Учені встановили несподівані причини виникнення трьох останніх льодовикових періодів (ІНФОГРАФІКА)
https://racurs.ua/ua/n119487-ucheni-vstanovyly-nespodivani-prychyny-vynyknennya-troh-ostannih-lodovykovyh-periodiv-infografika.htmlРакурсТри останні великі льодовикові періоди, можливо, були викликані тектонічними зіткненнями між континентами Землі.
Такого висновку дій група американських вчених, аналізуючи тектонічні сутури (шви) в Гімалаях, повідомляє видання Science Alert.
Нова теорія може також надати підказку щодо можливих змін клімату в майбутньому.
Протягом останніх 540 млн Земля пережила три великі льодовикові періоди, протягом яких глобальна температура знижувалася, що призводило до формування великих льодовикових покривів, котрі виходили далеко за межі полярних шапок.
Кожному з останніх великих льодовикових періодів передували зіткнення континентальних плит, які відбувалися в областях поблизу екватора Землі. Вони призводили до того, що океанічні плити піднімалися над континентальними, піднімаючи десятки тисяч кілометрів океанічної породи над поверхнею, в жарке і вологе тропічне середовище. Тепло і вологість тропіків, скоріше за все, викликали хімічну реакцію між скелями й атмосферою. Зокрема, кальцій і магній порід реагують з атмосферним двоокисом вуглецю, витягаючи цей парниковий газ із атмосфери і зв’язуючи його у вигляді карбонатів, таких як вапняк.
При наявності достатньої кількості часу ці хімічні реакції можуть охолоджувати глобальну температуру й почати льодовиковий період.
«Ми вважаємо, що зіткнення континентальних плит на низьких широтах є спусковим механізмом для глобального охолодження, — зазначає доцент Олівер Ягутц із кафедри Землі, атмосферних і планетарних наук Массачусетського технологічного інституту. — Це може відбуватися на площі 1−5 млн кв. км, що звучить як досить велика площа. Але насправді це дуже тонка смуга Землі, котра розташована в потрібному місці, що може змінити глобальний клімат».
Учені виявили три основні періоди формування сутурів, які співпадали з часом настання льодовикових періодів — пізній ордовик (455−440 млн років тому), пермокарбоновий період (335−280 млн років тому) і в кайнозойської період (35 млн років тому).
«Таким чином, кожен раз, коли ви отримуєте, скажімо, 10 тис. км сутурів у тропіках, ви отримуєте льодовиковий період», — наголошує Ягутц.
За словами вчених, зараз ми живемо в більш холодному кліматі, ніж могло би бути з точки зору «великої картини», попри швидке потепління, спровоковане діяльністю людства за останні сто років. Можливо, це викликано великою зоною сутурів, що діє в наші дні в Індонезії.
Нагадаємо, нещодавно вчені встановили, на яку епоху стане схожим клімат Землі внаслідок глобального потепління.