Поліомієліт в Україні першою виявила лабораторія... Росії
https://racurs.ua/ua/937-poliomiielit-v-ukrayini-vpershe-vyyavyla-laboratoriya-rosiyi.htmlРакурсЗавезена навесні вакцина проти поліомієліту вистрілила в перший день осені на прес-конференції в Міністерстві охорони здоров’я, як театральна рушниця наприкінці спектаклю. Експерти, що з цікавістю спостерігали, як чиновники гарячково шукають виправдання для використання двічі замороженої вакцини, навіть подумати не могли, що міністр на всю країну оголосить про спалах поліомієліту.
Це не просто новина, а сенсація, бо спалахів поліомієліту в європейських країнах, у тому числі в Україні, не було вже давно. З дня на день Африка отримає статус регіону, вільного від поліомієліту, оскільки останній випадок був зафіксований понад 12 місяців тому. А Україна, маючи статус polio-free, раптом вирушила у зворотному напрямку.
На такі неординарні прес-конференції, як правило, запрошують головних позаштатних спеціалістів МОЗ, вчених із Академії медичних наук, Академії післядипломної освіти — тобто тих, хто добре знає проблему, може компетентно пояснити, дати рекомендації, відповісти на запитання журналістів. Але цього разу чиновники чомусь вирішили обійтися без них. Тому так і залишилися без відповідей питання, які в цій ситуації є принципово важливими. Хто і коли поставив діагноз поліомієліт двом малюкам на Закарпатті? Млявий параліч у дітей автоматично не означає, що вони хворі саме на поліомієліт. До такого важкого ускладнення може призвести будь-який із декількох десятків ентеровірусів.
Поки наші журналісти шукали інформацію, російські ЗМІ вже повідомили, що «хохли дострибатися — спалах поліомієліту зачинив перед ними двері в ЄС». Вся Росія «дізналася», що «у бандерівців епідемія поліомієліту», а провідні медики про це ні сном, ні духом. Висновки підкріпили цитатами одного лікаря, який обурювався, що перед хорошими артистами Україна кордон закрила, а вірус поліомієліту — пропустила.
Сьогодні вже відомо, як спрацювали ті журналісти. Декількох фахівців, компетентних у цій темі, телефоном попросили відповісти на питання: чи є в Україні спалах поліомієліту? (Коли ті ще не знали, про що заявив міністр на прес-конференції.) Відповіді вийшли однаковими: поліомієліту в Україні немає, але рівень вакцинації знижується, дітям необхідно робити щеплення.
Звідки така оперативність і обізнаність про те, кого, коли і про що потрібно питати? Можна ж фантазувати і без коментарів фахівців — раніше був розіп’ятий хлопчик, тепер — паралізований.
Заява медиків Закарпаття про те, що поліомієліту в області немає, не зацікавила російські ЗМІ. Натомість дуже розсердила як Міністерство охорони здоров’я, так і міжнародні організації.
На брифінгу «Як зупинити епідемію: поліомієліт вже в Україні» представник українського бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я різко відповіла на слова українських фахівців, заявивши, що не в компетенції українських лікарів ставити чи знімати діагноз поліомієліту. Для цього є сертифікована лабораторія ВООЗ. Її підтримав і радник ЮНІСЕФ із вакцин та щеплень, який повідомив, що «27 червня було отримано підтвердження лабораторій ВООЗ, а також Центру з контролю за захворюваннями США про циркуляцію вірусу поліомієліту в Україні». Він вважає, що оголошений 1 вересня спалах поліомієліту від вірусу вакцинального походження може стати початком епідемії. Якщо ситуацію не візьмуть під контроль, у майбутньому, на його думку, це може призвести до обмежень у міжнародному співробітництві.
Привид епідемії поліомієліту, який пустили бродити по Україні, змушує враховувати і перевіряти всі дати, цифри, заяви.
Майже тиждень неможливо було домогтися чіткої відповіді на питання: яка лабораторія підтвердила поліомієліт в українських дітей? Щоразу звучало розпливчасте — референс-лабораторія ВООЗ, іноді згадувалася Женевська лабораторія ВООЗ. У МОЗ сказали, що в Україні немає сертифікованих лабораторій, тому аналізи відправляються за кордон.
На сайті Всесвітньої організації охорони здоров’я можна прочитати повідомлення про ситуацію в Україні, адресоване Європейському регіональному бюро ВООЗ, і російською, і англійською мовами. Помиляється той, хто вважає їх ідентичними. У тексті багато відмінностей, особливо в цифрах. В англійській версії сказано, що в Україні підтверджено два випадки циркуляції поліовірусу вакцинного походження. Дати виявлення паралічу — 30 червня і 7 липня 2015 року. У російському варіанті ці дати чомусь відсутні. А на брифінгу було заявлено, що вже 27 червня отримано підтвердження із зарубіжних лабораторій.
Алгоритм дій при підозрі на поліомієліт затверджений і відпрацьований: якщо у дитини виявлено млявий параліч, її аналізи відправляються в лабораторію Українського центру з контролю і моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України та в лабораторію ВООЗ — щоб підтвердити або виключити поліомієліт.
Національна лабораторія з діагностики поліомієліту Українського центру контролю та моніторингу захворювань одержала акредитацію Європейського регіонального бюро ВООЗ, що підтверджує високу якість лабораторних досліджень та відповідність критеріям глобальної лабораторної мережі ВООЗ. Як відомо, її фахівці не виявили поліомієліту.
А де виявили поліомієліт у закарпатських дітей? В Росії.
Експерти стверджують, що аналізи зі Східної Європи відправляють у Москву в референт-лабораторію ВООЗ Інституту поліомієліту та вірусних енцефалітів імені Чумакова.
Чи можна цьому вірити? Невже ті, хто вимагає суворого виконання міжнародних директив, досі не знають, як розвиваються відносини між Росією та Україною починаючи з весни 2014 року? Перш ніж оприлюднювати цей факт, довелося витратити чимало часу на його верифікацію. У Міністерстві охорони здоров’я твердо переконували, що мова йде виключно про Женевську лабораторію. Цю інформацію багаторазово повторювали експерти міжнародних організацій.
У Національній академії медичних наук і в Національній академії післядипломної медичної освіти підтвердили, що аналізи робили в Москві. Цю подію українські вчені обговорювали по телефону з керівництвом Інституту Чумакова. (Тут багато років випускають живу вакцину проти поліомієліту, якою робили щеплення дітям Радянського Союзу, а пізніше — СНД, зрозуміло, українським теж.)
Підтвердив інформацію і головний імунолог Києва Ф. Лапій, який високо оцінює науковий потенціал інституту і не бачить жодного конфлікту інтересів. З України начебто повинні відправляти аналізи в лабораторію ВООЗ у Фінляндію, але з огляду на обставини цю справу довірили москвичам.
У підсумку на питання, чи є спалах поліомієліту в Україні, країна отримала дві діаметрально протилежні відповіді від двох лабораторій, сертифікованих ВООЗ.
Українські фахівці стверджують, що «станом на 31 серпня нинішнього року хворих із діагнозом поліомієліт не зареєстровано». Губернатор Закарпаття наполягає на тому ж і повідомляє, що чотирирічна дитина одужала і відвідує дитячий садок. Про те, що здоров’я дитини повністю відновилося, сказав на одному з брифінгів і заступник міністра охорони здоров’я І. Перегінець.
Але й після цього МОЗ разом із представниками міжнародних організацій наполягають на тому, що спалах є. Згідно міжнародних директив, спалахом вважається виявлення двох зв’язаних між собою випадків, коли хворі діти контактують — живуть в одній сім’ї, на сусідніх вулицях або ходять в один садочок. На Закарпатті сім’ї живуть в різних районах, вони не знайомі.
Але саме не поодинокий випадок, а спалах дає право оголосити про створення оперативного штабу і провести масову вакцинацію всіх дітей, не дотримуючись строків, визначених національним календарем щеплень. При спалаху дозволяється використовувати живу вакцину, починаючи з першого щеплення.
Наші фахівці звертають увагу на принципово важливий момент: перші два щеплення малюкам необхідно робити інактивованою вакциною (ІПВ). А для ревакцинації використовують живу оральну (ОПВ). Мамам це легко розрізняти: ІПВ — укол, а ОПВ — краплі.
Давно вже доведено зв’язок між ОПВ вакциною і вакциноасоційованим паралічем (ВАП). Перше щеплення ОПВ підвищує ризик розвитку паралічу — від 7 до 20 разів порівняно з наступним прийомом цієї ж вакцини. Як приклад учені наводять статистику Центру з контролю і профілактики захворювань США — CDC. Щоб уникнути появи млявих паралічів, у США відмовилися від використання живої вакцини ще в 2000 році.
Має свій досвід використання ОВП і Росія, куди в 2010 році докотилася хвиля поліомієліту з Таджикистану. (Тоді було зареєстровано випадки не тільки паралічу, але й смерті дітей.) У 2011 році Мінздоровсоцрозвитку включило щеплення живою вакциною від поліомієліту в національний календар, дозволивши застосовувати її з шестимісячного віку на третьому етапі вакцинації. Примітний той факт, що експерт ВООЗ В. Таточенко засудив включення живої вакцини в російський прищеплювальний календар, стверджуючи, що всі педіатри та імунологи підтримують його позицію. При цьому експерт запропонував використовувати живу вакцину для щеплень жителів Північного Кавказу.
Україна отримала вакцини ІПВ і ОПВ ще навесні. Але якість живої вакцини викликає серйозні побоювання фахівців у зв’язку з тим, що при її зберіганні була грубо порушена інструкція виробника. Імунобіологічні препарати змінюють свої властивості, якщо порушується холодовий ланцюжок. Після розморожування-заморожування вакцина може набути непередбачених якостей, які не досліджені виробником. Але чиновники МОЗ не бачать жодних перешкод на шляху до масової вакцинації за допомогою саме цієї вакцини. Всі інші думки та рекомендації сприймаються як антивакцинальні настрої.
Голова парламентського комітету з охорони здоров’я О. Богомолець на брифінгу висловила думку, яку підтримують усі: лікарі, санепідемслужба, лабораторії та, звичайно ж, батьки — в Україні необхідно робити дітям щеплення проти поліомієліту. Але при цьому необхідно індивідуально підходити до кожної дитини, враховувати її імунний статус, бо це має величезне значення. І обов’язково дотримуватися протоколів і стандартів.
Радник ЮНІСЕФ запевняє, що саме жива оральна вакцина зводить ризик захворювання на поліомієліт до нуля. «Вона абсолютно не шкодить дітям — можна навіть прийняти 5, 10, 50, 70 доз — і нічого страшного не трапиться». На його думку, кожна дитина від 0 до 71 місяця повинна отримати щеплення.
Багато фахівців, які уважно стежать за розвитком ситуації, вважають, що вакцинацію від поліомієліту потрібно було робити «ще вчора». Але це не означає, що слід ламати календар, ігноруючи протоколи і стандарти. Ніякого спалаху, а тим більше епідемії, немає. Діти — в спокійній обстановці — повинні отримати щеплення відповідно до свого віку та імунного статусу.
Багато країн давно перейшли на інактивовану вакцину. Україна має шанс приєднатися до їх списку — за умови, що наступний транш гуманітарної допомоги, гроші на яку надала Канада, включатиме тільки інактивовану вакцину. Тут є що обговорювати. Але ось у чому сходиться більшість фахівців: ОПВ вакцину, що зберігалася не за правилами, не можна використовувати для щеплень дітей. Звичайно, якщо держчиновники не мають наміру порушувати законодавство України.
Довідка. Протягом 1999–2012 років в Україні зареєстровано 28 випадків вакциноасоційованого паралітичного поліомієліту (ВАПП). Найбільшу їхню кількість спостерігали в 1999 році (8 випадків), коли розрахунковий показник дорівнював одному випадку на 430 тис. використаних доз ОПВ.
При застосуванні лише ОПВ найбільшу частку ВАПП реєстрували після 1-го та 2-го щеплень. Крім того, випадки ВАПП спостерігалися навіть після 7–9 доз ОПВ.
Усі випадки ВАПП починаючи з 2001 року мали місце або при порушенні схеми імунізації (щеплення ОПВ замість ІПВ), або у невакцинованих дітей, чи тих, що за віком усі щеплення отримали ОПВ.
Науково-практичний журнал «Профілактична медицина», № 1–2 (20)/2013.