Новини
Ракурс

Фондовий ринок: перевірка нервів

У понеділок, 24 серпня, китайський фондовий ринок знову трухнуло, й індекс Shanghai Composite схуд на 8,5%. Наступного ранку він здав іще на 7%. Інвестори з усього світу добряче здрейфили, біржі затрясло, основні індекси почали падати. Індекс Dow Jones, який формується за цінами акцій найкрутіших американських корпорацій, знизився на 1089 пунктів або приблизно на 6% за кілька годин торгової сесії. Так сильно протягом одного дня він падав востаннє у 2010 році. Індекс S&P 500, до якого входять акції різноманітних компаній, втратив 80 пунктів або 4%, NASDAQ просів на 6,4%, а німецький DAX втратив близько 5%. Акції бірж Південно-Східної Азії відреагували схожим чином у межах 5–7%, російський РТС впав на 4%. Український фондовий ринок не міг ніяк відреагувати, тому що саме 24 серпня в Україні був вихідний — День Незалежності.


.

Курсом править паніка

На жаль, ігри акціями — це теж форма азарту. Особливо коли власники акцій не професійні гравці, діями яких править тверезий розрахунок і розуміння секретів біржової кухні, а американські та європейські домогосподарки, які починають панікувати, щойно улюблений серіал переривається екстреним випуском фондових новин. Думаєте, хтось із них у цю мить згадає теорію нелінійної економічної динаміки або підніме конспект із фундаментального аналізу? «Все пропало! — перша думка. — Терміново продавати за ще хорошою ціною».

Гравці китайського ринку, що викликали ефект доміно по світу, за класом управління активами рівноцінні своїм західним персонажам. Тільки перша думка у них трохи інша: «Нас зливають, юань девальвують». Докладніший портрет китайського інвестора — у попередній публікації «Ракурсу».

До речі, нервозність інвесторів має цілком відчутний параметр, у розмовній мові іменований «індексом страху», або офіційно VIX CBOE (індекс волатильності Чиказької біржі похідних інструментів). Це своєрідний індикатор настроїв інвесторів, який розраховується за очікуваними цінами акцій, що входять у S&P 500 на найближчі 30 днів. Якщо не вдаватися в подробиці складних формул, то значення «індексу страху» показують, які шторми з індексом S&P 500 очікують спекулянти на місяць вперед. Так от, у понеділок VIX одразу підстрибнув майже в півтора рази з позначки 28,03 до 40,74. Така паніка була тільки перед останньою економічною кризою наприкінці 2011 року.

Китайські заспокійливі пігулки

Народний банк Китаю, спостерігаючи за всім цим всесвітнім біржовим цирком, спровокованим нервозністю доморощених спекулянтів, у вівторок виписав усім чергову (п’яту з листопада 2014 року) порцію пігулок — оголосив про зниження річних ставок за кредитами і депозитами на 25 базових пунктів. Відтепер офіційна ставка кредитування в юанях — 4,6% річних, депозити — 1,75%. Що в перекладі простою мовою означає зниження вартості кредитування для китайської економіки, а отже стимулювання її вельми сповільненого зростання. Саме проблемою уповільнення зростання так стурбовані найсерйозніші гравці фондового ринку — як усередині країни, так і на міжнародній арені.

Аби підбадьорити китайську економіку, і щоб банки отримали стимул видавати більше кредитів за нижчою ціною, регулятор ще й знизив із 6 вересня норми резервування для банків.

Ті інвестори, які не надто вірили в бажання Китаю рятувати ринки, були заспокоєні настільки серйозними аргументами, і котирування вівторка на американських та європейських біржах стали відігравати втрачені раніше позиції. Фондові індекси пішли вгору, відігравши в середньому за день близько 4%.

«Індекс страху» VIX теж відкотився до позначки 30,92, наочно показавши, що градус психологічної напруженості інвесторів реально знизився.

Рикошет на долар

Останні дії Китаю з порятунку своєї економіки у вигляді девальвації юаня та зниження ставок кредитування порушують перед міжнародними спекулянтами нові питання: а як поведеться у цій ситуації Федеральна резервна система? Річ у тім, що ФРС вже сім років утримувала ставку на нульовому рівні, підтримуючи вихід США із затяжної кризи. Такий період мав завершитися цієї осені, або трохи пізніше. Спекулянти чекали підняття ставок і будували на цьому свої стратегії. Але в умовах конкуренції з Китаєм, що ослабив свою валюту, кроки ФРС до подорожчання американської валюти навряд чи доцільні в короткостроковій перспективі. Інтрига навколо вересневого засідання ФРС створює деяку нервозність навколо котирувань долара останні дні, на якій і намагаються заробити більш тверезі голови. Цим пояснюються коливання пари долар/євро у широкому діапазоні 1,16–1,13.

В Україні — своя пісочниця

Український фондовий ринок не зміг відреагувати на міжнародний шторм через низку причин. По-перше, пік паніки припав на вихідний в Україні день, а з наступного дня ринки почали відновлюватися. По-друге, падати й так немає чому: індекс ПФТС за 25 серпня знизився з позначки 331,5 до 328,11. Це правильніше назвати ворушінням на дні з закопуванням в мул, аніж якимись економічними термінами. Тут давно немає грошей нерезидентів, немає реальної біржової спекуляції.

На міжбанківському валютному ринку трохи інша ситуація — на ньому відсутні спекулятивні контракти без фізичної поставки товару або послуг. За виставленими котируваннями на купівлю завжди є контракти, які пройшли довгий шлях погоджень валютного контролю. Сьогодні не можна придумати собі контракт і піти з ним на міжбанк. Така можливість відрізана валютним регулюванням, так само, як і можливість притримувати валютну виручку. Враховуючи, що спекулятивна складова на міжбанківському ринку майже зведена до нуля, можливості гривні стрибати залежно від психологічних очікувань або ситуації на міжнародному ринку вкрай обмежені.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter