Новини
Ракурс

Держлікслужба вдосконалює старі корупційні схеми?

29 гру 2014, 08:16

Про це йшлося на прес-конференції в прес-центрі «Українських новин» «Громадська хірургія системи охорони здоров'я — реформа за життя».


.

Після зміни влади ми, українці, сподівалися на реальну трансформацію ситуації в нашій країні. Адже реформа — це не тільки затягування пасків (як нам розповідає уряд), реформа — це також зміни на краще. Сьогодні, незважаючи на гучні гасла про очищення влади, нечисті на руку чиновники, які процвітали при режимі Януковича, привільно почуваються у своїх кріслах.

Держслужба з лікарських засобів України не виняток. За останній час тут не вжили реальних кроків до вирішення нагальних і кричущих проблем у фармацевтичній галузі. Претензії до нинішнього очільника Держлікслужби Михайла Пасічника у фармацевтів були давно, але останньою краплею стала відмова цього відомства ввести облік продажу препаратів, що містять кодеїн (кодеїн є основою для приготування «крокодила» — одного з найнебезпечніших і поширених через дешевизну компонентів наркотиків. — Ред. ), а по суті, як кажуть фармацевти, цинічне, неприкрите кришування «кодеїнової мафії».

«Сьогодні фактично триває знищення малого бізнесу. Йде залякування, вибираються тільки свої. Збираються по регіонах люди, які кажуть, начебто все добре... Цю схему ми вже бачили за президента Л. Кучми та прем'єра В. Януковича, коли М. Пасічник також був головою Держлікслужби. Його дістали з нафталінової валізи і знову посадили в крісло.

Нинішній очільник Держлікслужби не викрив корупційних схем, а переорієнтував їх на себе. До того ж, М. Пасічник стояв біля витоків корупційного креативу, коли ще в 2003 році їздили по регіонах і збирали гроші з аптек. Першим заступником голови Держлікслужби працює Олена Алексєєва.

Навколо Держлікслужби функціонують фірми-посередники, що прискорюють оформлення ліцензій, дозвільних документів і т. п. під ключ. Гроші за це не йдуть до бюджету, а спливають в чиюсь кишеню. Виникає питання, чи є прозорими механізми державного контролю якості, реєстрації виробів медпризначення та ліцензування, якщо процвітають такі фірми? Як це відображається на ціні ліків? Хіба не корупція винна в їх виникненні? Чому нічого не змінюється в системі, і вона залишається непрозорою?

Головний механізм боротьби з корупцією — участь громадськості в роботі органів влади та громадський контроль. Так законопроект «Про очищення влади» містив цілий розділ про участь громадськості у перевірках. Однак в остаточну редакцію закону розділ не увійшов.

Потрібні радикальні дії — йти і не відходити від Кабміну, йти до прем'єр-міністра і вимагати відставки всього керівного складу Держлікслужби» — з прикрістю зазначила у своєму виступі на прес-конференції Олена Прудникова, керівник ГО «Всеукраїнське об'єднання Миколаївська фармацевтична асоціація Фармрада» («ВОМФАФР»).

Жодній країні у світі не вдалося повністю перемогти корупцію, але істотно зменшити апетити — цілком. Мільярди коштів, які сьогодні перебувають у тіні, можуть бути спрямовані на реальну реформу в системі охорони здоров'я. І тоді всім нам не доведеться затягувати паски...


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter