Ракурсhttps://racurs.ua/
Адміністративна відповідальність неповнолітніх в Україні
https://racurs.ua/ua/b144-administrativna-vidpovidalnist-nepovnolitnih-v-ukrayini.htmlРакурсНастали зимові канікули, і у дітей з'явилося багато вільного часу. Як знають всі, хто працює з неповнолітніми, коли у дитини багато зайвого часу, її тягне на подвиги, на випробування. Як на мене, важливо, щоб дитина, йдучи на випробування, чітко розуміла можливі наслідки своїх дій. Адміністративна та кримінальна відповідальність неповнолітніх в Україні може настати в ситуації, коли дитина про це навіть не замислюється.
.
Адміністративна відповідальність неповнолітніх в Україні настає чітко з 16 років. Про це часто забувають — контролери у транспорті, які вимагають штраф від дитини, правоохоронні органи і не тільки. Тим більше що повноваження в питанні адміністративного порушення мають і лісничі, і працівники рибінспекції, які не дуже добре знають законодавство. Дитина мусить знати: до 16 років її можуть попередити, але адміністративної відповідальності для неї не передбачено.
За що настає адміністративна відповідальність неповнолітніх в Україні? Це, наприклад, розпалювання багаття в лісі в пожежонебезпечний період, застосування заборонених засобів лову на річці, навіть поява з будь-якими засобами лову, або ж полювання в об'єктах природоохоронного законодавства — заповідниках і заказниках. Це і порушення правил дорожнього руху, перехід вулиці на червоне світло в невстановленому місці, їзда на велосипеді по проїжджій частині до досягнення 14 років. Все це — адміністративні порушення, але якщо дитині ще не виповнилося 16 років, немає об'єкта правопорушення, а є дія, що має ознаки адмінпорушення.
До речі, цікавий факт про адміністративну відповідальність неповнолітніх в Україні, який часто дивує дітей: під поняття дрібного хуліганства підпадають нецензурна лайка на вулиці, гучна лайка (не обов'язково матом) або невеличка бійка на вулиці. Дрібним хуліганством є і така дія, яка мовою поліцейського протоколу звучить як «справляння природної потреби в невстановленому місці». Коли ви заходите в кущі під час концерту «Океану Ельзи», ви можете понести адміністративну відповідальність.
Але я не хотів би, щоб діти вирішили, що вони абсолютно безкарні у разі вчинення правопорушення в такому віці. Це стосується і кримінальної відповідальності неповнолітніх в Україні. Про це потрібно сказати окремо, адже коли дітям про це розповідаєш, а потім пропонуєш завдання, вони часто пишуть, що відповідальність за дію нестимуть батьки. Ні, не нестимуть.
За що відповідають батьки
Відповідальність в Україні, згідно з Конституцією, має індивідуальний характер, і нести її може тільки та особа, яка вчинила правопорушення. При цьому провина може бути як навмисна, так і ненавмисна. Батьки не хуліганили на вулиці, не вибивали вікна, не переходили дорогу в невстановленому місці.
Але адміністративний кодекс передбачає таке порушення з боку батьків, як «неналежне виконання обов'язків по вихованню дитини». І ч. 1‒2 цієї статті передбачають відповідальність за вчинення їхніми дітьми адміністративних дій, які мають ознаки адміністративного порушення, у віці, коли ще не можна притягнути до відповідальності. Точно так само з кримінальною відповідальністю неповнолітніх в Україні. Щодо адміністративної відповідальності, то максимальний штраф за неналежне виховання дітей становить 81 грн. Штраф за перехід вулиці у невстановленому місці — 1,70 грн.
Адміністративна відповідальність неповнолітніх — види покарань
З 16 років дитина може бути притягнута до відповідальності. На яке покарання чекати? Найпростіше — це попередження, тобто складається протокол, в якому визначено міру стягнення у виді попередження. Не варто недооцінювати такий вид покарання, адже багато правопорушень передбачають стрімке зростання відповідальності в разі повторного порушення. Умовою такої повторності є якраз притягнення за порушення протягом останнього року до будь-якого виду адміністративної відповідальності. І якщо за перше правопорушення було винесено попередження, то за друге може чекати стягнення в чималому розмірі.
Можливі і такі види стягнень, як конфіскація або оплатне вилучення майна. Найяскравіший приклад останнього — вилучення рушниці у особи, яка застосувала її в нетверезому стані. Зброю вилучають, бо це становить небезпеку для оточуючих, і реалізують через відповідні установи. Частину грошей, можливо, порушникові повернуть. Але боюся, що ця сума неприємно вразить власника рушниці.
Є й інший приклад: уявіть собі, що ви вирішили незаконно половити рибу. Взяли свій Mitsubishi Pajero Kawasaki, поклали в нього гумовий човен з мотором Kawasaki, сіті, вийшли на акваторію Київського водосховища, зловили рибу під час нересту. І в цей час підійшла рибоохорона. Не дивуйтеся, якщо відповідно до адміністративного законодавства суд конфіскує у вас все спорядження, яке використовувалося для незаконного лову. А під це може бути підігнано не тільки сіті, але і човен, і машину. Це модель, яка демонструє, що може бути.
Інші види стягнень — виправні та громадські роботи. Якщо виправні роботи для неповнолітніх навряд чи можливі (вони тільки для працюючих), то цивільні роботи, безоплатне виконання суспільно корисних робіт у вільний від роботи чи навчання час можуть бути призначені неповнолітньому. Приміром, це прибирання вулиць, ферм, допомога в догляді за хворими у лікарнях тощо.
Ще одна цікава річ, яку варто знати про адміністративну відповідальність неповнолітніх в Україні: кількість органів, що мають право фіксувати адміністративне порушення, складати протоколи, виносити рішення про застосування санкцій, досить велика. Це може бути поліцейський, прикордонник, співробітник лісової або рибної охорони, контролер у транспорті, начальник ЖЕКу (за порушення правил благоустрою), представники інших державних органів, а також адміністративні комісії при виконкомі місцевих рад і державних адміністрацій.
Деякі види адміністративних штрафів — зокрема, конфіскація, адміністративний арешт — можуть застосовувати виключно суди.