Новини
Ракурс

Смертність від меланоми в Україні сягає 90%

На жаль, у нашій країні про меланому говорять недостатньо часто. Це злоякісне захворювання не стоїть на першому місці у структурі онкологічних новоутворень. Однак меланома — одна з найбільш злоякісних пухлин людини. Цей вид раку дуже агресивний: протягом декількох місяців-півроку після появи первинної пухлини дає метастази в різні органи і розсіюється по всьому організму.


.

Проблема меланоми актуальна у всьому світі: кількість уперше зареєстрованих випадків цього захворювання збільшується з кожним роком. Однак якщо, наприклад, в США смертність від цього різновиду раку становить 5%, то в Україні сягає 90%. Річ тут зовсім не у відсутності дорогої діагностичної апаратури. Особливість меланоми в тому, що для її діагностики цього не потрібно. Для постановки первинного діагнозу фахівця-професіонала досить побачити перероджену родимку (і тут важливіше не як, а хто дивиться). Причина високої смертності в Україні криється в тому, що багато наших співгромадян навіть не чули про основні ознаки цього захворювання, звідси — пізнє звернення. А саме ці знання допомагають людям в інших країнах отримувати більш життєрадісні цифри медичної статистики.

Що таке меланома?

Родимки — це доброякісні новоутворення. Однак під впливом певних факторів вони можуть перероджуватися, тобто набувати властивостей злоякісної пухлини — меланоми. Меланома розвивається з меланоцитів — пігментних клітин шкіри. У 40–60% випадків вже існуючі родимки перетворюються на злоякісні, іноді меланома виникає як нова родимка. Якщо раніше це захворювання зустрічалося головним чином після 65 років, то сьогодні часто вражає молодих людей. У дітей зустрічається рідко. У жінок меланома найчастіше локалізується на гомілці, у чоловіків — на тулубі та шкірі голови. Тобто, найчастіше розвивається на ділянках, які протягом року в основному закриті, а влітку виставляються на сонце.

Коли потрібно звертатися до лікаря

Для того щоб легше запам’ятати ознаки, за яких потрібно відвідати фахівця, дерматологи придумали абревіатуру АКОРД. Отже, літера «А» означає асиметрію: якщо умовно розділити родимку навпіл, вона повинна бути симетрична (це не стосується родимок, які з народження були неправильної форми, потрібно стежити за динамікою); «К» (край) — повинен бути рівним, якщо з’явилися нерівності, зазубринки — привід сходити до фахівця;; «О» (окрас) — у здорової родимки повинен бути рівномірним, насторожують зміни кольору (як у темнішу, так і в світлішу сторони), поява вкраплень; «Р» (розмір) — збільшення розміру, якщо у вас є великі родимки (5 мм і більше) або багато маленьких (понад 100) — також привід подружитися з дерматологом; «Д» (динаміка) — на родимках з’являються скоринки, випадає волосся, вони почали кровоточити чи з них виділяється прозора рідина, при цьому у вас не було травм — це ще одна причина для відвідування лікаря.

«Усі симптоми оцінюються в комплексі. Якщо ви знайшли у себе родимку діаметрів 6 мм або ваша родимка стала збільшуватися, не потрібно самому собі ставити діагноз. Це лише означає, що слід відвідати лікаря. Збережіть собі життя, здоров’я і нерви. Іноді бувають випадки, коли пацієнт сам собі ставить діагноз, панічно боїться йти до фахівця. Родичі неймовірними зусиллями все ж змушують відвідати лікаря. Приходить до мене, я дивлюся — причин для занепокоєння немає. До речі, виживаність при меланомі першої стадії в Україні становить близько 95–98% (достатньо тільки хірургічного лікування), третьої — 60%. Навіть при четвертій стадії 5% переживають п’ятирічний рубіж. Це дуже важливо. Все одно є шанс із цим впоратися, і потрібно за нього боротися», — каже старший науковий співробітник відділення пухлин шкіри та м’яких тканин Національного інституту раку Марія Кукушкіна.

Отже, 24 квітня у всіх державних обласних, районних дерматологічних закладах України будуть проводитися безкоштовні огляди на предмет виявлення різних новоутворень на шкірі. Зі слів головного дерматовенеролога МОЗ України Віктора Степаненка, у всіх диспансерах є необхідне діагностичне обладнання — дерматоскопи. У Києві безкоштовне обстеження можна буде пройти також в Інституті дерматології та косметології О. Богомолець, заздалегідь записавшись на прийом.

День меланоми проводиться в Україні з 2009 року, за шість років по всій країні було оглянуто близько 20 тис. осіб, виявлено 338 випадків меланоми. За останніми даними Національного канцер-реєстру (за 2013 рік), в Україні було зареєстровано 3,5 тис. нових випадків меланоми.

Діагноз меланоми ставлять зазвичай у декілька етапів. Для постановки попереднього діагнозу найчастіше досить клінічного огляду у досвідченого фахівця або дистанційної діагностики, коли лікар ставить діагноз за фотографією. Для встановлення остаточного діагнозу необхідне хірургічне видалення пухлини з її подальшою гістологічної діагностикою.

Діагностика на відстані

Цього року до проведення акції всеукраїнського Дня меланоми приєдналося і громадське об’єднання «Стоп меланома». «Головна наша мета — наблизити пацієнта до лікаря, — каже Ігор Канчалаба, голова правління організації. — Ми використовували соціальні мережі для інформування населення. Було випробувано попередній огляд через інтернет. На нашому сайті (www.rodinki.com.ua), дотримуючись інструкції, під час проведення акції (13–17 квітня) можна було зробити фото своєї родимки, заповнити анкету й надіслати на пошту. За фотографією лікар може попередньо поставити діагноз і відповісти на питання, чи варто йти до лікаря».

В Інституті дерматології та косметології О. Богомолець також працює проект із дистанційної діагностики, що дає змогу людині в будь-якому регіоні за наявності інтернету й можливості зробити фото родимки провести діагностику дешево і швидко. Пацієнт отримує попередній діагноз — рекомендації, що робити далі і чи варто хвилюватися.

Хто в групі ризику?

Ризик підвищується, якщо є спадковий фактор. Ольга Богомолець, доктор медичних наук, радить: «Якщо хтось із ваших родичів хворів на певну форму раку, можна здати кров на онкомаркери, які дають змогу визначити, чи передалася вам ця генетична схильність. Якщо вона є — лікар порадить, що потрібно зробити. Насправді ви у виграшній ситуації — усвідомлюєте своє слабке місце і перебуваєте під постійним наглядом лікарів, які в цьому разі абсолютно чітко знають, чого можна чекати, і встигають своєчасно відреагувати».

Шкідлива звичка засмагати, прищеплена модельєрами в ХХ столітті після моди на аристократичну блідість, є однією з головних причин зростання випадків меланоми. Сонячне випромінювання, яке сьогодні потрапляє на нашу шкіру, дуже відрізняється від того, яке було десять чи тим більше двадцять років тому. Захисний озоновий шар, що захищає нас від сонця, дуже потоншав, у ньому з’явилися дірки. Ми самі зруйнували цей захист, адже озон руйнується в результаті вихлопів фторхлорвуглеводнів і розщеплення молекули озону. Сонце стало агресивнішим. Особливо на морі або в горах. Найкращий захист від сонця — тінь. Має бути капелюх, особливо у чоловіків, у яких є залисини (тим більше лисих). Саме в цих місцях найчастіше з’являються ракові пухлини. Пам’ятайте про шкоду безконтрольної засмаги не тільки на курортах, а й на дачних ділянках.

До групи ризику з меланоми входять світлошкірі люди, з сірими і блакитними очима, світлим, русявим, особливо рудим волоссям, з безліччю ластовиння. Сюди можна зарахувати також тих, у кого понад 100 родимок на тілі, більше ніж п’ять великих опуклих родимок — диспластичних невусів. Підвищується ризик також у пацієнтів старшої категорії після 60 років. Особливо серед чоловіків.

Чи захищають сонцезахисні креми від меланоми й раку шкіри? «На жаль, за американською статистикою (а там сонцезахисні креми дуже популярні), захворюваність на рак шкіри і меланому зростає, — каже О. Богомолець. — Тому сказати, що сонцезахисні креми знижують ризик цього захворювання, не можна. Чи варто користуватися цими кремами? Варто. Для того, щоб не згоріти».

Чи небезпечний солярій? Фахівці зазначають, що сьогодні рак шкіри помолодшав і діагностується з 18 років. Кожна людина має право вибору, але потрібно знати, що солярій збільшує ризик розвитку раку шкіри.

Якщо ви курите, мало буваєте на свіжому повітрі, мало рухаєтеся — страждає ваша імунна система. Ви — як держава без армії. Адже кожну людину можна порівняти з невеликою державою. Наш кордон — це наша шкіра, найбільший орган (площа шкіри становить два квадратних метри). Імунна система — наша армія. Наше завдання: оберігати шкіру-кордон від уражень, чи то від сонця, чи то від бактерій або вірусів.

Пам’ятка для батьків

Ризик розвитку раку шкіри формується в перші роки життя. Тому дуже важливо берегти своїх дітей від шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання, розповідати про правила поведінки на сонці.

Усього кількох випадків обгоряння на сонці в дитинстві достатньо для того, щоб ваша дитина опинилася в групі ризику розвитку злоякісних новоутворень на шкірі. Статистикою доведено, що два і більше сонячних опіків у дитинстві підвищують ризик появи меланоми в дорослому віці в рази.

Пам’ятайте:

• для немовлят і маленьких дітей найкращий захист — не перебувати на сонці. Необхідно обмежити перебування малюків на вулиці тільки годинами найменш активного сонця — вранці та ввечері;

• обов’язково надягайте їм головні убори, краще з полями. Діти охочіше їх носитимуть, якщо вони їм подобаються;

• якісні сонцезахисні окуляри ідеально підходять для захисту очей;

• рекомендується використовувати сонцезахисні засоби з факторами захисту вище 30, які захищають від впливу УФ–A і УФ–B променів і стійкі до впливу води;

• оглядайте шкіру своєї дитини навесні та восени;

• постарайтеся запам’ятати вроджені родимки дитини і обов’язково контролюйте нові;

• намагайтеся відвідувати дитячого дерматолога не рідше одного разу на рік;

• пам’ятайте англійське прислів’я: «Не виховуйте дітей, усе одно вони будуть схожими на вас. Виховуйте себе». Найкращий приклад для дітей — їхні батьки.

Ваша дитина у підлітковому віці повинна вміти самостійно оглядати себе, знати про ознаки переродження родимки і про шкідливий вплив ультрафіолету (поява ранніх зморшок і фотостаріння).

Повністю запобігти переродженню родимки, на жаль, ми не можемо, оскільки фактор спадковості відіграє важливу роль. Але знизити ризик захворіти на меланому або інший рак шкіри абсолютно реально. Зменшіть ультрафіолетове навантаження на відкриті ділянки шкіри. Не допускайте постійного травмування родимок. Своєчасно звертайтеся до фахівців, щоб видалити родимку, що змінилася. І не забувайте слова АКОРД для самодіагностики.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter