Новини
Ракурс
Фото: Укрінформ

Будівництво «Охматдиту»: п’ятий рівень складності боротьби з корупцією

Для кожної нової влади в нашій країні «справою честі» були заяви про реалізацію грандіозних соціальних проектів у сфері охорони здоров’я. «Дитяча лікарня майбутнього» Віктора Ющенка стала символом краху помаранчево-революційних сподівань українців. В епоху Януковича прем’єр-міністр Микола Азаров у жовтні 2010 року з помпою відкрив Центр ядерної медицини, як пізніше з’ясувалося, з непрацюючим обладнанням. Єдиний на той час в Україні ПЕТ (позитронно-емісійний томограф, що дає змогу виявляти онкологічні захворювання на ранніх стадіях) був куплений за кілька років до спорудження будівлі та чекав свого часу просто під навісом, втрачаючи всі терміни безкоштовного гарантійного обслуговування. Це показово, адже в Україні купівля супердорогого обладнання, на яке витрачаються бюджетні гроші, часто не враховує витрат ні на його подальше обслуговування, ні на навчання персоналу.


.

Ще одне «будівництво століття» пов’язане з Національною дитячою спеціалізованою лікарнею «Охматдит». У нашій країні щорічно пацієнтами онкологів стає майже тисяча маленьких українців. Шанс на гідне лікування у своїй країні з’явився, коли на території столичної дитячої лікарні «Охматдит» почали будувати новий корпус. Влада голосно обіцяла, що він ні в чому не поступатиметься найкращим європейським клінікам.

Будівництво нового корпусу почалося в грудні 2011 року, проте в жовтні 2013-го застопорилося: державне фінансування було припинено. Нині профінансовано 400 млн грн з необхідних 1,785 млрд грн (за оцінками 2011 року), в бюджеті на 2015 рік заклали 500 млн грн на завершення будівельно-монтажних робіт.

300 життів щороку

«Цей корпус врятує не тільки 300 життів, а набагато більше, нам необхідно його добудувати», — зазначає Ірина Коваль, директор державного підприємства «Укрмедпроектбуд», яке від імені Міністерства охорони здоров’я сьогодні виступає замовником цього будівництва.

Лікарня, яку сьогодні в МОЗ називають «одним із головних проектів міністерства», просто життєво необхідна для України. Учасники кампанії з добудови «Охматдиту» — « 300 життів щороку», до якої входять як чиновники, так і громадські активісти та благодійники, підрахували, що щорічно приблизно трьом сотням українських дітей ставлять діагноз захворювання, що вимагає пересадки кісткового мозку. Кожному третьому з них необхідна трансплантація від нерідного донора, яку сьогодні в Україні не роблять. У Європі ж вартість подібної операції починається від 200 тис. євро. У новому «Охматдиті», зі слів організаторів кампанії, операція обійдеться від 150 тис. грн, до того ж оплачувати її будуть не батьки маленьких пацієнтів, а держава. Поки ж українці, які зіштовхнулися з бідою, продовжують залишати тисячі євро в чужих клініках.

На 67 тис. кв. м надії (саме така площа нового корпусу) обіцяють розмістити 23 високотехнологічних відділення (у тому числі променевої терапії), 16 операційних, тут з’являться спеціальні стерильні бокси для дітей після ТКМ (трансплантації кісткового мозку). Україна увійде до Європейського реєстру донорів кісткового мозку.

Лінійний прискорювач, комп’ютерний томограф та ПЕТ-КТ (позитронно-емісійний томограф, поєднаний із комп’ютерним томографом) були куплені кілька років тому. Директор «Укрмедпроектбуду» зауважує, що обладнання наразі розташоване в приміщенні, з дотриманням усіх норм і правил зберігання, а найголовніше — є домовленість із постачальниками цього обладнання, що гарантія на нього настане з моменту введення в експлуатацію всього корпусу.

«Ми планували відкрити новий корпус у 2012-му, потім у 2013 році, де повинні були ввести нові, дуже складні технології, яких в Україні ще не було, — з гіркотою зауважує головний лікар НДСЛ «Охматдит» Юрій Гладуш. — Готували фахівців, їх сьогодні вже немає — хтось виїхав за кордон, хтось в АТО. А в них вкладено десятки тисяч доларів... Нам вже просто не вірять, коли ми говоримо, що новий корпус буде відкритий. Сьогодні медицина — це технології, які включають і умови, і обладнання, і кадри, і стратегію. Щоб запустити якомога швидше технології після добудови нового корпусу, ми повинні отримати чіткий план-графік, коли і які будівельні роботи будуть зроблені, коли буде закуплено обладнання».

Відкритий відбір генпідрядника для добудови нового корпусу «Охматдиту» стартував 7 серпня. Тендер викликав істотний інтерес із боку будівельних організацій, в цілому по документацію звернулися 12 компаній. Тендерні пропозиції планували розкрити 9 вересня, а 14-го оголосити про його результати.

Проте компанії-замовнику довелося зрушити терміни і перенести розкриття тендерних пропозицій на 16 вересня через внесення змін до документації (за їхніми словами, щоб врахувати зауваження та запитання учасників тендеру). Потім один із учасників — компанія ОГМ «Будсервіс» заблокував тендер, подавши скаргу в Антимонопольний комітет.

«Ми маємо підозру, що за зривом тендеру з вибору генпідрядника стоїть компанія Vamed, — припустила Оксана Корчинська, голова Опікунської ради НДСЛ «Охматдит» на прес-конференції, що відбулася 11 вересня в інформаційному центрі «Укрінформ». — Опікунську раду намагалися корумпувати, останній рік послуги цієї компанії активно пропонують деякі депутати. Нагадаю, це та компанія, яка закупила непрацюючі кувези (інкубатори) для виходжування новонароджених вартістю 5 млн грн, що виявилися до того ж бразильського походження. Кримінальне провадження триває багато років. Навколо «Охматдиту» вкотре зібралися олігархічні групи зі спробою заблокувати бюджет. Ми запрошували компанію ОГМ «Будсервіс» на прес-конференцію, але оскільки вони не з’явилися, я підозрюю, що це тіньова схема, яка існує навколо «Охматдиту».

У корупції не помічені?

У заступника голови комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Тетяни Донець своє бачення ситуації з будівництвом: «Проводити тендер на добудову «Охматдиту» без розуміння того, у скільки обійдеться Україні будівництво, — це абсурд. На сьогоднішній день повністю відсутня інформація про проведення аудиту проекту будівництва та його нинішньої вартості. У 2011 році вона становила 1,785 млрд грн, у 2013-му повинна була бути переоцінена до 2,477 млрд грн, а за нинішнього курсу валют узагалі не відома.

Незважаючи на масштабність проекту, за всю його історію жодного разу не проводився незалежний міжнародний аудит. Перш ніж проводити тендер, набагато доцільніше було б визначити реальний стан об’єкта, зрозуміти кінцеву вартість і терміни реалізації будівництва, а також чітко знати загальний план фінансування — чи будуть це кошти, виділені виключно з держбюджету, чи кредитні кошти, залучення міжнародних інвестицій або грантів. Інакше ми отримаємо ще 500 млн грн, заритих у землю і витрачених на обладнання, яке й далі буде іржавіти в коробках».

Днями Т. Донець звернулася з відкритим листом до президента України Петра Порошенка, де звернула увагу на те, що історія будівництва нового корпусу «Охматдиту» викликає багато питань: «Наприклад, як директор підприємства генерального проектувальника, а потім і генерального підрядника ТОВ «Укрпрофмед», яке, до слова, не мало ніякого досвіду виконання аналогічних робіт, у 2013 році став директором підприємства-замовника будівництва? Чому очолює його і донині, незважаючи на очевидну «тісну співпрацю» ТОВ «Укрпрофмед» та ДП «Укрмедпроектбуд» при реалізації проекту?»

Зі слів депутата, саме ТОВ «Укрпрофмед» продало ДП «Укрмедпроектбуд» комп’ютерний томограф за ціною, яка, за висновками експертів КНДІСЕ (Київський науково-дослідний інститут судових експертиз), втричі перевищує закупівельну.

«Не зрозуміло й те, чому незаангажований нинішній міністр охорони здоров’я Сандро Квіташвілі замість того, щоб виконати свою обіцянку і притягнути до відповідальності всіх, хто крав гроші при будівництві «Охматдиту», і провести публічний конкурс на заміщення посади директора «Укрмедпроектбуд», укладає зі «знаменитою» пані Коваль додаткову угоду на продовження терміну дії контракту?» — запитує Т. Донець.

Справді, ДП «Укрмедпроектбуд», яке від імені МОЗ шукає нового виконавця робіт, очолює Ірина Коваль, колишній директор фірми «Укрпрофмед», яка за часів президентства Януковича якраз і займалася будівництвом нового корпусу «Охматдиту». Сьогодні пані Коваль наголошує, що тендер проходить відкрито й прозоро, а контролювати проект будівництва на всіх етапах буде неурядова міжнародна організація по боротьбі з корупцією Transparency International.

Міністр охорони здоров’я О. Квіташвілі зазначає, що до попередніх виконавців робіт у держави немає запитань: «Розслідування проводилося різними органами влади — ГПУ, МВС. Я бачив акти розслідувань — там нічого не було сказано про корупційні схеми».

Зі слів І. Коваль, держава шукає «сильного» і «серйозного» підрядника, що зможе побудувати об’єкт п’ятого рівня складності, яким є новий корпус лікарні.

«П’ятий рівень складності, — пояснює директор «Укрмедпроектбуду», — це, наприклад, висотка «Гулівер» біля Палацу спорту або атомна станція. Складність будівництва дитячої лікарні пояснюється тим, що в новому корпусі буде багато сучасної медичної техніки, яку потрібно встановлювати ще на етапі будівництва. Це багатофункціональна лікарня, в якій кожен поверх не схожий на інший. Це дуже складний об’єкт», — констатує І. Коваль.

