цього є безліч різних варіантів: перенести вибори в парламент, зробити парламентську республіку, ухвалити закон, що президентом може бути лише людина на прізвище "Янукович". Для нашого президента абсурдність є реальністю.
 

Як, на вашу думку, відреагує на ці домовленості в Москві «майдан»?
 

— Я переконаний, що «майдан» лише тоді буде фактором політичного життя в країні, коли відіграватиме активну позицію — пікетуватиме органи державної влади, маєтки Клюєва, Льовочкіна і так далі. Якщо люди будуть просто сидіти на місці, вони нікому не цікаві.
 

Опозиція заявила, що треба негайно в Верховній Раді змінювати Конституцію. Наскільки це реально, на вашу думку?
 

— Треба максимально девальвувати посаду президента. Але, на жаль, політичної волі немає в Україні, тому шанси зробити це або в Конституційному суді, або в парламенті, мінімальні.
 

Підготувала Марина БЛУДША


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter