Ракурсhttps://racurs.ua/
Міліцейське беззаконня щодо адвокатів набирає обертів
https://racurs.ua/ua/399-miliceyske-bezzakonnya-schodo-advokativ-nabyraie-obertiv.htmlРакурсДва тижні тому, 13 листопада 2013 року, відбувся обшук приміщення, що орендує для здійснення своєї діяльності адвокат Ганна Колесник, керівник адвокатського бюро «Меч Феміди». Обшук проводили працівники другого слідчого відділу прокуратури м. Києва, силову підтримку акції здійснювали працівники СБУ.
.
Саму Ганну Колесник під час обшуку до приміщення не допустили. В офісі знаходилися документи по справах, над якими працює адвокат. Тобто працівники прокуратури під час проведення слідчих дій мали вільний доступ до інформації, що, згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», є адвокатською таємницею.
Більш того, вся процедура обшуку була проведена без дотримання вимог чинного законодавства. Відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», «у разі проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката, слідчий суддя, суд у своєму рішенні в обов’язковому порядку зазначає перелік речей, документів, що планується відшукати, виявити чи вилучити під час проведення слідчої дії чи застосування заходу забезпечення кримінального провадження».
Тією ж частиною статті вказаного закону передбачається, що «під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката має бути присутній представник ради адвокатів регіону за місцем проведення такої процесуальної дії».
Звісно, обшук може проводитися і без представника ради адвокатів, але за умови, що раду було завчасно повідомлено, а її представник не прийшов.
Жодної з цих вимог закону не було дотримано. Документи та електронні носії переглядалися правоохоронцями у довільному порядку. А Рада адвокатів Київської області офіційного повідомлення про проведення обшуку в приміщенні адвоката не отримувала.
Адвокат швидко зателефонувала до Ради адвокатів Київської області (РАКО) та повідомила про незаконні дії правоохоронців. Їй на допомогу вирушили уповноважені особи РАКО — заступник голови комітету захисту професійних прав адвокатів А. Грубський та троє представників цього комітету. Приїхавши до офісу адвокатського бюро, вони побачили потрощені вікна та зламані двері. В самому приміщенні — розкидані документи та книжки, усюди сліди розгрому.
Коли представники РАКО приїхали до офісу, обшук робочого місця адвоката вже було проведено. Але правоохоронці продовжували патрати підвальне приміщення, яке також є частиною офісу адвокатського бюро. Представники Ради адвокатів намагалися пройти до цього приміщення, але вхід їм було заблоковано співробітниками СБУ.
Уповноважені РАКО неодноразово намагалися повідомити слідчого О. Протаса про своє прибуття та намір бути присутніми під час проведення обшуку в приміщенні адвоката Г. Колесник, але діставали постійні відмови від працівників СБУ та прокуратури м. Києва. Це адвокати зафіксували в «Акті про факт недопуску до проведення обшуку», який було підписано очевидцями події.
Про цей факт голова Ради адвокатів Київської області Петро Бойко повідомив у відповідних листах голову Національної асоціації адвокатів України Лідію Ізовітову та голову Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури України Валентина Загарію.
А десять днів потому, 23 листопада 2013 року, силами працівників МВС був проведений аналогічний обшук-розгром в офісі ще одного адвоката — О. Зінченко. Результат — вибиті двері (зірвано навіть лиштву), понівечені комп'ютери, розкидані папери та речі. І цього разу представників адвокатського самоврядування не допустили до приміщення, в якому проходив обшук. Сумно і страшно визнавати, але адвокати іноді теж беззахисні перед свавіллям правоохоронців.
«Незрозуміло одне — що заважає проводити обшук в присутності представника Ради адвокатів, як того вимагає закон? Менталітет слідчих? Низька правова культура? Цинізм по відношенню до адвокатів? Адже ніяк завадити слідчим діям представники адвокатського самоврядування при всьому бажанні не зможуть. Чого ж так побоюються окремі «мегадобросовісні» працівники правоохоронних органів?» — таке майже риторичне запитання ставить на своїй сторінці у Facebook Рада адвокатів.
Ці події збурили адвокатську спільноту. Адвокати розуміють: сьогодні зробили обшук у когось, а ти не прореагував, — завтра обшукають тебе, і усім буде байдуже. Тож, хоча б словами висловлюють свою солідарність з постраждалими колегами. На сторінці РАКО у Facebook адвокат Володимир Скрипачов радить: «Ініціювати відкриття кримінальних справ відносно слідчих за перевищення службових повноважень. Ініціювати цивільні позови про відшкодування збитків. Завалити скаргами прокуратуру і МВС на керівників слідства і слідчих, суддів та прокурорів. Інакше які ми захисники, якщо самі себе захистити не можемо!»
Адвокат Олександр Франчук теж вважає: «Потрібно діяти по-адвокатськи: завалити їх позовами про відшкодування збитків, почати юридичне переслідування за різні незаконні дії. Ініціювати порушення кримінальних справ, скаргами замордувати всіх суддів і прокурорів і МВС, ініціювати перевірки службами СБ міліції, інспекціями з особового складу. Застосовувати при порушенні прав ст. 19 ЦКУ і фіксувати, але це потрібно робити спільно і сплановано. Звичайно ж, було б чудово, якби при Радах був створений штаб з координації таких правозахисних заходів. Без загального і керованого процесу — нічого не вийде. Дієвим може бути звернення від імені НААУ (Національної асоціації адвокатів України) та Ради адвокатів України до омбудсмена, президента, міністра юстиції. Прориватися нашому самоврядуванню потрібно в телевізор, на радіо, в міжнародні організації, доводити справи до ЄСПЛ і т. ін.»
Адвокат сподівається, що такий наступ на всіх фронтах матиме ефект, бо «нерви у них не залізні, хоча й прикриті мундиром».