Кримська декларація США викликала істерику Кремля: країни ЄС масово заявляють про підтримку України (ФОТО, ДОКУМЕНТ)
https://racurs.ua/ua/n108587-krymska-deklaraciya-ssha-vyklykala-isteryku-kremlya-krayiny-ies-masovo-zayavlyaut-pro-pidtrymku.htmlРакурс25 липня Державний департамент США оприлюднив Кримську декларацію, підписану держсекретарем США Майком Помпео. В документі США закликають Росію поважати принципи, про прихильність до яких вона довго заявляла, і припинити окупацію Криму.
Україна, Росія та країни ЄС вже відреагували на декларацію США.
Про що йдеться?
Учора, 25 липня, Державний департамент США оприлюднив офіційну декларацію про невизнання анексії Криму Росією. Так звана Кримська декларація закріплює позицію США, відповідно до якої «підтверджується політика щодо відмови визнання вимог Кремля із встановлення суверенітету над територією, захопленою силою всупереч міжнародному праву».
У документі зазначається, що США спільно з «союзниками, партнерами та міжнародним співтовариством відкидають спробу Росії анексувати Крим і зобов’язуються підтримувати цю політику до відновлення територіальної цілісності України».
У Держдепі додали, що «Росія, шляхом вторгнення в Україну та анексії Криму в 2014 році, намагалася підірвати основоположний міжнародний принцип, якого дотримуються демократичні держави: жодна країна не може силою змінювати кордони іншої».
США також закликали Росію «поважати принципи, про дотримання яких вона давно стверджує, і завершити окупацію Криму».
«Своїми діями Росія продемонструвала поведінку, недостойну великої держави і обрала шлях ізоляції від міжнародної спільноти», — додали у Держдепі.
Джемілєву, особисто
Держдеп США вручив Кримську декларацію групі українських посадовців, серед яких був лідер кримських татар Мустафа Джемілєв, повідомив посол України у США Валерій Чалий.
За його словами, це сталося під час виступу державного секретаря США Майк Помпео у Конгресі, де він підтвердив незмінність підтримки України у протидії російській агресії.
Окрім Джемілєва і Чалого, в отриманні документу брав участь заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця
«Історичне, вчасне і потужне рішення нашого стратегічного партнера — Сполучених Штатів. Крим — це Україна! Назавжди», — написав Чалий у Facebook.
Що думають в Україні?
Президент Петро Порошенко привітав ухвалення Кримської декларації, назвавши її «історичною заявою».
«Гідна відповідь гібридним провокаціям Кремля після Гельсінкі», — написав очільник держави у своєму Facebook, закликавши інші країни також підтримати декларацію.
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що після прийнятої Кримської декларації американській стороні необхідно поєднати та посилити зусилля для тиску на Росію з метою звільнення півострова.
«Після цієї декларації США мають зміцнити зусилля і тиснути на Росію. Про „Балтійський сценарій“, який тривав півстоліття, не треба думати, цього не можна допустити», — зазначив Клімкін.
Реакція Кремля
Прийняття декларації викликало істеричну реакцію з боку Кремля. Представник Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова назвала декларацію усього лише «формальним документом».
Не без сарказму вона зазначила, що спільний план дій щодо ядерної програми Ірану та Паризька кліматична угода «теж нещодавно були офіційною політикою США».
Вона додала, що попередні рішення було ухвалено екс-президентом США Бараком Обамою, але його наступник Дональд Трамп «взяв і перевирішив».
«Знаємо ми ціну цим „доленосним деклараціям“», — заявили у Кремлі.
Як відреагував світ?
Європейські союзники США підтримали ухвалення декларації. У МЗС Британії заявили, що їхня позиція залишається незмінною, засудили порушення міжнародного права Росією та додали, що Крим — це територія України.
Крім того, Британія закликала РФ звільнити українських політв’язнів та надати доступ на півострів представникам міжнародних правозахисних організацій.
Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас також заявив про чітку позицію щодо Криму, запевнивши, що його країна ніколи не визнає російський суверенітет на українській території.
Після оприлюднення Кримської декларації США до неї одразу долучилась і Польща.
«Нагадуючи, що Європейська Рада однозначно засуджує порушення Росією суверенітету України, підкреслюючи підтримку політичної незалежності, єдності та територіальної цілісності України та приєднуючись до Кримської декларації США, Польща відмовляється визнати претензії Росії на суверенітет над територією, захопленою силою, що суперечить міжнародному праву. Спільно з нашими союзниками та партнерами ми відкидаємо спроби Росії незаконно приєднати Крим та зобов’язуємося підтримувати цю позицію до відновлення територіальної цілісності України», — заявили в польському МЗС.
Відповідні заяви в підтримку Кримської декларації також опублікували зовнішньополітичні відомства Данії, Латвії та Естонії.
Очільник МЗС Литви долучився до європейських колег у підтримці декларації, зазначивши, що члени НАТО об'єдналися у підтримці України.
Нагадаємо, що 16 липня у Фінляндії відбувся саміт президентів Росії та США. На зустрічі, зокрема, обговорювалося питання України.
Путін заявив, що йому відома позиція Трампа щодо того, що Крим було приєднано незаконно, але наголосив, що у нього інша думка з цього питання.