Чи зможе природа пристосуватися до більш спекотного світу, встановили учені (ІНФОГРАФІКА)
https://racurs.ua/ua/n150670-chy-zmoje-pryroda-prystosuvatysya-do-bilsh-spekotnogo-svitu-vstanovyly-ucheni-zminy-klimatu.htmlРакурсЖиві істоти швидше еволюціонують, щоб адаптуватися до клімату, який стає холоднішим, ніж до того, який стає спекотнішим. Крім того, є межа щодо підвищення температури, до якої вони можуть адаптуватися — існують обмеження щодо того, наскільки мембрани та білки можуть витримувати тепло.
Такого висновку дійшла міжнародна група вчених, які досліджували це питання, повідомляє прес-служба Університету Ланкастера (Велика Британія).
Фізіологічна толерантність до тепла і холоду визначає, де на планеті організм може вижити, проте наразі в учених є обмежене розуміння того, як ця толерантність розвивається з часом.
Водночас це питання стає все більш актуальним, оскільки клімат на Землі нагрівається швидше, ніж будь-коли раніше, наголошують дослідники.
В межах нового дослідження, покликаного заповнити цю прогалину в знаннях, учені проаналізували дані про 2 тис. різноманітних видів, включаючи багатоклітинні водорості, морських безхребетних, ссавців, птахів і рослини з низки регіонів, окрім важкодоступних місць, таких як глибокий океан, північ Канади тощо.
Наша робота показує, що здатність пристосовуватися до холоду розвинулась удвічі швидше, ніж здатність пристосовуватися до тепла, — зазначають дослідники. — Еволюція переносимості холоду була найшвидшою в ендотермів (теплокровних видів, які можуть генерувати власне тепло), можливо, відображаючи їх недавню еволюцію та експансію в холодний клімат.
Також виявилося, що види були краще пристосованими до екстремальних температур, які вони відчувають сьогодні, а не до температур, які переважали в той час, коли вони тільки еволюціонували, наголошують учені.
Хоча види, схоже, досі адаптувалися до потепління клімату, цей процес не може тривати нескінченно. Наслідки для виживання видів в умовах триваючої зміни клімату викликають велике занепокоєння, якщо температура Землі перевищить те, що здається фундаментальною фізіологічною межею, — наголошують дослідники.
Нагадаємо, британські вчені виявили несподіваний плюс глобального потепління для фермерів.