Псевдоліки таки дійдуть до споживача
https://racurs.ua/ua/764-psevdoliky-taky-diydut-do-spojyvacha.htmlРакурсАби переконатися в цьому, перенесімося в кінець жовтня минулого року, коли у Харкові співробітники СБУ, згідно з офіційним повідомленням останньої, викрили та припинили потужне підпільне виробництво фальсифікованих лікарських засобів із контрабандних речовин. Використовуючи виробничі потужності одного харківського фармацевтичного підприємства, зловмисники виготовляли фальсифіковані препарати, довільно визначали термін придатності й пакували таблетки під маркуванням відомих зарубіжних фармацевтичних компаній. В подальшому підробки реалізовувалися через аптечну мережу. За цим фактом було відкрито кримінальне провадження за ст. 321-1 КК України — «Фальсифікація лікарських засобів або обіг фальсифікованих лікарських засобів».
Тоді було вилучено дві тони фальсифікованих лікарських засобів, виручка від реалізації яких могла б становити 10 млн грн. Та оскільки до моменту вилучення на ринок могло бути викинуто скільки завгодно цієї отрути, правоохоронні органи зробили цілком логічний з їхнього боку крок. Зокрема, Державна служба України з лікарських засобів тимчасово заборонила реалізацію, зберігання та застосування окремих серій деяких препаратів. До них потрапили «Карсил» болгарського виробництва, «Анаферон» російського та «Кетанов» із «Фесталом» індійського. Було проведено аналіз виявлених серій лікарських засобів та отримано роз’яснення від офіційних представництв зарубіжних фармацевтичних компаній, після чого на офіційному сайті Держлікслужби оприлюднено інформацію про те, як у потоці товару відділити грішне від праведного. Тобто фальсифікат від справжньої продукції легального виробника. Болгари, наприклад, знайшли одну з ознак, за якою навіть пересічний покупець міг розпізнати підробку: на її упаковці було видрукувано слово «Севтополыс», в той час як в оригіналі воно має такий вигляд: «Севтополіс».
Напевно, багато корисних відкриттів у цьому плані зробили працівники Державного підприємства «Центральна лабораторія з аналізу якості ліків і медичної продукції», яка два роки тому отримала атестат Європейського директорату з якості лікарських засобів (EDQM). В Україні це, до речі, єдина лабораторія, яка отримала європейський сертифікат. Напевно, вони проводили тести псевдоліків і виявили невідповідність маркування, складу та якісних показників методам контролю якості.
Тобто робота кипіла, але в лютому, ніби грім із ясного неба: офіційна заява Держлікслужби України про те, що у зв’язку з надходженням якоїсь інформації від Головного слідчого управління СБУ розпорядження про заборону обігу вказаних вище категорій лікарських засобів відкликається. Грубо кажучи, спецслужба з якихось незрозумілих міркувань вирішила відкрити шлагбаум руху фальсифікату, а Держлікслужба України при цьому слухняно взяла під козирок, незважаючи на всі оприлюднені результати аналізу. Голова Держлікслужби України Михайло Пасічник, напевно, забув свою обіцянку про те, що «псевдоліки не дійдуть до споживача». Зарубіжні виробники зазнають збитків, авторитет держави Україна падає нижче плінтуса, а владні чиновники добре заробляють на здоров’ї українців.
Найсумнішим у цій ситуації є той факт, що за відсутності перевірок бізнесу (Кабмін запровадив мораторій), немає впевненості в якості ліків в аптечних закладах — їх ніхто не контролює та не перевіряє. Тож багато всього, що нині гуляє на наших теренах під маркою популярних товарів, — фальсифікат.
Виникає питання — кому це вигідно? І чому так легко нехтувати головною цінністю суспільства — життям і здоров’ям людини?!