Постає логічне запитання: якщо новий корпус «Охматдиту» є настільки складним об’єктом, то як можна було довірити таке важливе для всієї країни будівництво, від якого залежить здоров’я, а часто і життя маленьких українців, компанії «Укрпрофмед», основний вид діяльності якої... оптова торгівля фармацевтичними товарами (про що свідчить Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців)?

Ще один нюанс. Ви знаєте, який зв’язок між Євро-2012 і «Охматдитом»? Добудову дитячої лікарні в 2011 році було вирішено довірити... Національному агентству з підготовки та проведення Євро-2012. Чому тоді уряд призначив розпорядником цільових коштів не МОЗ, який є профільним міністерством? Як установа, яка будувала стадіони та реалізовувала інфраструктурні проекти, могла якісно втілити в життя такий складний медичний проект? Логіка була проста у своїй цинічності: в рамках підготовки та реалізації Євро-2012 закупівлі повинні відбуватися швидко, без «тяганини», читай — без тендерів, на безконкурсній основі.

Саме таким безальтернативним шляхом тоді й був обраний генпідрядник ТОВ «Укрпрофмед», генпроектувальник ТОВ «Науковий проектно-будівельний інститут «Укрбудпроект», головний підрядник ТОВ «Євроінвестбуд» та інші субпідрядники. Компанія «Укрпрофмед» бере участь і в нинішньому тендері.

На жаль, нинішня ситуація з тендером на добудову нового корпусу «Охматдиту» лише доводить, що війна олігархічних груп в Україні триває. У нашій країні на горі батьків онкохворих дітей не гребують заробляти шалені гроші і, мабуть, ніхто їх втрачати не збирається.

Завдання кожного українця — боротися за добудову нового корпусу «Охматдиту»

«Охматдит» — це історія української дитячої медицини, це понад 120 років боротьби за дитячі життя. На жаль, за роки незалежності нам не вдалося побудувати новий корпус, а тільки зруйнувати для майбутнього будівництва чотири старі.

«Сьогодні наші корпуси, яким понад 100 років, почали тріскатися і руйнуватися, — констатує головлікар. — Ми змушені закрити неврологічне відділення. Що буде з колективом, яка доля напрацювань, які робилися роками, я не знаю».

Ви замислювалися, чому батьки онкохворих діток не виходять під МОЗ, вимагаючи добудови корпусу «Охматдиту» чи забезпечення необхідним безкоштовним лікуванням?

Відповідь на це питання добре знає Ольга Кудіненко, засновник міжнародного благодійного фонду «Таблеточки»: «Коли людина зіштовхується з важким захворюванням, у неї є сили тільки на одне — на боротьбу з цією хворобою. Завдання кожного здорового українця — боротися за цей корпус. Ми ніколи не знаємо, по який бік ми можемо опинитися завтра. І тоді в нас не буде ні часу, ні сил боротися із чимось ще, крім хвороби».

Батькам дітей, які з нетерпінням чекають на запуск нового корпусу, все одно, хто займається будівництвом. Скільки і хто на цьому заробляє. Їм потрібно рятувати життя своїх дітей. Їм байдуже, хто покладе відкат собі в кишеню. Їх можна зрозуміти. Однак це розуміють і ті, хто не впускає можливості отримати свою вигоду навіть таким цинічним шляхом.

P.S. Розгляд скарги ОГМ «Будсервіс» (яка стосувалася, зокрема, неможливості подивитися будівельний майданчик для ознайомлення з обсягом уже виконаних робіт) в Антимонопольний комітет України, враховуючи резонансність тендеру, зайняв набагато менше звичайного терміну: 14 вересня АМКУ відмовив компанії в задоволенні скарги, але, виносячи рішення, зазначив, що представники ОГМ «Будсервіс» повинні бути допущені на будівельний майданчик за умови подачі ними письмового звернення.

Сьогодні, 16 вересня, заплановано розкриття пропозицій учасників відкритого відбору генпідрядника будівництва нового корпусу НДСЛ «Охматдит». Як наголошується, процедура пройде публічно, у присутності представників ЗМІ, Transparency International Україна, Опікунської ради «Охматдит» та міжфракційної депутатської групи «За добудову «Охматдиту».

Батьки важкохворих дітей, волонтери та лікарі «Охматдиту» сподіваються на небайдужість та активність українського суспільства, на людей, у яких, на відміну від них, є час і сили боротися з корупцією...

P.P.S. 15 вересня, напередодні розкриття тендерних пропозицій, компанія ОГМ «Будсервіс» знову заблокувала тендер, подавши скаргу в Антимонопольний комітет. Як повідомляється на сайті АМКУ, її розгляд заплановано на 13 жовтня.

ДП «Укрмедпроектбуд», замовник будівництва нового корпусу «Охматдит», звернулося до Прокуратури міста Києва з заявою про правопорушення, вчинені ОГМ «Будсервіс», оскільки дії компанії можуть призвести до шкоди суспільним та державним інтересам у вигляді невиконання бюджетної програми «Будівництво сучасного лікувально-діагностичного комплексу НДСЛ «Охматдит».  Плани ввести в експлуатацію новий корпус до листопада 2016 року на межі зриву.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter