Новини
Ракурс

Поділ майна подружжя

Розподіл майна при розлученні – це складний і болісний процес. Якщо немає шлюбного договору, але подружжю вдається налагодити діалог, майно розподіляється мирно. Але якщо немає ні договору, ні порозуміння?


.

Розподілити спільно нажите майно при розлученні можна двома способами:  договірним і судовим.

Позасудовими способами регулювання майнових відносин подружжя є:

  • Шлюбний договір,  яким регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов’язки, а також майнові права та обов’язки подружжя як батьків. Такий договір укладається як між майбутнім подружжям, так і між особами, які вже перебувають у шлюбі, і підлягає нотаріальному посвідченню.
  • Шлюбний договір може містити умову про непоширення на майно, набуте подружжям за час шлюбу, положень про спільну сумісну власність і умову вважати це майно спільною частковою власністю або особистою приватною власністю кожного з них.
  • Договір про поділ, а також про виділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності, може бути укладений між чоловіком та дружиною, незалежно від розірвання шлюбу, а також між особами, які  проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою, та має бути нотаріально посвідчений. Такий договір визначає виключно порядок поділу спільного майна та визначає частки у спільному майні, у тому числі в натурі.

1.            Розлучення «онлайн»:

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органів РАЦСу (наприклад, через мобілізацію, або ж через відсутність в країні), то таку заяву, підпис на якій має бути засвідчено нотаріусом або консулом, від його імені може подати другий із подружжя. Строк розгляду такої заяви – 1 місяць.

Але це стосується лише подружніх пар, у яких немає дітей. В Україні розірвання шлюбу без згоди дружини або чоловіка, або якщо в шлюбі є спільні діти до 18-ти років, можливо тільки в суді. У розлученні буде відмовлено, якщо дружина вагітна або пара виховує дитину віком до 1-го року.

Існування системи «Електронний суд» робить цілком реальним подання позову зі свого комп’ютера. Позовну заяву, підписану за допомогою електронного цифрового підпису, можна подати через систему електронного суду із завантаженням усіх необхідних копій документів. Але саму процедуру розірвання шлюбу провести онлайн, на жаль, немає можливості. Для цього необхідно буде наймати адвоката і укладати з ним договір, або через нотаріуса (посольство/консульство) видати довіреність на представника для ведення таких справ в судових установах.

2.            Договір про спільне виховання та утримання дитини

Найчастіше аліменти тісно асоціюються зі процесом розлучення.  Справді, здебільшого їх призначає суд саме під час розірвання шлюбу. Однак за законом зовсім не обов'язково, щоб батьки будь-коли перебували в зареєстрованому шлюбі. Тому юридично можна зафіксувати всі питання, пов’язані з виховання дитини (дітей) та сплатою аліментів, навіть у тому разі, якщо батьки так і не узаконили своїх стосунків, але народили спільну дитину і тепер вирішили розійтися.

Договір про спільне виховання та утримання дитини – це письмова угода між батьками про те:

  • з ким із них проживає дитина,
  • як саме другий з батьків, який проживає окремо, бере участь в житті дитини,
  • ­розмір та порядок утримання дитини (сплати аліментів)

Зазначений договір обов'язково передбачає письмову форму і підлягає нотаріальному посвідченню.

Якщо сторони дійшли згоди та уклали договір про утримання дитини, у судовому порядку стягнення аліментів відбуваються тільки в разі порушень домовленостей.

Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter