Ракурсhttps://racurs.ua/
Діяльність адвокатів у добровольчих формуваннях територіальних громад
https://racurs.ua/ua/b225-diyalnist-advokativ-u-dobrovolchih-formuvannyah-teritorialnih-gromad.htmlРакурсГоловним завданням сьогодення для всіх громадян України є захист своєї Вітчизни від російських загарбників. В цей дуже складний для країни час фактично кожен громадянин намагається зробити свій посильний внесок в оборону України.
.
З початком російсько-української війни, розв’язаної РФ, найбільш активна та боєздатна частина цивільного населення України виявила бажання увійти до складу добровольчих формувань Сил територіальної оборони ЗСУ і стати непереможною ланкою на блокпостах більшості населених пунктів України.
Іншій, не менш активній частині населення, за допомогою волонтерства у цей дуже непростий час вдавалося щоденно розв’язувати складні завдання, які сприяли діяльності ЗСУ, інколи швидше та ефективніше, ніж це робилося певними державними структурами.
Військовослужбовці, добровольці іволонтери – загалом це люди різних професій, серед яких також є чимало громадян, які в мирний час, як і я, займались адвокатською діяльністю. Безперечно, на найбільшу шану з представників адвокатської спільноти заслуговують ті мої колеги, які сьогодні перебувають на передовій.
Щоби потрапити, як сьогодні прийнято казати, «на передок», більшості з моїх колег довелося здолати тернистий шлях через добровольчі формування територіальної оборони. Як і я, чимало представників адвокатської спільноти стали добровольцями територіальних формувань за місцем проживання. Щоби стати добровольцем, іноді доводилося купувати за власні чи волонтерські кошти військову форму, бронежилети і навіть вирішувати питання власного озброєння.
Завдячуючи професійним діям Збройних сил України Київська область була повністю звільнена від окупантів і весь світ дізнався про злочини, вчинені російськими військовими на окупованих територіях. Відразу після звільнення раніше окупованих населених пунктів Київщини в Україну прибула слідчо-експертна група Міжнародного кримінального суду під керівництвом головного прокурора суду Карім Хана. Генеральний прокурор України Ірина Венедіктова поінформувала громадськість про те, що команда експертів зі США та країн ЄС уже допомагає Україні удокументуванні та розслідуванні військових злочинів. З цією метою створено мобільні групи, у межах яких іноземні фахівці з тринадцяти європейських держав разом із українськими прокурорами та слідчими проводять розслідування злочинів, вчинених російськими військовими.
Численні військові злочини, вчинені окупантами в Бучі, Ірпені, Гостомелі, Макарові, Бородянці, Іванкові та інших населених пунктах області, виходять за межи людського сприйняття, тому їх фіксація потребує від осіб, які забезпечують виконання таких завдань, величезних фізичних, моральних, а також процесуальних, матеріально-технічних та інших зусиль.
Виконуючи безпосередньо завдання, покладені на територіальну оборону, і розуміючи, що правоохоронні органи вже «захлинаються» від величезної кількості кримінальних правопорушень, вчинених на окупованій території, адвокати, які входять до складу добровольчих формувань, також виявили бажання застосовувати свої професійні знання та досвід для надання допомоги населенню у фіксації злочинів з метою захисту прав і законних інтересів громадян, які постраждали від російських окупантів.
Яскравим прикладом надання такої допомоги населенню є діяльність адвокатів – членів Добровольчого формування територіальної громади м. Києва «Мрія». У цьому підрозділі вперше в Україні започатковано практику виїзду адвокатів-добровольців у складі мобільних груп на нещодавно звільнені території Київщини. Вже сьогодні добровольці «Мрії» не тільки надають гуманітарну допомогу місцевому населенню, а й допомагають йому складати заяви про скоєння кримінальних правопорушень, що надсилаються на реєстрацію для внесення відомостей про кримінальні правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
В більшості звільнених від окупантів населених пунктів відсутня мережа інтернет, тому адвокати-добровольці самостійно вносять попередньо задокументовану інформацію до започаткованої Офісом Генерального прокурора електронної платформи зі збору доказів щодо злочинів, вчинених окупантами.
Незаперечним є те, що такий вид діяльності адвокатів може бути пов'язаний з ризиками, адже на звільнених територіях, особливо у віддалених районах, у лісах ще можуть перебувати окремі російські військові, які відстали від своїх частин. Також під час виїзду до віддалених населених пунктів єризик, пов'язаний з можливістю зіткнення з ворожою диверсійно-розвідувальною группою. Та й перебувати на території, де ще не відбулося повного розмінування,також є небезпечним.
У далекі радянські часи було широко розповсюджене гасло про те, що «Батьківщина повинна знати своїх героїв в обличчя». Я не буду у цій статті згадувати прізвища представників адвокатської спільноти, які забезпечують таку необхідну суспільству діяльність, але я обов’язково напишу про них уже після нашої спільної перемоги над ворогом.
З повсякденного життя нам відомо, що практика, як і в цьому випадку, іноді може випереджатитеорію. Враховуючи досвід вищевказаної діяльності адвокатів-добровольців на звільнених територіях, вбачається за необхідне положення Закону України «Про основи національного спротиву», які врегульовують завдання територіальної оборони, доповнити новим положенням щодо участі добровольців, які мають юридичну освіту, у наданні населенню правової допомоги з фіксації доказів воєнних злочинів проти цивільного населення та інших злочинів, вчинених під час запровадження воєнного стану.
У подальшому задокументовані докази можуть бути використані для кримінального переслідування причетних до злочинів відповідно до українського законодавства та у Міжнародному суді в Гаазі, а також успеціальному трибуналі після його утворення.