Новини
Ракурс

Права засуджених в Україні — звіт ГПУ

14 жов 2014, 12:54

Скласти певне уявлення про те, як дотримуються цих прав, можна з детального звіту Генеральної прокуратури України (ГПУ). Звіт надали Консультативній раді при ГПУ 8 жовтня після того, як вона рекомендувала посилити нагляд органів прокуратури за дотриманням прав ув'язнених.


.

На початку листа ГПУ йдеться про «певні позитивні зрушення», яких було досягнуто протягом 2014 року щодо умов відбування покарання в цілому та якості медичного забезпечення зокрема. Далі йде довгий перелік виявлених порушень прав засуджених.

У березні цього року Генпрокуратура визначила пріоритетні ділянки своєї уваги в закладах позбавлення волі: додержання законів при умовно-достроковому звільненні (УДЗ) засуджених, залучення їх до праці, правомірність застосування до них стягнень та заохочень. Після цього 1 квітня обласні прокурори дістали завдання перевірити, наскільки законно в Україні звільняють ув'язнених по УДЗ і чи звільняють невиліковно хворих та інвалідів.

Умовно-дострокове звільнення

Під час перевірок з'ясувалося, що в закладах позбавлення волі УДЗ використовується доволі вибірково і зовсім не за тими критеріями, які встановлені в ст. 81 Кримінального кодексу України (КК). Нагадаємо, що умовно-дострокове звільнення передбачено для в'язнів з сумлінною поведінкою, які ставленням до праці довели своє виправлення. Однак прокурорські перевірки виявили поширену практику застосування подвійних стандартів при ухваленні рішень про УДЗ. «Поширеними є випадки безпідставної відмови у наданні засудженим, які позитивно характеризуються, пільг щодо подальшого звільнення від відбування покарання, а також фактів незаконного притягнення їх до дисциплінарної відповідальності, що у подальшому унеможливлювало застосування заохочувальних норм, передбачених ст. 81 КК України», — ідеться в листі ГПУ.

Умовно-дострокове звільнення від подальшого відбування покарання за рішенням суду отримали 10,173 тис. засуджених, з них 373 — через хворобу (ще 88 засудженим суди відмовили).

Прокурори внесли 69 апеляцій на незаконні судові рішення щодо застосування до засуджених пільг з відбування покарання, а також звільнення від покарання за хворобою; відкрили 8 кримінальних проваджень за ознаками злочинів, передбачених статтями 365 (перевищення влади або службових повноважень), 366 (службове підроблення) та 368 (одержання хабара) КК України; направили 438 документів реагування керівникам органів і установ Державної кримінально-виконавчої служби України, за результатами розгляду яких притягнуто до дисциплінарної відповідальності 276 службових осіб. Ще 52 службові особи керівного складу пенітенціарних установ притягнули до дисциплінарної відповідальності після подання прокуратури до голови Державної пенітенціарної служби України (ДПтСУ).

Залучення в'язнів до праці

Перевірки протягом серпня і вересня 2014 року виявили також істотні порушення законів з питань оплати та охорони праці, про які в ГПУ частково вже повідомляли. Як з'ясувалося, до оплачуваної роботи в Україні залучено рівно половину працездатних засуджених (21 з 42 тис. осіб). Зайняті на якихось роботах в'язні часто працюють понад 48 годин на тиждень, отримуючиу в 2,6 разу менше від законодавчого мінімуму (середня зарплатня одного засудженого становить лише 467 грн).

Окрему увагу в ГПУ приділили тому, чи виконуються права засуджених, залучених до виготовлення форми для українських військових, які беруть участь в антитерористичній операції (АТО). Під час перевірки Качанівської виправної колонії №54 з'ясувалося, що адміністрація вносила недостовірні дані щодо обсягу часу, необхідного на пошиття, та занижувала зарплатню засудженим жінкам. У ГПУ розпочали кримінальне провадження за цим фактом (ст. 172 КК «Грубе порушення законодавства про працю»).

За фактом порушення законів у цій сфері прокурори відкрили загалом 33 кримінальних провадження, за якими триває досудове розслідування; внесли 329 документів реагування, унаслідок чого до дисциплінарної відповідальності притягнуто 260 службовців установ виконання покарань.

Обмеження волі для позбавлених волі

У закладах позбавлення волі свободу засуджених можуть обмежити додатково, помістивши їх у дисциплінарний ізолятор (ДІЗО) або приміщення камерного типу (ПКТ), тобто в одиночну камеру. Цими дисциплінарними стягненнями для засуджених адміністрація здавна зловживає, використовуючи як додатковий важіль впливу і залякування. У ГПУ повідомили, що протягом цього року прокурори звільнили з цих приміщень 64 засуджених, яких було переведено туди незаконно.

Катування за колючим дротом

16 вересня президент Європейського комітету із запобігання тортурам та нелюдському, або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню (ЄКПТ) Летіф Хусейнов під час наради у генпрокурора України Віталія Яреми повідомив про порушення прав засуджених в Олексіївській (№25) та Темнівській (№100) виправних колоніях, розташованих у Харківській області.

Після цього прокуратура організувала опитування майже 900 засуджених у цих колоніях. Опитування провели у вигляді анонімного анкетування за участю представників уповноваженого Верховної Ради з прав людини. У прокуратурі вважають це запорукою того, що будь-який вплив на засуджених з боку адміністрації було унеможливлено.

Тим не менш, результати опитування виявилися позитивними: засуджені висловили своє задоволення умовами тримання, якістю харчування, медичною допомогою та не підтвердили факти насильства й іншого жорстокого поводження в колоніях. Однак під час особистого прийому двоє засуджених Темнівської колонії насмілилися заявити працівникам ГПУ про факти зловживань, побиття і мордування, вчинені щодо них співробітниками установи.

Прокуратура Харківської області відкрила кримінальні провадження за ч. 2 ст. 365 (перевищення влади або службових повноважень) та ч. 1 ст. 122 КК України (умисне тілесне ушкодження середньої тяжкості).

У прокуратурі запевнили, що перевірки не припиняються, і на другу половину 2014 року вже заплановано перевірки додержання прав засуджених та осіб, взятих під варту в слідчих ізоляторах (СІЗО) та виправних колоніях. А в першому кварталі 2015 року прокурори приїдуть в установи відбування покарання, щоб перевірити, як там лікують засуджених.

 

Підготувала Марина БЛУДША


Помітили помилку?
Виділіть і натисніть Ctrl / Cmd + Enter