Ракурсhttps://racurs.ua/
Люди строят, государство радуется «своим» достижениям
https://racurs.ua/143-ludi-stroyat-gosudarstvo-raduetsya-svoim-dostijeniyam.htmlРакурсДержавні мужі декларують турботу про розвиток економіки, наголошуючи на необхідності розвивати виробництво, зокрема будівельну галузь. Як держава сприяє цій галузі?
.
5 млн кв. м житла було побудовано людьми торік
Торік в Україні побудували приблизно 10 млн кв. м житла, цього року буде побудовано ще більше — 10,5 млн. Саме таку цифру озвучив заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Дмитро Ісаєнко на круглому столі «Перспективи будівельного ринку в 2013 році». За його словами, торік побудовано 90 тис. квартир, з них приблизно половина — індивідуальне житло, одноквартирні житлові будинки, що люди звели самотужки власним же коштом.
«У нас ще немає всієї статистики, але з упевненістю можу сказати, що динаміка в будівельній галузі позитивна. Завдяки реформам у галузі, тобто впровадженню Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності“, в Україні значно зменшилася кількість самовільно збудованих об’єктів, тих, що ми узаконюємо. Цього року їх уже буде не більш як 2 млн кв. м. Можна сказати, що
Ця система, коли на одній сторінці робиться будівельний паспорт, а на іншій архітектор ставить печатку, передбачена для індивідуальних забудовників, які будують собі житло до 300 кв. м. Завдяки спрощеній дозвільній системі і запровадженню будівельних паспортів, уже немає сенсу будувати індивідуальні житлові будинки незаконно», — розповів заступник міністра.
Держава будуватиме соціальне житло і здаватиме його в оренду
За словами Дмитра Ісаєнка, за державною програмою «Доступне житло» було побудовано 4 тис. квартир, за програмою «30/70» (30 % вартості житла сплачує держава, 70 % — сім’я, що вселяється у квартиру) — 1200 квартир, тобто 1200 сімей отримали нові квартири за 70 % вартості. Стільки ж квартир було отримано за президентською програмою пільгового кредитування, коли відсоткова ставка за іпотечним кредитуванням зменшується на 3 % річних за рахунок державних коштів, які держава повертає банківській установі.
«Зрозуміло, що цей показник невеликий, і програми треба розвивати. Нинішньогороку в державному бюджеті на ці цілі закладено пристойні гроші, лише близько 300 млн грн буде витрачено на погашення частини відсоткової ставки за іпотечним кредитуванням. Ми будемо продовжувати цю програму.
Уряд розробляє нормативно-правову базу для реалізації в Україні нової житлової програми — державного будівництва житла для подальшого здавання його в оренду на
Турбота держави?
Показово, що, озвучуючи цифри про побудоване торік житло, заступник міністра весь час говорив: «Ми побудували». Кого саме він мав на увазі під цим «ми», невже державу? І це враховуючи, що половину робіт виконали приватні підприємства-забудовники на кошти майбутніх власників квартир або банків (за статистикою Державної іпотечної установи, на це було спрямовано близько 40 млрд грн), а половину — самі люди, власноруч будуючи собі житло власним коштом.
Так, є державні програми, наприклад «Доступне житло», але що дає ця програма? Тією, що діяла торік, деякі люди все ж намагалися скористатися. Дівчина Альона, яка відстояла довжелезні черги у три різні кабінети в Іпотечному центрі за адресою М. Кривоноса, 2А, мала час ознайомитися з умовами програми. По-перше, право на кредит мають лише жителі Києва, в яких є київська реєстрація. По-друге, відсоткова ставка кредиту не зменшується для позичальника, а рефінансується. Тобто позичальник повинен сплачувати всю ставку кредиту (16 % річних), а вже після того, як він вносить свій щомісячний платіж, протягом місяця держава повинна відшкодувати 13 %. Однак цей обов’язок ніде не фіксується документально. Якщо компенсація не надходить, позичальник виконує зобов’язання перед банком самостійно і в повному обсязі. По-третє, гарантії реалізації цієї програми немає не те що на 15 років, а навіть на наступний рік. Обіцяють тільки те, що виділено на цей рік. По-четверте, фінансуються об’єкти в Києві від «Київміськбуду» із ступенем готовності не більш як 20 %. І, нарешті, п'яте:у разі затримки із завершенням будівництва держава жодним чином не регулює зобов’язання забудовника перед позичальником — це стає лише його проблемою.
Альона дізналася, що кредитують за цією програмою лише два державнихбанки: Ощадбанк і Укргазбанк. Консультант сказав дівчині, що обмежень немає, в програмі можуть брати участь такожінші кредитні установи, але вони чомусь не хочуть. Дівчина, як і банки, вирішила все ж не ризикувати. А листа зі своїми враженнями відіслала на один із популярних українських сайтів, щоб попередити інших, ласих до «шари» громадян, що безплатний сир буває тільки у мишоловці.
Тож участь держави в усьому цьому процесі була незначною і радше декларативною. Іван Салій, голова наглядової ради Асоціації виробників будівельних матеріалів, обурився: «Якщо гордовито казати, що 1200 квартир людям надали за державної допомоги, то чому б не сказати, що в нас ще 1200000 сімей стоять на черзі?Чим ми пишаємося? Давайте зважати на порядок цифр».
Державна іпотека
Державна іпотечна установа, в свою чергу, відзвітувала, що ДІУ за участі банків-партнерів було профінансовано завершення будівництва 26 житлових будинків на загальну суму 708 млн грн, що дасть можливість завершити будівництво і ввести в експлуатацію близько 450 тис. кв. м житла, або понад 5,5 тис. квартир у всіх регіонах України. Тут, мабуть, наголос треба поставити на словах «за участі банків-партнерів».
Валентин Рибачук, голова правління Державної іпотечної установи, зауважив, що торік держава виділила на іпотечне кредитування 1 млрд грн, з яких було освоєно тільки 20 млн. «Ми погашаємо відсоткові ставки за кредитами, ми просто не змогли витратити ці кошти повністю. Цих коштів вистачило, щоб видати кредитів на 200 млн грн», — сказав він.
Цього року держава виділила на ці ж цілі 300 млн грн, які ДІУ пообіцяла використати повністю. «Цих грошей достатньо, щоб залучити на ринок житла 3 млрд грн. Це не малі гроші, а дуже-дуже великі. На молодіжне кредитування торік було виділено 50 млн грн, цього року — 112 млн. А за програмою »30/70″ торік було 200 млн грн, цього року — 50 млн. Та ми сподіваємося, що при перегляді бюджету нам ще щось виділять. Є, наприклад, у бюджеті такий рядок — кредитний ресурс. Там закладено 50 млрд грн. Так от, ми сподіваємося, що щось із цього перепадеі нам",— сказав Валентин Рибачук.
У 2011 році ДІУ рефінансувала 290 кредитів фізичних осіб, у
"Погані справи робляться швидко, а добрі повинні довго відпрацьовуватися. Ми все робимо, щоб люди нам повірили, і державні програми запрацювали. Нехай не бояться звертатися до нас, усі наші зобов’язання гарантуються державою, Міністерством фінансів«,— наголосив Валентин Рибачук.
Такі гарантії. На словах.
За матеріалами круглого столу «Перспективи будівельного ринку в 2013 році», що відбувся у прес-центрі Інформаційного агентства ЛІГАБізнесІнформ.
(Продовження читайте у статті "Как живет строительная отрасль")