Новини
Ракурс

Безкоштовних ліків не було в Україні через МОЗ: новий аудит

Три роки міжнародні організації закуповували ліки і медзасоби для України. За «супровід процесу закупівель», а точніше — перекладання паперів, вони отримали 900 млн грн комісійних.


.

Двічі, у 2017 і 2019 роках, Рахункова палата перевіряла ці міжнародні закупівлі. І двічі визнавала їх неефективними і рекомендувала скасувати їх або радикально вдосконалити, і про це у своїх блогах писав Валерій Дубіль.

Тепер аудит використання державних коштів за програмою міжнародних закупівель за 2015-2018 роки провів інший контролюючий орган — Державна аудиторська служба України.

У своїх висновках Держаудитслужба повністю підтвердила і результати нашого аналізу, і висновки Рахункової палати. Простіше кажучи, вона фактично визнала міжнародні закупівлі злочинним механізмом, через який держава втратила десятки мільйонів гривень, а пацієнти роками залишалися без ліків.

Ось тільки деякі факти зі звіту.

За три роки (2015-2018) міжнародним організаціям на закупівлю ліків з бюджету було виділено 18 млрд, але на 01.01.2019 року з них було поставлено ліків та медичних виробів лише на 10,8 млрд грн. 7,2 млрд ще «висять» на рахунках міжнародних посередників.

У 2015-2017 роках для всіх міжнародних організацій від моменту надання стовідсоткової передплати від МОЗу до моменту постачання фармацевтичної продукції минало 12–24 міс. У 2018 році ситуація схожа — на момент проведення аудиту ще не було поставлено всі закуплені позиції.

Так, за бюджетні кошти 2016 р. за напрямом «Централізована закупівля медикаментів та виробів медичного призначення для хворих у до- та післяопераційний період з трансплантації» МОЗ перерахувало кошти ПРООН 11.10.2016 р., у той час як їх поставка здійснювалася до 12.06.2018 р.;

на закупівлю медикаментів для лікування туберкульозу МОЗ перерахувало кошти ПРООН 30.12.2016 р., а поставки здійснювалися до 12.11.2018 р.;

на закупівлю імунобіологічних препаратів для проведення імунопрофілактики населення та медикаментів для антиретровірусної терапії кошти ЮНІСЕФ перераховували у 2016 р., а поставляли препарати в 2018 р.

І таких прикладів — низка.

Чи отримав хтось покарання за скоєний злочин? Ні. І не отримає. Бо умови договорів не порушились. Чиновники МОЗу підписали договори, в яких не передбачалося санкцій за затримку постачання, а умови термінів постачання фармацевтичної продукції були або повністю відсутні, або складали 18-24 місяці з моменту передплати коштів.

Але несвоєчасні поставки — не лише відсутність ліків. Це ще й витрати бюджету на закупівлю ліків, які не використають,та їх утилізацію. Чому? Та тому, що через несвоєчасні поставки у попередні роки, у 2017 році надійшло забагато лікарських засобів за гроші бюджетів попередніх років. Пропозиція переважила попит, виникли великі залишки, які фізично неможливо було використати до закінчення терміну придатності.

Так, у Кіровоградському обласному центрі профілактики та боротьби зі СНІДом несвоєчасні поставки медикаментів для антиретровірусної терапії дорослих, підлітків та дітей призвели до створення залишків, які перевищили річну потребу на 168,7%.

Результат — утилізація ліків на десятки млн грн та прямі витрати бюджетних коштів.

Затримка постачання ліків від моменту їх виробництва призвела до того, що окремі ліки постачалися в Україну вже з критично малим терміном придатності — від 4 до 6 місяців. Це додатково унеможливлювало їх використання. В одному тільки «ДП «Укрвакцина» прострочених на 1.01.2018 р. лікарських засобів на відповідальному зберіганні на складі підприємства було на загальну суму 10,9 млн грн. І їх потрібно було відправити на утилізацію. А це — додаткові витрати державних коштів!

Якість ліків також залишає бажати кращого. У той час як МОЗ кричить про економію, пацієнти і медустанови відмовляються їх використовувати. У 6 з 18 випадків повернули всі отримані ліки назад! Так, Національна дитяча спеціалізована лікарня «ОХМАТДИТ» із 404 поставлених флаконів препарату Ноксафіл® повернула 400 флаконів.

Відмовляються і важкохворі пацієнти після трансплантації від застосування імуносупресивних препаратів, закуплених через міжнародні організації. Протягом 2017–2018 рр. таких було 596, а вартість ліків, від якої вони відмовилися, — 9,1 млн грн.

Зараз результати роботи аудиторів направлені у правоохоронні органи, які повинні дати юридичну оцінку дій чиновників МОЗу. Ми сподіваємося, що нова влада не стане покривати дії «реформаторів» та всіляко гальмувати розслідування злочинів чиновників МОЗу, як це робили їх попередники.

Міжнародні закупівлі повинні були закінчитися у 2018 році. І тільки незаконно протягнуте під приводом прийняття бюджету на 2019 рік рішення Ради продовжило їх на 2019 рік. У 2020 році ж міжнародних закупівель не буде. І тому зараз надважливо, щоб новий склад парламенту вибрав вірний механізм закупівель ліків на наступний рік. Мільйони життів залежать від того, чи дійдуть вчасно ліки до пацієнтів і чи будуть вони якісні.

Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter