Новини
Ракурс

Чернівецькі «санітари лісу» продовжують свою справу

28 тра 2015, 17:34

Публікації, в яких ішлося про те, що ліси незаконно вирубують аж ніяк не в менших обсягах, як за Януковича, здобули великий резонанс, зокрема, в Чернівецькій області, про яку йшлося. Реакція місцевого керівництва виявилася доволі прогнозованою: всі звинувачення відкидають. Водночас аж три лісгоспи області, так би мовити, в єдиному пориві, звернулися до екологічної служби, бо, мовляв, зводять на них наклеп.


.

Це нетривіальний хід: прикрити власні незаконні дії завдяки підтвердженню… їх «правомірності» тими, з чийого благословення вони й відбувалися. Це такий вищий пілотаж кругової поруки в місцевому виконанні, за яким із філософським спокоєм, байдуже і наче відсторонено спостерігає місцева прокуратура, незважаючи на кількість тривожних сигналів.

Під виглядом санітарної вирубки рубають 162 тисяч кубометрів дерева замість дозволених 62 тисяч. Які об’єктивні причини могли б виправдати це? Хіба що екологічна катастрофа, якої, на щастя, не було і немає, хай би як того хотілося особам, зацікавленим у вирубці максимальної кількості карпатського лісу. Можна неозброєним оком переконатися в тому, що в карпатських лісах не було ніяких буреломів та усихань в таких масштабах, про які говорять місцеві посадовці. Якщо і є певні усихання, то аж ніяк не в горах, де, незважаючи на суспільний резонанс викривальних повідомлень, продовжують по-хижацьки вирубувати ліси, а на рівнинах, де вища температура і більше сонця.

Санітарна рубка в українському виконанні — то така дуже зручна і прибуткова річ, яка дає змогу пустити на зруб дерева де завгодно і в чималій кількості, що обмежується хіба що совістю «санітарів лісу» на всіх рівнях, тобто насправді — фактично нічим.

Державна екологічна інспекція дає дозволи на суцільну санітарну рубку, а не вибіркову, тобто вирубку одиничних дерев.

Крім того, є ще такий нюанс. Дозвіл на звичайну вирубку передбачає, що обсяг продукції з вирубаного дерева має становити не менше 70%, а 30% — дрова. Санітарна ж вирубка передбачає, що має бути 50% дрів і 50% — на продаж ділової деревини. Тобто коли робиться фіктивна санітарна рубка, то з’являється ще одна лазівка для зловживання. Підприємець, який іде рубати ліс, отримує вказівку від кого треба, що тут насправді не 50 на 50 дрів, а 70 на 30, тому за це теж треба заплатити. Є звідки платити екологічній інспекції, є звідки платити кому слід, щоб не перевіряли і все було нормально. Хоча звичайний контрольний перелік екологічної інспекції на ділянці, яку ще не почали або тільки почали рубати, може дуже просто виявити відсутність (або наявність, якщо скрізь, як стверджують в області, наклепники) підстав для суцільної санітарної вирубки.

А ліс як відправляли, так і відправляють за кордон. Розповідають, що це тонкомір, на який немає попиту, хоча насправді відправляють також і товстомір — високосортну деревину — під виглядом тонкої. Перевірити це і встановити, що відбувається насправді, дуже легко — по деклараціях на ліс, що вивозиться. Було б бажання. Але бажання такого немає.

На посадах залишаються ті самі люди. Від часів Майдану в області не змінено керівників лісгоспів. Губернатор Олександр Фищук чомусь дивиться на ситуацію крізь пальці, а прокуратуру, на чолі з Миколою Якимчуком, певне, цілком влаштовує така ситуація, коли ті, чия діяльність, судячи хоча б навіть із кількості тривожних заяв у ЗМІ, підлягає ретельній перевірці, «підтверджують» свою правоту з допомогою тих, хто свого часу давав їм дозвіл на «санітарну» вирубку лісу

Натомість обласний прокурор практикує такі незвичайні речі, як проведення у себе нарад… лісовиків. Хоча, здавалося б, прокуратура і бізнес — то поняття несумісні. Виходить, цілком сумісні, якщо на тлі таких форумів безкарно вирубується 100 тисяч кубів лісу під виглядом санітарної вирубки, а прокуратура заплющує очі на це довідкою від тієї самої Державної екологічної інспекції, яка стверджує, що все це було законно і обґрунтовано, та й як же інакше, адже вона сама це неподобство свого часу і освятила. Отакий нескінченний хоровод кругової поруки.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter