Новости
Ракурс

ЗНО з української мови і літератури. Алгоритми роботи з тестом

Запорукою успішного складання тесту ЗНО для будь-якого предмету, крім його знання, звісно, є правильна організація роботи на тестуванні. Оскільки ЗНО з української мови і літератури обов’язкове для всіх випускників, дуже важливо наголосити на дієвих та ефективних алгоритмах роботи, які допоможуть вам найкраще продемонструвати ваші знання. Відмовитися від продуманої системи роботи над тестом -  це помилка, оскільки неправильна організація процесу виконання завдань може спричинити нераціональне використання часу, розпорошення уваги, швидку втому і виснаження, також може навіть посилити хвилювання і паніку. А всі ці чинники, на жаль, лише погіршать ваші результати. Тоді як продумана робота на тестуванні допоможе вам усе встигнути, усе пригадати й отримати максимально високий результат. Існує величезна кількість підходів до роботи із завданнями ЗНО. Можливо, ви вже маєте власний, який часто використовуєте. Не варто від нього відмовлятися, але не зайвим буде його вдосконалити. Тут запропоновано невеличкі поради, які перевірило і схвалило не одне покоління випускників.


.

Отже. Ви отримали свій тестовий зошит і вже можна починати роботу.

1. Почніть із кінця! Відразу розгорніть зошит на останніх сторінках та знайдіть тему вашого письмового завдання. Уважно прочитайте, намагаючись зрозуміти проблематику заданої теми. Дайте собі приблизно 20-30 секунд  для того, щоб зорієнтуватися, про що ви будете писати. Але не починайте безпосередньо роботу з текстом. Після цього поверніться на початок зошита і починайте виконувати тестові завдання. А в цей час у вашому мозку робота над темою твору триватиме :)

2.  Якщо у вас іще нема власного алгоритму роботи з тестом, раджу спробувати підхід «3 кола»:

1 коло - спочатку виконайте ті завдання, які вам здаються нескладними і які можна виконати практично без зусиль, пропустивши ті, на які вам важко дати відповідь відразу. Для зручності обводьте кружечком номер таких пропущених завдань.

2 коло – поверніться до складніших завдань і дайте собі час подумати над кожним (але не більше кількох хвилин). Якщо ж на деякі запитання (важливо, щоб таких було небагато, не більше 3-4) відповідь все одно не знаходиться – позначте їх зірочкою і залишіть для третього кола.

3 коло – переконайтеся, що жодне питання не залишилося без вашої уваги (або має відповідь, або позначене зірочкою). Ще раз перегляньте завдання, які викликали у вас найбільші труднощі. Спочатку відкиньте ті варіанти, які, на вашу думку, точно не правильні. Потім серед тих, що залишилися, інтуїтивно (якщо логічно вже не вдається) оберіть варіант, який, на вашу думку, найбільше схожий на правильний.

А щоб алгоритм справді полегшив роботу, а не ускладнив її, рекомендую спочатку відпрацювати його на тренувальних тестах, виробивши таким чином для себе навичку організації роботи саме в такий спосіб, щоб хоча б частково автоматизувати її.

3. УВАЖНО ЧИТАЙТЕ ЗАВДАННЯ!!!  Це просто надзвичайно важливо. Можна ідеально знати правила, але дати неправильні відповіді тільки через те, що ви не звернули увагу на слова «окрім» або «не». Перш ніж відповідати, переконайтеся, що ви цілком зрозуміли суть завдання і точно знаєте, що саме вам потрібно знайти.

4. Якщо сталося так, що ви десь «засиділися» і раптово виявили, що вам бракує часу (зазвичай його вистачає, але всіляке буває), то зекономити час найбільш безпечно на блоці питань, поданих після великого тексту для читання («Читання й аналіз тексту»). Звісно, для того, щоб дати відповідь на питання, які стосуються змісту всього уривку (тема та ідея, стиль тексту тощо), потрібне вдумливе його прочитання. Але для виконання деяких завдань достатньо звернути увагу лише на пронумеровані рядки.

5. Перевірка. Раджу перевіряти завдання блоками. Тобто спочатку мова (виконати завдання з мови і відразу їх перевірити), потім література (ті самі дії). Коли ви хочете виправити один варіант відповіді на інший, то пам’ятайте, що в більшості випадків правильною виявляється саме перша відповідь, тобто виправляйте лише тоді, коли ви точно впевнені у своєму виправленні.

6. Досить продуктивним є ще такий варіант перевірки, за яким ви не чекаєте кінця виконання блоку, а відразу перевіряєте кожну виконану сторінку тестів. Тобто виконали завдання на одній сторінці – і відразу перевірили їх. Така посторінкова перевірка дає вам можливість потім не повертатися до початку і дозволяє  не розпорошувати вашу увагу, менше втомлюватись.

7. Після того, як ви завершили роботу з тестом і все перевірили, перенесіть відповіді у бланк, і аж тільки тоді беріться за роботу над твором. Переносити відповіді слід надзвичайно уважно, щоб не зіпсувати своєю недбалістю результатів вашої праці.

8. У жодному разі не залишайте порожню клітинку у бланку відповідей, навіть якщо зовсім не можете знайти правильну відповідь на питання. У такому крайньому разі краще виберіть будь-яку літеру – це дасть вам хоч якусь імовірність вгадати, тоді як порожня клітинка зовсім позбавить вас такого шансу. До речі, за різними джерелами, найчастотнішими є відповіді Б або В (значно рідше говорять про літеру Г), хоча можна побачити різні дані. Рекомендую згадати про ці літери у випадку, якщо доведеться вгадувати.

9. Робота над творчим завданням. Пам’ятайте, що орієнтовний час роботи над вашим текстом  – не більше 20-30 хвилин, тому цей творчий процес варто організувати без метушні й у гарному темпі. Для цього дуже рекомендовано під час підготовки приділити стільки уваги роботі зі структурою і прикладами, щоб загалом більш-менш автоматизувати процес пошуку потрібних елементів.

10. Ще раз перечитайте тему завдання, сформулюйте тезу вашого твору. Переконайтеся, що до цієї тези ви точно зможете підібрати переконливі аргументи і яскраві приклади. Якщо ж ні – підберіть іншу тезу, до якої буде простіше добрати аргументи і приклади (навіть якщо ця теза не зовсім відповідає вашим поглядам).

11. У жодному разі не пишіть твір відразу в бланк! Користуватися чернеткою – обов’язково!

12. Викладіть ваші міркування на чернетці. Перевірте дотримання структури (це ваших 12 балів із 20). Уважно перечитайте сам текст. Переконайтеся, що він звучить зв’язно і логічно (ви ж не хочете, щоб цитати з вашого твору потрапили до підбірки перлів ЗНО). Зверніть увагу на лексику. Важливо, щоб усі слова, які ви використали, належали до літературної української мови. Перевірте орфографію і пунктуацію. Не забудьте про такий стилістичний момент, як чергування у/в, і/й.

13. Якщо ви робите якесь виправлення на чернетці, то подбайте, щоб воно було для вас зрозумілим під час переписування.

14. Уважно та зосереджено перепишіть ваш текст. Не поспішайте. Якщо є потреба зробити виправлення – не хвилюйтеся: кілька незначних виправлень загалом не вплине на вашу оцінку. Головне – це зробити їх  охайними та зрозумілими.

15. Після того, як ви завершили свою роботу, сміливо її здавайте, не дозвольте сумнівам подолати вас. Ви можете ще раз усе переглянути, але не варто в останній момент уже щось гарячково виправляти. Переглянули і здавайте.

16. Видихніть і посміхніться – ви молодець! :)

Заметили ошибку?
Выделите и нажмите Ctrl / Cmd + Enter