Хто здав столицю щурам, або Чому кияни ризикують здоров’ям на відпочинку
https://racurs.ua/ua/910-hto-zdav-stolycu-schuram-abo-chomu-jyteli-ta-gosti-kyieva-ryzykuut-zdorov-yam-vyrushauchy-do-zon.htmlРакурсЛептоспіроз у столиці — це не перший дзвіночок, а тривожний набат, який сповіщає про те, що епідемія вже на порозі. На думку медиків, епідситуація вийшла з-під контролю. Багаторічне ігнорування цієї проблеми призвело до трагічних наслідків — двоє людей померли в лікарнях, а семеро, які перебувають у важкому стані, чекають на уточнення діагнозу.
Спалах захворюваності на лептоспіроз у Києві поставив жирну крапку в дискусії про те, чи є наше місто європейською столицею. Де ще в Європі, крім багатостраждального Києва, зафіксований хоча б один випадок захворювання на лептоспіроз у великому місті?
Ця хвороба не зустрічається там, де щодня вивозять сміття, підмітають і миють тротуари та дороги, вчасно скошують траву в парках, на берегах озер і річок, завчасно готуються до пляжного сезону, штрафують за кинутий не в урну недопалок або пластикову пляшку. Що з цих простих, але обов'язкових для санітарного благополуччя норм виконується у нас?
Ще навесні міжнародні експерти звертали увагу на забрудненість і недоглянутість наших вулиць і площ, парків та прибережних зон. У ЗМІ з'явилася інформація про те, що Київ — найбрудніша з європейських столиць. У мерії, очевидно, вирішили — обмовляють, бо заздрять. Адже не кожен мегаполіс має стільки пляжів на берегах річок і озер, як наш улюблений Київ.
І це правда. Справді, кияни і гості столиці мають великий вибір місць для відпочинку — на Дніпрі та Десенці, на численних озерах. Але правда і те, що насолоджуватися водою і сонцем доводиться в екстремальних умовах, з ризиком для здоров'я. Про що свідчать випадки захворювання на лептоспіроз, що почастішали.
З кожним роком все менше київських пляжів готові до прийому відпочиваючих. Якщо раніше їх відкривали понад десяток тільки на Дніпрі, то цього літа до числа безпечних відносяться лише кілька пляжів, карту яких можна подивитися на сайті міської СЕС. У спеку городяни, звісно, не звертають уваги на оголошення, що забороняють купання в водоймах, до того ж далеко не всюди попередження можна побачити.
Для того щоб відпочинок не закінчився госпіталізацією, лікарі-епідеміологи радять дотримуватися кількох простих правил, особливо в тих випадках, коли разом з дорослими відпочивають діти.
Вибираючи місце для загоряння і купання, необхідно звернути увагу на чистоту піску, на те, щоб поблизу не було заростей бур'янів, кущів, а також сміттєвих баків, де зазвичай мешкають щури та миші. Вода біля берега сильно прогрівається, що створює ідеальні умови для розмноження різних мікробів і вірусів, які становлять небезпеку в першу чергу для дітей. По-перше, у них ще не сформувався імунітет, по-друге, дітвора любить пірнати, борсатися поблизу берега, ковтаючи при цьому воду, і, по-третє, у багатьох із них часто бувають подряпини на руках, збиті коліна, а будь-яка ранка в таких умовах — це ворота для інфекції.
Саме так найчастіше і потрапляють в людський організм збудники лептоспірозу. Якщо після купання підвищилася температура до 39–40 градусів і її не вдається збити ліками, які завжди допомагали, потрібно негайно звернутися до лікарні. Не можна сподіватися, що все буде, як при застуді: вип'ю таблетку, пропотію і до ранку пройде.
Всім нам, мабуть, доводилося чути сумні історії про те, що людина, повернувшись з риболовлі, захворіла — схоже, прохолола у воді. А після кількох днів лікування в домашніх умовах померла. Як правило, це списують на слабке серце, хворі нирки та ін. Рибалки справді належать до групи ризику — вони впродовж годин стоять у прибережній воді, де концентрація вірусів і бактерій максимальна. Лептоспіроз проникає в організм через рани на шкірі, у спеку — через розширені пори, слизові оболонки, а також разом з водою або їжею.
Інфекціоністи попереджають, що лептоспіроз має руйнівний вплив на багато органів, викликає гостру печінкову і ниркову недостатність, що і призводить до летального наслідку. Хвороба, за їхніми словами, легко діагностується в лабораторних умовах. Але при нашій бідності — то немає реактивів, то лабораторія працює за скороченим графіком — це може затягнутися надовго. А хвороба розвивається стрімко, призводить до незворотних змін в організмі. Тому досвідчені фахівці радять звернути увагу на такі симптоми, як біль у м'язах — при натисканні пальцем хворий скрикує; будь-який рух викликає нестерпний біль, відчувається печіння шкіри, обличчя червоніє, набрякає.
Для хорошого клініциста це служить підставою для того, щоб, не чекаючи на результати з лабораторії, негайно почати інтенсивне лікування. В першу чергу призначають антибіотики, оскільки специфічного лікування лептоспірозу не існує, а також препарати, що застосовуються при інтоксикації організму, для зміцнення імунітету, знеболюючі і т. д.
Експерти пацієнтських організацій, які відстежують ситуацію, заявляють, що медицина Києва абсолютно не готова до спалахів інфекційних захворювань або інших екстрених ситуацій. Зафіксовані випадки, коли хворі зверталися до медустанов з високою температурою, а їх відправляли додому, поставивши діагноз — літній грип (до речі, такого діагнозу офіційна медицина не знає). У випадку з лептоспірозом це рівнозначно вироку.
Хто повинен відповідати за надзвичайну ситуацію, що склалася в Києві в розпал літнього сезону? Потрібно усвідомлювати те, що кожен відпочиваючий на березі річки, озера або навіть на галявині в парку ризикує своїм здоров'ям. Одна з причин спалаху лептоспірозу — безліч мишей і щурів у столиці. Тут їм справжнє роздолля — переповнені сміттєві баки, стихійні звалища, зарослі бур'янами зелені зони і береги водойм. Керівництво мерії відреагувало на ситуацію: був виданий спеціальний наказ, щоб у п'ятиденний строк... ні, не вичистили сміття, помили вулиці й двори, а лише підписали договори з організаціями, що займаються дератизацією, тобто знищенням гризунів.
Комунальне підприємство «Плесо» відзвітувало, що до початку літнього сезону було проведено два етапи і три весняних тури дератизації на пляжах Києва, загальною площею 84,25 га. Всі претензії й нарікання на стан пляжів комунальники вважають необґрунтованими. Керівництво КП стверджує, що на пляжі «Вербний», де міська СЕС заборонила купання, були відібрані проби води, а також проведена експертиза гризунів. Лептоспіроз, як заявляють в КП «Плесо», виявлено не було.
Інша позиція в Державної санітарно-епідеміологічної служби.
Столична СЕС офіційно заявила, що у двох пацієнтів лептоспіроз був виявлений після купання на пляжах «Передмістна Слобідка» і «Вербний». Про це свідчать результати епідрозслідування, проведеного фахівцями київської санепідслужби. У зв'язку з високим ризиком зараження на лептоспіроз, а також враховуючи показники санітарно-епідеміологічних досліджень проб води, було заборонено купатися на пляжах «Райдужний», «Венеція», «Пуща-Водиця», «Тельбін» та ін.
До слів епідеміологів слід прислухатися — захворюваність на лептоспіроз у Києві цього року зросла майже втричі. Окрім «пляжних», зафіксовано також кілька «домашніх» випадків — коли господарі заразилися від своїх улюбленців. Лептоспіроз, крім мишей і щурів, переносять також і собаки. СЕС вивчала 170 проб крові собак, майже 48% з них виявилися носіями лептоспірозу.
Причина, на думку фахівців, очевидна — забрудненість, захаращеність міста, відсутність дератизаційних заходів, внаслідок чого значно збільшилася популяція гризунів у нашій столиці.
Державна санепідслужба попереджає: в багатомільйонному Києві існують всі умови для погіршення епідемічної та епізоотичної ситуації, що загрожує спалахами небезпечних інфекційних захворювань, про які давно забули.
Причина зовсім не в тому, що в міському бюджеті не вистачає грошей. Заходи з дератизації фінансуються за рахунок киян — це входить в оплату комунальних послуг. Жителі міста змушені платити щомісяця з кожного квадратного метра своєї квартири за послугу, яку ніхто не надає. Це ніяк не пов'язано з площею підвалу, окупованого мишами і щурами, — чим більше в будинку квартир, тим вище доходи ЖЕКу. І хоча там завжди скаржаться на бідність, суми на прибирання територій та дератизацію по місту набігають величезні. На питання, як і на що вони витрачаються, комунальники чіткої відповіді не дають. Напевно, потрібна допомога правоохоронних органів.