Новини
Ракурс

Антибіотики можуть зрости в ціні і стати недоступними

Кабмін розробив національний план боротьби з антибіотикорезистентністю. Як це актуально в останній час із нашими чиновниками, гарно звучить, діє – навпаки. Бо наслідки будуть плачевні.


.

Антибіотик за рецептом

Прийняття цього документу – крок необхідний і вчасний, бо проблема критична для всього світу: ВООЗ закликало всі країни включитися для її вирішення, а Генеральна Асамблея ООН в 2015 році затвердила Глобальний план дій з боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. Україна цим документом начебто приєднується до ініціативи, проте не насправді.

Дмитро ПідтуркінПланом передбачено з другого кварталу 2020 року відпуск антибіотиків в аптеках тільки за рецептом лікаря. Виписуватимуть кожен рецепт тільки в певних випадках захворювань, кожен з яких буде на окремому обліку і про нього повідомлятимуть в державний регуляторний орган. Такий собі суровий контроль. Тільки от не найнадійніший це спосіб для боротьби з некоректним застосуванням антибіотиків і розвитком через нього стійкості бактерій до антибіотиків.

У Великобританії, наприклад, з якої в основному наші «реформатори» і намагаються робити «кальки» своїх нововведень, дійсно введена заборона на продаж в аптеках без рецепта не тільки антибіотиків, а взагалі практично всіх ліків. Тільки «реформатори» не врахували, що 90% вартості всіх куплених у країні ліків за рецептами повністю або частково компенсується державою. А в Україні пацієнт купує 99% таких ліків виключно за свої гроші. Адже річний обсяг фінансування держпрограми «Доступні ліки» у 2019 розрахований на 1 млрд грн, а ринок у нас складає майже 90 млрд.

А тепер візьмемо Іспанію. Там немає заборони на продаж антибіотиків без рецепта, але їх там не купують. Бо держава компенсує їхню вартість за рецептом. Навіщо ж витрачати тоді власні кошти?

Так от, не заборона продажу без рецептів, а саме оплата державою придбаних в аптеці ліків і є реальним фактором боротьби з самолікуванням і неправильними призначеннями. Заборона ж – лише наслідок і тільки один з можливих механізмів спрощення контролю за витрачанням бюджетних коштів. Який може існувати, як у Великобританії, чи ні, як в Іспанії.

Наші ж «реформатори» сплутали причину з наслідками і пропонують впровадити заборону на продаж антибіотиків без рецепта без головного – державної компенсації пацієнтам вартості відпущених за рецептом ліків. І все тому, щоМОЗ спочатку в своїй медреформі орієнтувався виключно на бюджетне фінансування охорони здоров'я, а на реалізацію таких розширених програм реімбурсації в українському бюджеті грошей немає і не буде, навіть в далекій перспективі.

Для сімейного лікаря – ще більше навантаження

Після впровадження відпуску антибіотиків виключно за рецептами сімейні лікарі отримають ще більше навантаження. Адже нині, через хронічний брак сімейних лікарів і збільшення навантаження на них після впровадження «реформи» в 2-2,5 рази, багато з них вже не можуть надавати належну увагу своїм пацієнтам.

І справа не тільки в додаткових кількох хвилинах на виписку рецепта. Треба буде провести повне обстеження пацієнта і встановити точний діагноз (адже за неправильне призначення каратимуть). Для його встановлення – призначити лабораторні аналізи і вивчити їх, заповнити необхідні форми для аналізу процесу призначення державним перевіряльником і т.д. Лікар отримує значний обсяг додаткової роботи і додаткову відповідальність. Причому все це безкоштовно, без відповідного збільшення фінансування.

А ось у тій же Великобританії за кожен виписаний рецепт пацієнт платить сімейному лікарю встановлену суму винагороди – робота з виписки рецепту оплачується окремо.

Для пацієнта – ще більші черги

Для пацієнтів рецептурний відпуск антибіотиків означатиме черги, черги і ще раз черги.Відстояти чергу до лікаря на прийом, пройти обстеження, може ще і здати аналізи в лабораторії. Загалом робити все те, через що пацієнти не поспішають користуватися ліками з програми «Доступні ліки», про проблеми якої ми вже неодноразово писали.

І для того, щоб купити ліки за свої гроші, пацієнт повинен буде побігати по лікарях для отримання права на цю покупку.

А ще треба і приписатися до сімейного лікаря, яких не вистачає мінімум 6-7 тис. Вже зараз, при тому, що декларації підписали тільки 26 млн пацієнтів, вільного лікаря знайти важко, а МОЗ збільшив навантаження на лікаря до 3 тис. пацієнтів. Але ж для доступності лікування антибіотиками всім 38 млн наших громадян потрібно буде вибрати свого лікаря. Де цих лікарів взяти?

Про село страшно навіть писати, адже там хронічна нестача лікарів, більше 800 амбулаторій взагалі не укомплектовані лікарями або в селі немає амбулаторії, а є тільки ФАП. Хто в такому разі виписуватиме цим людям рецепти для покупки антибіотиків?

Для фармацевтів – ще більше роботи і менше стимулів

Якщо хтось не знає, навіть зараз антибіотики – рецептурні препарати. А відпуск рецептурних препаратів без рецепта ніби й не дозволяється. Але введуть додатковий контроль, з ним і додаткові перевірки. В українських реаліях перевірки = корупція. А це означає додаткові витрати на аптечний бізнес. Плюс додаткові витрати на проведення операції з погашення рецепту, витрати на документообіг, установку і обслуговування програми забезпечення за зверненням електронного рецепта і т.д. і т.п. Це все включать у ціну продаваних ліків.

Ціни зростатимуть. Або, вибираючи між додатковими витратами при продажу антибіотиків і відмовою від їхнього продажу, аптекарі виберуть відмову від їхньої реалізації.

І підвищення ціни, і відмова багатьох аптек від продажу антибіотиків буде робити їх недоступними для пацієнтів.

До речі, антибіотики – дуже конкурентний (багато альтернативних пропозицій за препаратами-аналогами) й економічно не дуже рентабельний напрямок і для фармвиробників, і для аптечного бізнесу. А тут ще й клопоту додається, як з програмою «Доступні ліки». Її результати від таких умов невтішні – з більш ніж 20 тис. аптек в нашій країні офіційно враховані в програмі 8 тис., а придбати в будь-який день медпрепарати зі знижкою за програмою можна не більше ніж в трьох тисячах.

Що ми отримаємо з таким підходом? Правильно – недоступність лікування антибіотиками для пацієнтів і зростання цін на них.

Рішення

Необхідно до питання підійти комплексно і, головне, змінити систему фінансування. Тільки медичне страхування дозволить впровадити повну або часткову компенсацію на основні ліки, що купуються пацієнтами в аптеці. А ще – вирішити питання універсальної доступності фармакотерапії для всіх категорій пацієнтів незалежно від їхнього соціального статусу. Ну й, авжеж, вирішити проблему некоректного призначення антибіотиків. Фінансування лікування державою, а не заборона на лікування за кошти самих пацієнтів вирішить проблему.

Дмитро Підтуркін, експерт із питань охорони здоров'я, засновник Українського медичного експертного співтовариства

Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter