Новини
Ракурс
Майдан у Росії. Ілюстрація: ukrpohliad.org

Режим Путіна обов’язково впаде — Ольга Курносова

4 бер 2015, 20:08

Ольга Курносова, російська опозиціонерка, організатор акцій протесту, що через свої політичні переконання емігрувала у 2014 році в Україну, — про можливість повалення путінського режиму:


.

— Убивство Бориса Нємцова говорить про те, що путінська фашистська диктатура перейшла в нову стадію — стадію вбивств політичних опонентів. Диктаторські режими бувають різні: за одних опозицію не допускають до виборів, за інших — політичних супротивників садять у тюрми. І те, й інше відбувається в РФ давно. Тепер почався відстріл опозиційних лідерів.

Подейкували, що всередині політичної еліти існує негласна домовленість — жодних політичних убивств у своєму колі, лідерів партій не можна вбивати. Це було своєрідне табу, якого суворо дотримувалося. Із вбивством Бориса Нємцова ми опинилися в новій політичній реальності. Зараз Росія йде чи то шляхом Ірану, чи то шляхом Північної Кореї.

Проте, слід розуміти, що зворотний відлік цієї диктатури вже запущено. Таймер запрацював у той момент, коли було анексовано Крим. Зараз важко передбачити, скільки ще протримається путінська диктатура, але вона точно впаде. І вбивство Бориса Нємцова тільки прискорить цей процес. Як саме впаде цей режим, ми поки не знаємо. Одне очевидно, і про це нам говорить світова історія: жодна диктатура не впала лише під впливом внутрішніх подій.

В умовах, коли, з одного боку, Росія нахабно і цинічно веде неоголошену війну в Україні, а з іншого — вбиває опозиційних політичних діячів, дуже важливо було б створити потужну, повномасштабну антипутінську коаліцію за типом тієї, що було створено проти Гітлера. Першим кроком цієї коаліції мало б стати постачання зброї Україні. Час діяти. Одна Україна в такій важкій ситуації не вистоїть. Потрібна підтримка і зусилля всього світу, адже режим Путіна небезпечний для всіх. Путін вже показав, що для нього не існує моральних бар’єрів. Пам’ятаєте, скільки часу знадобилося Януковичу, щоб почати вбивати людей на Майдані? Він вагався, а Путін довго й наполегливо підштовхував його до рішення про розстріл демонстрантів. На відміну від Януковича, Путін готовий стріляти в людей відразу. Для нього взагалі не існує цього больового порогу.

Що ж до можливості масштабного протестного руху в Росії за типом українського Майдану, то слід розуміти, що чинне в Росії законодавство — це ті самі диктаторські закони, які ви не дали запровадити попередній владі. Спроба нав’язати українцям ці норми, що передбачають кримінальне покарання за участь у протестних акціях, і стала останньою краплею, що зрештою призвела до повалення режиму Януковича. Тому український сценарій повалення злочинного режиму в Росії неможливий. В умовах повномасштабної диктатури, яка панує в РФ, сценарій буде набагато гострішим. І, повторю, повалення путінського режиму тільки внутрішніми силами неможливе. Зусилля потрібно докладати і зсередини, і зовні, рух має бути одночасним і зустрічним. У цьому сенсі Україна має бути активнішою. Вона може зіграти велику роль у поваленні Путіна, показуючи росіянам приклад того, що суспільство може перемогти диктатора в дуже жорсткій ситуації. Цей приклад дає людям надію на перемогу. Інша річ, що це не буде «калька» українських подій, в Росії інша ситуація — політична, поліцейська, медійна. У Росії неможливо повалити диктатуру з другої спроби, цієї спроби просто не буде. У Росії неможливо поставити намет, тільки почнеш його розгортати, тебе тут же скрутять і — в автобус. Тому необхідно, в першу чергу, вирішити організаційне питання — як саме ми будемо діяти.

Вбивство Бориса Нємцова проводить риску під подіями 90-х, політиками 90-х і каже: потрібні нові люди, потрібна нова мобілізація до лав опозиції. Ці люди повинні консолідуватися між собою. Як показав досвід Майдану, найголовніше — це самоорганізація і консолідація активних людей, яка підштовхнула політичних лідерів до реалізації поставлених громадянами цілей. У Росії ж люди з активною громадянською позицією роз’єднані, більше того, існує величезний розрив між ними та опозиційними політичними лідерами. Цей розрив потрібно долати. Без виконання цих найперших завдань ми не зможемо боротися за нову Росію.

У такій важкій ситуації нам ще потрібно придумати методи залучення нових сил до своїх лав. Як це зробити за повної відсутності підтримки ЗМІ? Будь-яка подія, пов’язана з протестним рухом, буде або замовчуватися, або перекручуватися. Росія давно живе в переверненій, оруеллівській реальності, там чорне — це біле, і навпаки.

Зараз у Росії ЗМІ намагаються нав’язати громадськості думку про те, що Нємцова вбило СБУ під керівництвом ЦРУ. Я як людина, яка організувала в Росії багато акцій протесту, можу засвідчити, що днів за п’ять до запланованої великої акції (вбивство сталося напередодні антивоєнного маршу «Весна», організованого політичною партією НємцоваРед.), за кожним організатором акції, кожним лідером опозиції встановлюється зовнішнє спостереження. Зазвичай цим займаються оперативники з Центру по боротьбі з екстремізмом. За мною, наприклад, ходили всюди. Стояли під будинком, супроводжували в магазин за продуктами тощо. Я абсолютно впевнена, що цього дня за Нємцовим велося зовнішнє спостереження. Як ви думаєте, могли вони допустити, щоб на їхніх очах якісь зловмисники скоїли вбивство об’єкта спостереження, і нічого з цим не зробити — не тільки не спіймати вбивць, але навіть не встановити марку машини, з якої стріляли? Про що це говорить? Що виконавцями були або самі співробітники спецслужб (яких у Росії безліч), або хтось це зробив за їхнім дорученням. Якщо хоч на мить повірити в божевільну версію про невловимих кілерів із всесильних СБУ і ЦРУ, які можуть просто біля стін Кремля і під наглядом безлічі відеокамер та поліції робити свою чорну справу, то відразу виникає питання: «А чому досі живий бідолашний Володимир Володимирович?»

Я думаю, режим Путіна обов’язково впаде. Це відбудеться в часовому проміжку від року до п’яти років. Але рік — це занадто оптимістичний сценарій.

Підготувала Інга ЛАВРИНЕНКО


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter