Нацбанк знову підняв облікову ставку і погіршив прогноз інфляції
https://racurs.ua/ua/n165963-nacbank-znovu-pidnyav-oblikovu-stavku-i-pogirshyv-prognoz-inflyaciyi.htmlРакурсПравління Національного банку України підвищило облікову ставку до 10% річних.
Про це 20 січня під час брифінгу в установі заявив голова НБУ Кирило Шевченко.
Очільник регулятора заявив, що Нацбанк бореться із інфляцією і посилює монетарну політику для покращення інфляційних очікувань та забезпечення сталого зниження інфляції до 5%.
Крім того, НБУ різко погіршив прогноз інфляції на 2022 рік з 5% до 7,7% (тобто більше, ніж у півтора рази). Втім, за прогнозами експертів, інфляція цього року буде швидше за все вище 10%.
На початку 2021 року облікова ставка становила 6%. На початку грудня інфляція змусила Нацбанк втретє за півроку підвищити ціну грошей. Тоді показник цього інструменту монетарної політики підняли до 9%.
Регулятор намагався відреагувати на вплив додаткових проінфляційних ризиків і зробити гроші дорожчими для боротьби з хвилею підвищенння цін.
У червні НБУ вирішив не змінювати облікову ставку (7,5%), але був змушений згортати довгострокове рефінансування. Очікувалося, що це посилить ефект попереднього підвищення облікової ставки та уповільнить інфляцію.
22 липня і 9 вересня Нацбанку довелося ще на 0,5% підвищувати облікову ставку.
У жовтні і листопаді зростання споживчих цін уповільнилося до 10,9% у річному обчисленні, але воно відбувалося не такими темпами, як би це хотілося регулятору.
В повідомленні Нацбанку також йшлося про невизначеність щодо ескалації воєнного конфлікту.
За допомогою облікової ставки НБУ впливає на інфляцію — що вища ставка, то дорожчими є для банків, а в результаті і споживачів коштують кредити та депозити. Зворотний бік зростання облікової ставки — скорочення кредитування, і, як наслідок, уповільнення економічного зростання.