Ракурсhttps://racurs.ua/
Практика проти теорії — що краще?
https://racurs.ua/ua/b254-praktika-proti-teoriyi-scho-krasche.htmlРакурсЧи достатньо практики для того, щоби стати компетентним у чомусь? Чи теорія — лише марування часу? Давайте розбиратися.
.
По-перше, що таке практика? Щоб отримати більш чітке уявлення про тему цього есе, потрібно зрозуміти, що таке практика і теорія. Згідно з «Оксфордським словником мов», практика — це фактичне застосування або використання ідеї, переконання чи методу, на відміну від теорій, пов'язаних з ними. Простіше кажучи, ми можемо зрозуміти, що практично робимо, реалізуємо щось, коли постаємо перед питанням: «Що (за завдання я маю виконати)?». Нас цікавить, «що» ми робитимемо, а не «як». Практика — це робочий процес у чистому вигляді.
По-друге, що таке теорія? Є два визначення. Основне — стверджує, що це припущення або система ідей, призначена для пояснення чогось, особливо така [система ідей], що ґрунтується на загальних принципах, незалежних від того, що пояснюється. Додаткове, синонімічне визначення каже, що теорія — це сукупність принципів, на яких ґрунтується практика якоїсь діяльності.
Тобто, по суті, теорія — це коли ви запитуєте себе: «Як (мені виконати те чи інше завдання)?». Ідеться не про те, що робити безпосередньо, а про те, як це робити. При тому деталі, конкретний контекст ситуації оминається, розбираються зазвичай більш глобальні, універсальні позиції, які можна буде застосувати в будь-якій ситуації. Теорія — це про знаходження способу щось зробити.
Тож чи можна стати компетентним у чомусь лише завдяки практиці? Ну, як то кажуть, практика веде до досконалості [practice makes perfect]. Але є одне але. Якщо ви вирішите зайнятися програмуванням, чи спортом, чи, може, будівництвом будь-якого характеру, не маючи жодних теоретичних знань, ви просто не знатимете, що робити. Ви на самому початку зрозумієте, що паралізовані. Не можна зробити нічого путнього, взагалі не розуміючи, що, відбувається. А будь-яке розуміння, навіть досвід, який ви отримуєте від практичного виконання чогось, все одно буде теоретичним знанням, знанням про те, як дещо робиться.
З іншого боку, якщо ви знаєте теорію, як працює система і як нею керувати, навіть без особливої практики чи звичок, ви будете знати, що робити на кожному кроці. Загубитися у такому випадку буде дуже важко. Немає жодної логічної причини уникати теоретичних знань. Практика не має магічної властивості давати глибоке розуміння сучасних, складних систем, але теорія має. На жаль, розібратися у сфері, послуговуючись чистою практикою, ніяк не вийде. Теорія також потрібна.
То чи є практика кращою за теорію? Ні, і так само не буває, щоб теорія була кращою за практику. В принципі, неправильно ставити в ієрархію освіту, теорію (з'ясування того, як щось робиться) і роботу, практику (власне, виконання чогось). І перша, і друга — необхідні елементи будь-якої справи, сфери, і жодна не може бути важливішою за іншу.