Ракурсhttps://racurs.ua/
Що треба знати про родимки та рак шкіри: видалення родимок
https://racurs.ua/ua/323-rodinka-rak-shkiry-melanoma.htmlРакурсОдна з найбільш злоякісних пухлин людини — меланома шкіри (рак шкіри) — у структурі всіх шкірних злоякісних новоутворень займає всього лише 10%, але при цьому саме на неї припадає приблизно 80% смертності. До того ж кількість вперше зареєстрованих випадків меланоми збільшується з кожним роком у всьому світі. Найвищі показники спостерігаються серед світлошкірих чоловіків і жінок. Така невтішна статистика пояснюється пізньою діагностикою злоякісних форм, відсутністю належної онконастороженості як у лікарів, так і в населення.
.
Ракурс: Олено Василівно, що кожен має знати про рак шкіри? Які родимки мають насторожити?
О. Перехрест: базально-клітинний рак є найпоширенішим злоякісним захворюванням шкіри, він розвивається з базального (найглибшого шару) епідермісу. «Улюблена» локалізація — обличчя і волосиста частина голови (70 %). Базаліома не дає метастазів, але може проростати в підлягаючі тканини, а якщо це, наприклад, ніс, то руйнувати хрящі. Ця форма раку не смертельна, але може сильно спотворити. А людині потрібно було зробити зовсім небагато — вчасно прийти до фахівця.
Ученими доведено безпосередній зв'язок між часом перебування під прямими сонячними променями і частотою виникнення цього різновиду раку. Тому люди, що працюють під відкритим небом або проживають у районах з високим рівнем сонячної радіації, піддаються підвищеному ризику цього захворювання.
Меланома — одне з найбільш злоякісних новоутворень. Розвивається з меланоцитів — пігментних клітин шкіри. Цей різновид раку найчастіше розвивається на ділянках, які протягом року в основному закриті, і гомілка є лідером. Протягом року людина ходить в одязі, потім за два тижні відпустки намагається «спіймати» сонце. Якщо обличчя і плечі ми якось закриваємо, то про гомілки забуваємо. Меланоцитарні клітини за своєю природою ближчі до клітин нервової тканини. І якщо вони перетворюються на злоякісні, то поводять себе дуже агресивно. Чим небезпечна меланома? Вона дуже швидко проростає в довколишні тканини і дає віддалені метастази, розсіюється по всьому організму. Оскільки зв'язок меланоми з родимками чітко встановлено, дуже важливо приділяти їм особливу увагу.
Коли я оглядаю невуси, то керуюся принципом «фигаро» (російською): ф — форма (бажано, правильна), і — зміни (рос. «изменения») за останній час, г — межі (рос. «границы», покреслені межі повинні насторожити), а — асиметрія, р — розмір (понад 0,6 см) , о — забарвлення (рос. «окраска») (потрібно звертати увагу на зміну забарвлення, але не завжди потемніння родимки є поганою ознакою, адже меланоми можуть бути і безбарвними).
Для пухлини характерне проростання судини, тому лікар звертає увагу на судинний малюнок, а також на збереження сальних залоз, волосяних фолікулів. Тому якщо з родимки росте волосся, то це показник її доброякісності, а випадання волосин — небезпечна ознака.
Зараз існує дуже багато методів діагностики родимок, але в будь-якому разі, в першу чергу лікар користується дерматоскопом (апаратом, що збільшує і підсвічує) і фотофайндером (сканує невус, аналізує обриси). За допомогою фотофайндера можна створити карту родимок шкірних покривів людини і спостерігати їх у подальшому для профілактики їх злоякісного переродження. У кожному разі важливо не чим дивляться, а хто дивиться.
Біла людина має розуміти, що вона не пристосована засмагати, адже у темношкірих меланіну (пігменту шкіри) більше. Меланоцити, мов парасольки, закривають ядро клітини від згубного впливу випромінювання. Адже ультрафіолет — це фактично вільнорадикальне ураження білків, що несе за собою мутації в ядрі клітини. І якщо в юному віці ці клітини ще швидко злущуються, то з віком процес оновлення сповільнюється.
Більше того, вчені наголошують, що дуже багато онкозахворювань закладаються ще в дитинстві. Я за те, щоб дитину одягали, сонцезахисні креми вважаю абсолютно недостатніми. Повірте, малюкові вистачить того, що кисті його рук відкриті на сонечку. До речі, що світліша шкіра, то швидше виробляється вітамін Д.
У Європі забороняють сонцезахисні креми з високим, 100-відсотковим, фактором захисту. Фірми, що випускають серйозний фотозахист, не роблять SPF понад 50. Адже такі креми приносять більше шкоди, ніж користі. Використовуючи санскріни, потрібно обов'язково наносити їх не менше ніж за 15 хвилин до виходу на сонце і оновлювати кожні дві години. Незважаючи на маркування про водостійкість, все ж раджу також повторювати нанесення крему після купання.
Останнім часом дослідженнями було встановлено, що більшість людей використовують недостатню кількість сонцезахисного крему, тим самим істотно знижуючи його ефектність. Якщо на кремі не написано дозування, виходити потрібно з розрахунку 2 мг/кв. см, тобто дорослій людині для нанесення на всю поверхню шкіри потрібно 30-40 мл засобу.
Люди з великою кількістю родимок мають особливо насторожено ставитися до сонця. Тут навіть і мови бути не може про те, щоб нанести фотозахист і загоряти, бо родимка — це соматична мутація, тобто не на генетичному рівні, а на рівні зрілої клітини. Відповідно, у такої людини шкіра слабо контролює появу нових соматичних мутацій. Наприклад, синдром диспластичних невусів має найвищий ризик переродження в злоякісні новоутворення. У меланоми є чітка генетична схильність. Ще хочеться зазначити, що надмірна інсоляція дуже сильно знижує імунітет. Думаю, багато хто помічав: приїхали на море оздоровлюватися, покупалися-позасмагали, і раптом з'являється герпес. У розумній кількості приймати сонячні ванни непогано, але надмірне захоплення сонцем знижує місцевий імунітет, і ймовірність ураження шкіри набагато зростає.
У 2010 році в Україні було зареєстровано 2829 нових випадків меланоми, 1080 з яких — зі смертельним результатом. Найвищий рівень захворювання на меланому констатовано в м. Севастополі, а найнижчий — у Чернівецькій області. Жінки в півтора рази частіше хворіють на меланому, ніж чоловіки.
Що ж провокує появу раку шкіри? Основними зовнішніми (екзогенними) факторами ризику є іонізуюча радіація, електромагнітне випромінювання, флюоресцентне освітлення, хронічне травмування шкіри та ультрафіолетове випромінювання, яке лікарі вважають найголовнішим винуватцем злоякісних захворювань шкіри.
Існують також немеланомні раки шкіри — базально-клітинний і плоскоклітинний, кількість випадків захворювання якими також зростає щорічно. Вчені пояснюють це збільшенням часу перебування на сонці, а також використанням штучних джерел ультрафіолетового (УФ) випромінювання для засмаги.
Ракурс: Які родимки потрібно видаляти і якому методу віддати перевагу?
О. Перехрест: Найпростіша причина — естетичні показання: родимка вас дратує, відволікає співрозмовника. Також видаляють родимки в зоні підвищеної травматизації. А якщо невус вже травмований, то його теж краще видалити. Родимки можуть рости в підлітковому віці, під час вагітності. Також часто невуси з маленьких кокетливих точок перетворюються на безбарвні горбки (або, як називають мої пацієнти, бородавки). Це нормальне, звичайне явище, вони можуть так змінюватися.
Будь-яке видалення невуса потрібно проконтролювати: віддати на гістологію. Для цього підходять такі методи — звичайний хірургічний (родимку вирізають скальпелем), а також видалення діатермокоагулятором або радіохвильовим коагулятором. Два останніх методи в принципі схожі: акуратно, врівень зі шкірою видаляється невус, радіохвильовий коагулятор відразу коагулює судини — тут немає необхідності накладати шви. Далі лікар наносить спеціальні гелі для загоєння. Найголовніше — при утворенні скоринки не мочити її. У цьому випадку раджу не грати в зайву охайність: пам'ятайте, якщо скоринка відпадає, ця ранка вже ніколи не заживе красиво і без слідів. Лазер випалює, тому неможливо взяти родимку на аналіз. Цей метод добре використовувати як допоміжний — обробити дно вилученої родимки, щоб не було рецидиву невуса.