Новини
Ракурс

Енергоефективність заощаджує мільйони. Український досвід

З понеділка, 24 червня, в Україні почався щорічний Європейський тиждень сталої енергетики, який в нашій країні проходитиме уже втретє. Ця масштабна подія покликана не лише сприяти розвиткові енергоефективності економіки, а й спонукати населення до енергоощадливої та екологічної поведінки. Тиждень сталої енергетики об’єднує багато заходів: семінари, виставки, флеш-моби, прес-тури, майстер-класи, вуличні дискусії та автопробіги на екологічному пальному. Усе це відбудеться у різних куточках України: і у столиці, і в обласних центрах Одесі, Полтаві, Вінниці, Івано-Франківську, Кіровограді, Чернігові, Харкові, Луганську, Миколаєві, і у невеликих містах — Яремче, Ржищеві, Стриї, Голій Пристані, і навіть у селищі Осій.


.

Ендрю Расбаш, керівник Управління програм допомоги в Україні і координатор з питань співпраці Представництва ЄС в Україні, пояснив, чому ЄС виявляє таку зацікавленість у тому, щоб Україна йшла шляхом розвитку екологічної енергетики. Він заявив: «Ми розуміємо важливість енергетики, яка є кров’ю економіки. Усі країни повинні вирішити для себе, як отримати екологічно чисту енергію. Ми говоримо про зміни в поведінці людей, про те, як саме вони використовують енергію для опалення своїх домівок і для інших потреб. Найбільш екологічна енергія — це та, яку ви не витрачаєте, яку економите. Тож ми хотіли б поспілкуватися з людьми про відновлювані джерела енергії, екологічну енергетику, заощадження енергії...».

Відкриття Європейського тижня сталої енергетики відбудеться у Житомирі. Чому саме там? Бо саме Житомир із населенням 270 тис. осіб став першим в Україні містом, де місцева влада не просто замислилася над питанням модернізації міських систем опалення, тепломереж та ін., а й почала активно діяти у цьому напрямі, не очікуючи милості від уряду.

Житомир, як і будь-яке місто України, потерпає від стагнації інфраструктури. Це добре розуміє міський голова Житомира Володимир Дебой. Водночас грошей на необхідну реконструкцію міських мереж ні у державному, ні у міському бюджеті немає.  Тож пан Дебой самостійно вишукує кошти на енергоефективні проекти, залучаючи кредити та гранти європейських донорів. Кожен транш іде на конкретний проект, який стає кроком до більш раціонального використання електричної та теплової енергії.

Торік житомирська міська влада залучила 2,8 млн грн кредитних коштів NEFCO (Північної екологічної фінансової корпорації) на модернізацію системи зовнішнього освітлення та утеплення дитсадка № 21. До речі, Житомир першим в Україні отримав пряме запозичення від NEFCO.

На ці гроші було замінено 1599 ліхтарів із лампами розжарювання на світлодіодні ліхтарі, які споживають у п’ять разів менше електроенергії та сприяють кращому освітленню завдяки значно довшому світловому потоку. Додатково було встановлено 28 ліхтарів на тих вулицях, де раніше зовсім не було освітлення.

«Та це ще не всі вигоди від заміни старих ліхтарів на нові. Старі, з лампами розжарювання, потребували частої заміни ламп. Одна лампа «жила» від трьох місяців до півроку. А гарантійний термін експлуатації світлодіодних ламп — сім років. Тобто відпадає необхідність у постійному обслуговуванні ліхтарів, а це й спеціальна машина, і бензин, і зарплата монтерів», — розповідає Володимир Дебой.

Щодо утеплення дитсадка, то відтепер, за словами міського голови, 400 дітей забезпечені належним температурним режимом у холодну пору року. А коштів на опалення витрачається значно менше. До того ж ремонт фасаду подовжить термін експлуатації будівлі.

Завдяки реалізації енергоефективного проекту Житомир щороку заощаджуватиме понад 800 тис. грн, тобто менш як за чотири роки він розрахується з кредитором.

Це були перші невеликі кроки у бік енергозаощадження, які спонукали європейських донорів до більш плідної співпраці з містом. Житомир став одним із десяти учасників програми енергоефективності «ДемоУкраїна». У рамках цієї програми місто нещодавно залучило 292 тис. євро кредитних коштів, стільки ж отримало як грант Фонду Е5Р.

Е5Р — це скорочення від Eastern Europe Energy Efficiency & Environment Partnership, тобто Східноєвропейське партнерство з енергоефективності та навколишнього середовища. Е5Р вкладає гроші у технічну допомогу, розробку та реалізацію проектів, які приводять до дбайливого використання енергоносіїв, до екологічно чистої енергетики. Наразі капітал фонду становить 90 млн євро, з яких 40 млн євро — це гроші країн ЄС.

Ці гроші та 101 тис. євро власних коштів комунального підприємства «Житомиртеплокомуненерго» підуть на новий проект співпраці з NEFCO «Впровадження інноваційних технологій у систему теплопостачання міста». У рамках цього проекту планується створити у місті цілий енергоефективний житловий квартал. Проект, вочевидь, стане показовим і пілотним для всієї України.

Пілотним виявився і проект з утеплення дитсадка: міська влада, побачивши економічний ефект від оновлення будівлі, планує так само комплексно утеплити й 19 інших закладів бюджетної сфери — дитсадки, школи, лікарні. Загальна інвестиційна вартість проекту становить 4,55 млн євро, з яких 3 млн євро — кредит NEFCO, 1,35 млн євро — грант Фонду Е5Р і 0,155 млн євро — співфінансування з міського бюджету.

