Ракурсhttps://racurs.ua/
Кримінальна відповідальність неповнолітніх в Україні
https://racurs.ua/ua/b145-kriminalna-vidpovidalnist-nepovnolitnih-v-ukrayini.htmlРакурсПочнемо з того, що кримінальна відповідальність неповнолітніх в Україні настає з 14 років. Але не за всі злочини. Згідно зі ст. 22 Кримінального кодексу, з 14 років відповідальність настає за найтяжчі злочини: вбивство (причому тільки умисне), зґвалтування, нанесення тілесних ушкоджень — середньої тяжкості та тяжких.
.
Щодо тяжкості тілесних ушкоджень, то в кожному окремому випадку висновок надає судово-медична експертиза. Але будь-яке пошкодження, яке спричинило обмеження дієздатності більш як на 21 день, — це середня тяжкість. Тобто якщо в бійці підліток зламав комусь руку або щелепу, то він постає перед загрозою кримінальної відповідальності. 21 день — це межа середньої тяжкості. З важкими тілесними ушкодженнями складніше, там багато різних критеріїв.
Окремо слід зауважити, що згідно із сучасним законодавством суб'єктом зґвалтування, як і об'єктом посягання, може бути і чоловік, і жінка. Раніше тільки жінка могла бути об'єктом і тільки чоловік — суб'єктом такого злочину.
Крім того, з 14 років настає відповідальність за безліч майнових злочинів: крадіжка, розбій, заволодіння транспортним засобом з будь-якою метою (навіть якщо ви просто хотіли доїхати додому). Ще один вид правопорушення, за яке відповідальність настає з 14 років, — дії, які можуть спричинити аварію поїзда. Наприклад, якщо підліток вирішив подивитися, що буде, якщо він покладе на рейки металевий предмет.
Наведу приклад. Наприкінці 1980-х років нам довелося витягати з проблем групу підлітків. Наша школа вчить дітей, які живуть на Рибальському острові. Там проходить магістральна північна залізниця, багато під'їзних шляхів. В той час модною стала світломузика. У продажу її не було, і наші остров'яни не придумали нічого кращого, як зламати з десяток світлофорів на залізничних шляхах. Там же є і синій, і зелений, і жовтий, і біло-місячний. Було порушено кримінальну справу, і з великими труднощами вдалося вивести дітей на умовне. Ось такий вид злочину, в який діти потрапляють, не замислюючись.
Не буду зупинятися на бандитизмі, тероризмі, адже це досить рідкісні злочини в контексті кримінальної відповідальності неповнолітніх в Україні. Насамперед звертаю увагу на більш поширені, небезпека потрапити в які у дитини набагато більша. Бандитизм і тероризм — це окрема стаття з 16 років.
З 14 років настає відповідальність ще за один дуже поширений злочин — хуліганство. Це практично будь-яка бійка на вулиці, безпричинне приставання до людей. Навіть якщо підліток почав нецензурну лайку і йому зробили зауваження, а він поліз у бійку, адміністративне правопорушення відразу перетворилося на кримінальне. А якщо він взяв у руки якийсь металевий прут або пляшку з відбитою шийкою, то це вже буде друга або третя частина цієї статті, і відповідальність може становити до семи років в'язниці.
Слід зауважити, що навіть якщо не було заздалегідь обдуманого мотиву, хуліганський мотив і «безмотивний» — це синоніми хуліганства. Це те, на що найчастіше потрапляють наші діти. При цьому нанесення тілесних ушкоджень середньої тяжкості в рамках хуліганства ще підпадає під цю статтю. Але якщо було завдано тілесних ушкоджень, які трактуються як важкі, доведеться відповідати в сукупності за статтями Кримінального кодексу «хуліганство» та «заподіяння тяжких тілесних», що посилить рівень відповідальності і може призвести до неприємних наслідків.
Кримінальна та адміністративна відповідальність неповнолітніх до 14 років
З 16 років настає відповідальність практично за всі види злочинів. Та іноді виникає запитання: а якщо дитині не виповнилося ні 16, ні навіть 14 років? Кримінальна та адміністративна відповідальність неповнолітніх в Україні відрізняється. Якщо при адміністративному правопорушенні до 16 років не може застосовуватися жодних заходів, то при кримінальному до дитини, яка досягла 11 років, але не досягла 14‒16 років, можуть бути застосовані виховні заходи примусового характеру. Серед них, зокрема, передача під нагляд батьків, скерування у спеціальний заклад, соціальна реабілітація — залежно від тяжкості.
Раніше в Україні було шість спецшкіл, і до середини 1990-х років туди відправляли за рішенням комісії у справах неповнолітніх навіть за постійні прогули школи чи поведінку. Потім було ухвалено рішення, що спрямування у спецшколу — це обмеження свободи дитини і може застосовуватись тільки за рішенням суду. Згодом ще й було запроваджено велику кількість медичних обмежень, і на сьогодні з шести спецшкіл залишилася одна, яка практично не заповнена.
Але, на жаль, до 11 років в реальності дитина не несе жодної відповідальності. Завжди згадую випадок, що стався близько 10 років тому в Києві на Лук'янівці. Тоді восьмирічний хлопчик з неблагополучної сім’ї зупинив на вулиці дев'ятирічного хлопчика, затягнув у недобудову, відібрав кросівки, куртку та сумку і зіштовхнув з шостого поверху. Батьків оштрафували на 81 грн, що далі сталося з малолітнім злочинцем — невідомо. І в таких випадках дитину ніяк не можна покарати.
Кримінальна відповідальність неповнолітніх — види покарань
З 14 років дитину може бути притягнуто практично до всіх видів кримінальної відповідальності, в тому числі до позбавлення волі. Але в рамках кримінальної відповідальності неповнолітніх в Україні не може бути застосовано довічне позбавлення волі. Якщо для дорослих максимальний строк позбавлення волі становить 15 років, то для неповнолітніх — 10 років, крім випадків умисного вбивства, коли можливе позбавлення свободи теж до 15 років.
Неповнолітні, які вперше притягуються до відповідальності за злочин невеликої або середньої тяжкості, як правило, не можуть бути позбавлені волі. В такому випадку може бути призначене покарання у виді громадських робіт за адміністративне правопорушення. Обмеження свободи до неповнолітніх не застосовується, але можливе застосування штрафу, конфіскації.
Звичайно, закон передбачає певні потурання для неповнолітніх, зокрема, призначення випробувального строку. Якщо протягом цього строку не було вчинено правопорушень, людина вважається такою, яка не мала судимості.
Є певні особливості й при проведенні слідства у справах про відповідальність неповнолітніх в Україні. Зокрема, участь у допиті педагога — представника неповнолітнього. Батькам варто розуміти, що якщо вони самі не надто обізнані у праві, то іноді краще, щоб їхню дитину представляв хтось інший. Звичайно, це можливо тільки тоді, коли у батьків є педагог, юрист, якому вони цілком довіряють. Як показує досвід, у працівників правоохоронних органів це викликає шоковий стан.
Співучасть у злочинах неповнолітніх
Не варто забувати, що у злочині можлива участь декількох людей, і відповідальність неповнолітніх в Україні стосується не лише виконавця, а й організатора, і підбурювача. При цьому спосіб втягування у злочин неважливий: це може бути дружба, погроза, шантаж, умовляння.
Ще один вид співучасті — пособництво. Пособник — це будь-яка людина, яка своїми діями так чи інакше сприяла вчиненню злочину. Це може бути надання інформації, пошук місця приховування краденого, транспортна допомога. Все це тягне за собою відповідальність, хоча зазвичай пособник отримує менше покарання, ніж виконавець або організатор.