Новини
Ракурс

Ситуація з гепатитом А у Чернігові може повторитися будь-де — в Україні немає санітарного нагляду

29 хворих на гепатит А — 24 дитини та 5 дорослих — зафіксували у Чернігові станом на сьогодні. Зі ЗМІ дізнався, що джерелом хвороби стала працівниця харчоблоку 7-ї школи, а поліція вже відкрила кримінальне провадження. Насправді ж це провадження ніяк не зупинить поширення вірусу. Ситуацію могла передбачити і вжити заходів до запобігання поширенню хвороби СЕС, та її ліквідували. Тож подібний випадок може повторитися будь-де в Україні.


.

Пригадуєте, понад 5 років тому саме СЕС відповідала за санітарний нагляд. Та служба вижила своє і перетворилася на джерело корупції. Тож тоді уряд її реорганізував ще у 2014-му, приєднавши до Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. У 2017-му — зупинив. Хоча фактично вже тоді вона не працювала як три роки.

Валерій ДубільНачебто благе діло — прибрати корупційний орган. Але ж потрібно було його функції при реорганізації передати іншим органам так, щоб жодна з них не «випала». Уряд Яценюка цього зробити не зміг.

Наприклад, інфекційну безпеку «залишили» в МОЗі, але слідкувати за нею не було кому — спеціалізовану МОЗівську державну установу — «Центр громадського здоров'я» — створили лише у травні 2016 року, і цей центр не мав відповідних обласних підрозділів. Крім того, статус Центру (держустанова, а не орган виконавчої влади) не дає йому стільки повноважень, як мала СЕС. Тож на папері вона існує, а насправді — ні.

У ситуації з гепатитом А у школі Чернігова мали слідкувати за санітарними нормами. Та маємо колапс — слідкувати мали, але хто? Функцію ведення санітарного нагляду взагалі забули передати при реорганізації СЕС — частково її виконує Держпраця, частково — Держпродслужба. А решту — ніхто. Тому ніхто й не контролює дотримання санітарних норм у місцях відпочинку — а це й водойми, й пляжі, в об'єктах громадського харчування і багатьох інших місцях, бо це робили регіональні підрозділи СЕС. А їх — повністю ліквідували. Чи варто дивуватися спалаху гепатиту А в чернігівській школі?

Логічний висновок — у масовому захворюванні дітей винна не тільки і не стільки адміністрація школи і сама працівниця харчоблоку, яка і є першоджерелом захворювання. А в більшій мірі ті, хто приймав і виконував рішення про знищення системи санітарного контролю в нашій країні — спасибі за це «реформаторам» Яценюка.

Ми з експертами знайшли спосіб, як повернути функцію санітарного контролю, не відновлюючи СЕС (разом з ним і корупційні ризики) — зараз допрацьовуємо законопроект. Він регламентуватиме функціонування системи громадської охорони здоров'я і епідеміологічного нагляду.

Щоб не було ризиків корупції, ми пропонуємо ліквідувати всі дозвільні процедури і документи колишньої СЕС. До того ж контрольно-наглядові функції колишньої СЕС перейдуть до органів місцевого самоврядування (зараз немає правових підстав для діяльності муніципальних санітарних інспекцій) — так зробили у Польщі. Тепер вже громади відповідатимуть і прийматимуть рішення щодо санітарного та епідеміологічного благополуччя населення на своїх територіях. Розраховую на підтримку законопроекту депутатами — потрібно закінчувати 5-річний безлад з епідеміологічною ситуацією.

Валерій Дубіль, народний депутат України, ВО «Батьківщина», перший заступник голови Комітету, голова підкомітету з питань технічного регулювання та стандартизації у сфері охорони здоров'я Комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування

Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter