Новини
Ракурс

Адвокат в епоху Бароко

Всім юристам відомо, що Велика Британія створила  англосаксонську систему права. Всім, хто цікавиться британською літературою, відомо,  що Чарльз Діккенс в кожному своєму творі писав про суддів і адвокатів. Всім, хто бував в Лондоні, відомо, що парки в цьому місті – найкращі у світі.


.

Але далеко не всі відвідувачі Британської галереї звертали увагу на шість  картин,  які відрізняються від інших живописних творів. Це сатирична серія полотен, в якій художник Уїльям Гоггард розповів  історію двох молодих людей, батьки яких уклали шлюбний контракт, щоб вирішити фінансові та інші проблеми. Гоггард створив декілька таких соціально-сатиричних серій, серед яких є також знаменита серія з чотирьох картин, об’єднаних під назвою «Вибори».

Уїльям Гоггард народився в Лондоні в 1697 році у розквіт епохи бароко. Це були роки розквіту не тільки музики і живопису, а й судової системи Великої Британії. Саме наступного,  1698  року, цар Петро Перший відвідав Англію і під час візиту до Вестмінстер холлу (суд) побачив там «законників», тобто адвокатів в мантіях і париках. І. В. Гессен у виданій 1914-го року  «Истории русской адвокатуры» наводить діалог Петра  з особами, які його супроводжували:

 

– Что это за народ и что они тут делают?

– Это все законники, Ваше Величество.

­–  Законники! – удивился Петр: – К чему они. Во всем моем царстве есть только два законника, и то я полагаю одного из них повесить, когда вернусь домой. 

 

Серія картин «Шлюбний контракт» якраз і привертає увагу тим, що значну роль в подіях відіграє саме адвокат.

Адвокат на ім’я Сільвертанг (в перекладі – срібний язик) з’являється вже в першому епізоді «Підписання шлюбного контракту». В той час, коли батьки ведуть переговори, а наречений – син графа – легковажно дивиться у інший бік,  адвокат шепоче щось приємне на вушко нареченій.

В другому («Одразу після весілля») і третьому («Візит до шарлатана») епізодах адвокат відсутній. На двох картинах бачимо нікчемне сімейне життя графа і графині. Граф примудрився ще й погану хворобу підхопити і змушений звернутися до лікаря. Бачите чорну пляму на його шиї?

А от в  четвертому сюжеті («Будуар графині») ми бачимо,  що адвокат небезрезультатно продовжує приємне спілкування з молодою графинею. Зверніть увагу: Сільвертанг вельми зручно вмостився на софі праворуч від неї. І це свідчить про особливе положення адвоката в цій компанії. Біля ніг адвоката маленький чорний слуга вказує пальцем на фігурку з рогами оленя. Чи не натяк на відсутнього тут чоловіка графині?

І нарешті, саме в п’ятому сюжеті ми й бачимо справжню роль адвоката, який зустрівся з дружиною графа зовсім не для обговорення нового законопроекту. Граф застав пару та намагався захистити честь графського герба. Адвокат Сільвертанг виявився не тільки спритним юристом, успішним коханцем, а й умілим воякою! Він  вбиває графа і тікає в надії уникнути відповідальності. Глядач ще може встигнути звернути увагу на одяг адвоката, вірніше – на його відсутність.  Граф помирає. Його дружина і коханка убивці у розпачі. До кімнати на галас заходять свідки.

Сюжет шостий – сумний і останній. Графиня, прочитавши оголошення в газеті про страту коханця,    приймає отруту і помирає. Титул не зберегти, оскільки він передається по чоловічій лінії.

Коли відвідаєте Лондон у справах чи як турист, зробіть паузу хоча би на годину і відвідайте Британську галерею, де легко знайдете серію картин Гоггарда. Роздивіться уважно всі шість полотен. Зверніть увагу на побутові деталі: одяг, меблі, книжки, посуд, тварин. Ще раз зверніть увагу на сюжет і головних героїв. Не любив Гоггард адвокатів. Точно не любив.

Якщо ви суддя і в декларації родинних зв’язків серед родичів відобразили депутата, зверніть увагу любих родичів на ще одну вдалу серію картин Гоггарда  – «Вибори в парламент». Які смачні назви у цих чотирьох картин! Як це знайомо!

«Передвиборчий банкет»

«Агітація»

«Голосування»

«Тріумф обраних в парламент»

Виглядає так, що Гоггард і депутатів не любив….

Про суд у творах британських художників обіцяю розповісти наступного разу.

Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter