В «Нафтогазі» відмовилися оприлюднити тарифи за транзит і порівняли нову угоду з договором 2009 року
https://racurs.ua/ua/n131553-v-naftogazi-vidmovylysya-opryludnyty-taryfy-za-tranzyt-i-porivnyaly-novu-ugodu-z-dogovorom-2009.htmlРакурсВиконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко відмовився оприлюднити тарифи за транзит і порівняв нову угоду з договором 2009 року.
Він назвав дані про плату за організацію транзиту, яка вказана у контракті з «Газпромом», конфіденційною інформацію.
Це звичайна практика між комерційними компаніями, але самі тарифи на транспортування газу встановлює регулятор (Національна комісія) і вони опубліковані на його сайті. Зазначу, що ці тарифи є конкурентними, — написав Вітренко у себе в Фейсбук.
Умови нової газової угоди з Росією Вітренко назвав більш вигідними для Києва, ніж умови попереднього договору, який підписали у 2009 році.
Попередній контракт не містив зобов’язання «качай або плати», тобто «Газпром» взагалі міг скоротити транзит до нуля і не платити за це ані копійки, — заявив Вітренко.
Крім того, попередня угода укладалася разом із зобов’язанням купувати в РФ не менше 40 млрд куб. м газу за ціною, яка була вища ринкової. Тому Київ платив за газ Москві в середньому на 5 млрд дол. більше, ніж отримував за транзит. Якщо раніше «Газпром» щомісяця платив за об'єм прокачаного газу, то віднині сплачуватиме за заброньовані потужності на точках входу і виходу.
Тариф за потужності, замовлені наперед на більш короткий термін, зростає більш суттєво. Це європейський принцип, який стимулює користувачів системи бронювати потужності на більш довгостроковий період, і це вигідно для України, — пояснив виконавчий директор «Нафтогазу».
Із врахуванням обсягу гарантованих потужностей (65 млрд куб. м на 2020 рік і потім по 40 млрд на наступні чотири роки, тобто 225 млрд куб. м за п’ять років) за тисячу кубометрів наперед заброньованих потужностей «Газпром» заплатить щонайменше 32 дол.
Нагадаємо, що Україна планує отримати від транзиту російського газу 7,2 млрд дол. за 5 років.