Держбюджет: гасла й видатки на власний розсуд
https://racurs.ua/ua/943-proekt-budjetu.htmlРакурсЩе одна ініціатива уряду, викладена у проекті закону «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (щодо підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати) (№3060 від 09.09.2015) позиціонується як «підвищення соціальних стандартів».
Йдеться про проект закону про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (щодо підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати) №3060 від 09.09.2015. Суб’єкт права законодавчої ініціативи: Кабінет міністрів України.
У проекті запропоновано з 1 вересня збільшити прожитковий мінімум, мінімальну заробітну плату, пенсії, стипендії, соціальні допомоги, а також вирішити інші першочергові завдання держави. Однак насправді такі гасла мають набагато виразніший вигляд, аніж реальні владні дії, які відповідали б нагальним потребам пересічного українця.
Зокрема, проектом нібито пропонується збільшення бюджетного фінансового забезпечення за більшістю бюджетних програм. Але, як свідчить аналіз його тексту, бюджетні видатки більшою мірою лише відновлюються, оскільки у терміновому порядку були скорочені на потреби антитерористичної операції згідно з Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (від 17.07.2015 №648-VIII).
Пропозиціями проекту на 13,1% підвищується прожитковий мінімум та мінімальна заробітна плата. Якщо ж здійснити коректні економічні порівняння, то можна відзначити значну невідповідність такого зростання реальним інфляційним процесам. Це підтверджується, зокрема, інформацією уряду, що додана до проекту. Наприклад, «за підсумками 8 місяців 2015 року спостерігається перевиконання дохідної частини загального фонду державного бюджету на 24,6 млрд грн, в т. ч. за рахунок коштів від продажу 3G-ліцензій — 8,8 млрд грн», що становить лише 8,9%. При цьому споживчі ціни до кінця року зростуть аж на 45,8%.
Окремими пропозиціями до бюджету на поточний рік уряд здійснює чергову спробу розподілу державних видатків на власний розсуд, без розробки конкретного напряму використання бюджетних коштів, що жодним чином не сприяє ефективному їх використанню та контролю.
Жодних ініціатив, які стосувалися б збільшення продуктивних державних витрат для запуску економіки України, не передбачено.