«Ми очікуємо, що споживання теплової енергії після модернізації скоротиться вдвічі, тобто вдвічі менше доведеться цим бюджетним установам платити за опалення. Це величезні бюджетні кошти, які можна зекономити і пустити на розвиток медичної, освітньої та соціальної сфер. Ні для кого не секрет, що вони хронічно недоодержують фінансування. Наразі цей проект перебуває на стадії погодження у Мінфіні, у Мінекономіки»— доповідає пан Дебой.

Сподіваємося, що у міністерств вистачить здорового глузду погодити цей проект якнайшвидше.

Про наймасшабніший наразі міський проект «Розвиток системи теплопостачання міста Житомира» треба сказати окремо. У місті вже 40 років не виконувався істотний ремонт тепломереж, обладнання застаріло. Цього року Житомир залучив 15 млн євро на їх модернізацію, з яких 10 млн євро — кредит ЄБРР, а 5 млн євро — грант Фонду Е5Р. Ця інвестиція дасть змогу модернізувати майже 30 % тепломереж міста і щороку заощаджувати понад 30 млн грн. Після реконструкції однієї котельні економія газу становитиме 8 млн кубометрів на рік.

«Так, ми залучаємо кошти, але я не вважаю, що це той кредит, якого потрібно боятися. Це не борг, а ефективний фінансовий інструмент. Ми покажемо решті міст України, що в такий спосіб можна вирішити багато нагальних питань», — запевняє Володимир Дебой.

Віддаватимуть ті гроші, які буде зекономлено за рахунок модернізації, тобто це в жодному разі не напружить бюджету міста. А віддача натомість буде колосальною.

Житомир планує інвестувати кошти і у водопровідно-каналізаційне господарство міста. В Житомирі, як і будь-де в Україні, ця комунальна сфера, м’яко кажучи, не на висоті. Міська влада планує залучити 240 млн грн кредитних коштів Світового банку для розвитку системи водопостачання та водовідведення. Вже розробляється техніко-економічне обґрунтування проекту.

«Ми плануємо взяти кредит на десять років. За рахунок гранту будемо сплачувати відсотки, які, до речі, дуже цивілізовані. Тобто для міста кредит буде безпроцентним», —говорить міський голова. І додає, що досвід Житомира може бути корисним для інших міст, тому у рамках Європейського тижня сталої енергетики в Житомирі буде проведений семінар «Як відкрити доступ до потенціалу енергоефективності українських муніципалітетів?», на який запрошено очільників міст.

Андерс Лунд, керівник Фонду Е5Р, пояснив, чому фонд щедро надає гранти саме цій міській владі: «Житомир — найбільш орієнтоване на майбутнє місто України. Це локомотив процесу енергозбереження».

Справді, питання дбайливого використання електричної і теплової енергії, питання екологічної поведінки поставлені в основу розвитку міста. На факультативних заняттях у школах дітей навчають цивілізованого ставлення до природних ресурсів, розповідають про те, як заощаджувати електричну і теплову енергію, воду, зберігати чистоту природи.

«Ми сподіваємося, що діти потім спонукають своїх батьків до того, щоб світло не горіло у пустій кімнаті, щоб вода просто так не лилася з крана. Це культура поводження з дорогими ресурсами планети, яку потрібно прищеплювати»— ділиться Володимир Дебой.

Андерс Лунд розповів, що очолюваний ним фонд працює в Україні вже 20 місяців, підписав п’ять контрактів, ще два планує до підписання. З економічної точки зору, ці п’ять контрактів допомагають українським містам швидше повертати кредити і щороку економлять 15 млн євро. А ще пан Лунд пишається тим, що проекти, в яких брав участь Фонд Е5Р, сприяють зменшенню шкідливих викидів у атмосферу. Це зменшення сягає 270 тис. тонн на рік.

Пан Лунд наголошує: «Коли ми кажемо про джерела енергії, то чомусь не говоримо про так зване приховане паливо, тобто енергоефективність. Саме про це ми розповідатимемо на семінарі у Житомирі, де потроху починають відмовлятися від газу для опалення, а використовують «приховане паливо». Питання енергоефективності — це питання заощадження великих фінансів. Тут можна отримати дуже швидке повернення інвестицій, а економічний ефект стає відчутним одразу. Відбуваються позитивні зміни у якості життя, здоров’ї людей, а також зміни у їх поведінці. А головне — це добре для довкілля, для природного середовища, в якому ми живемо».

Андерс Лунд сподівається, що з часом міста взагалі перейдуть з газу на альтернативні відновлювані джерела енергії.

Заступник голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Сергій Дубовик не вбачає у такій точці зору нічого дивного, адже, за його словами, згодом енергія з відновлюваних джерел стане дешевшою за енергію, яку одержують з традиційних викопних джерел. Він вважає, що до 2030 року частка енергоносіїв, отриманих з відновлюваних джерел, становитиме 30 % у паливно-енергетичному балансі України.

«Стала енергетика — це каталізатор, який веде нас до побудови «зеленої» економіки. З 2000-го по 2012 рік енергоємність ВВП України скоротилася майже на 6 %. Це, на жаль, дуже мало, якщо порівняти з європейськими країнами. Наша економіка удвічі-утричі більш енергоємна. Тож тема енергоефективності для нас дуже актуальна», —  наголосив Сергій Дубовик.


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter