Новости
Ракурс

Рада взялась за имущество, захваченное людьми из окружения Ахметова (ДОКУМЕНТ)

14 сен 2015, 13:19

В Верховной Раде Украины создана депутатская рабочая группа по вопросам возвращения в государственную собственность имущества, принадлежавшего советской организации «Добровольное общество содействия армии, авиации и флоту» (ДОСААФ) и противоправно захваченного людьми из ближайшего окружения Рината Ахметова. Стоимость имущества ориентировочно оценивается в 2 млрд долл.


.

Это — спортивные аэродромы, автошколы, бассейны и другие объекты, предназначенные для работы с допризывниками, проведения мероприятий по военно-патриотическому воспитанию молодежи, развития спортивно-технических и военно-прикладных видов спорта. Согласно ряду постановлений Верховной Рады, имущество советской организации ДОСААФ еще в 1994 году должен был принять на свой баланс Фонд государственного имущества Украины. Но этого до сих пор не произошло. Зато несколькими лицами была зарегистрирована общественная организация под названием «Общество содействия обороне Украины», самовольно объявившая себя «правопреемником» государственной структуры СССР, которая была создана еще Сталиным для подготовки мобилизационного резерва.

Эта общественная организация, пользуясь правовым беспорядком после распада Советского Союза, прибрала к рукам колоссальную недвижимость, которую начала продавать вопреки многочисленным судебным решениям и постановлениям Верховной Рады.

Возглавляет псевдо-общественную организацию «Общество содействия обороне Украины» (ОСОУ) человек из окружения Виктора Януковича — бывший начальник Донецкого высшего военно-политического училища Виктор Тимченко. Его сын, Максим Тимченко, является генеральным директором компании ДТЭК и руководит энергетическими активами Р. Ахметова.

О степени наглости, с которой разворовываются средства государственного бюджета и продается захваченное государственное имущество, свидетельствуют уголовные производства, открытые в Генеральной прокуратуре и Службе безопасности Украины. О фабуле одного из них можно узнать из постановления следственного судьи, который разрешил следователю Главного управления СБУ в г. Киеве и Киевской области провести обыск дома у Тимченко-старшего с целью изъятия документов о незаконном отчуждении принадлежащего государству четырехэтажного здания бывшего ДОСААФ по проспекту Победы, 52 в г. Киеве.

Тем не менее, семья Тимченко не только не собирается возвращать государственное имущество, предназначенное для подготовки допризывников и развития военно-прикладных видов спорта, но и продолжает активно эксплуатировать с целью получения прибыли автошколы, самолеты, бассейны и т. п.

Ситуация с незаконной приватизацией государственного имущества, имеющего стратегическое значение, стала предметом рассмотрения Специальной контрольной комиссией Верховной Рады Украины по вопросам приватизации. На заседании комиссии, которое состоялось 16 июля 2015 года, была создана постоянная рабочая депутатская группа во главе с народным депутатом Игорем Луценко, в которую также вошли нардепы Аркадий Корнацкий и Виктория Войцицкая. Перед постоянной рабочей депутатской группой поставлена задача организовать с помощью общественности поиск имущества ДОСААФ, незаконно проданного семьей Тимченко, а также разработать и внести законопроект о правовом статусе имущества бывших общесоюзных организаций.

Особое беспокойство народных депутатов вызывает факт полной бездеятельности Генеральной прокуратуры Украины. Уголовные производства, открытые по фактам хищения государственных средств руководством ОСОУ, не расследуются, никаких мер для ареста государственного имущества, незаконно захваченного семьей Тимченко, и прекращения его дальнейшей продажи не предпринимается. В этой связи Специальная контрольная комиссия ВРУ по вопросам приватизации обратилась к председателю Верховной Рады с инициативой заслушать на пленарном заседании парламента генерального прокурора Виктора Шокина по поводу мер, предпринимаемых ГПУ для возвращения в государственную собственность по сути украденного у нее имущества стоимостью несколько миллиардов долларов.

В Е Р Х О В Н А  РА Д А  У К Р А Ї Н И

Спеціальна контрольна комісія з питань приватизації

Р І Ш Е Н Н Я

щодо вжиття заходів до повернення в державну власність майна радянської загальносоюзної організації ДТСААФ та Міністерства оборони СРСР, переданого навчальним організаціям ДТСААФ, на території України

м. Київ 16 липня 2015 року

Після проголошення незалежності Україна отримала у власність державні фонди колишнього Союзу Радянських Соціалістичних Республік, які розміщувались на території Української РСР, у тому числі — матеріально-технічну базу, що використовувалася для розвитку спортивно-технічних і військово-прикладних видів спорту, підготовки мобілізаційного резерву, проведення заходів із військово-патріотичного виховання допризовної молоді.

Більшість закладів, які виконували вищевказану функцію, перебували в структурі Добровільного товариства сприяння армії, авіації і флоту (далі — «ДТСААФ»), створеного відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР від 20 серпня 1951 року № 3060, розміщувались на фондах, що перебували у сфері управління Ради Міністрів УРСР і фінансувалися, переважно, за рахунок коштів союзного та республіканського бюджетів.

Задля навчання обліково-військовим спеціальностям допризовної молоді ДТСААФ використовувало у тому числі майно (переважно автомобільну техніку), безоплатно передане йому в користування Міністерством оборони СРСР.

Відповідно до постанови Верховної Ради Української РСР від 29.11.1990 № 506 «Про захист суверенних прав власності Української РСР», введено мораторій на території республіки на будь-які зміни форми власності та власника державного майна до введення в дію Закону Української РСР про роздержавлення майна.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України», майно підприємств, установ і організацій та інших об’єктів союзного підпорядкування є державною власністю України.

Після розпаду Радянського Союзу Президія Верховної Ради України видала Указ від 07.10.1991 №1608-XII, яким підпорядкувала Міністерству оборони України все майно колишнього Міноборони СРСР, передане навчальним організаціям ДТСААФ на території України. Пунктом 3 вказаного Указу Кабінет Міністрів України було зобов’язано виробити механізм реалізації цього акта.

У подальшому Постановою Верховної Ради України «Про майнові комплекси та фінансові ресурси громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташовані на території України» від 10.04.1992 №2268-XII було зобов’язано Фонд державного майна України, до визначення правонаступників загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР, прийняти до 01.05.1992 майно та фінансові ресурси розташованих на території України підприємств, установ та об’єктів, що перебували у віданні центральних органів цих організацій.

Окрім цього, Постановою Верховної Ради України «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР» від 04.02.1994 №3943-XII було визначено, що тимчасово, до законодавчого визначення суб’єктів права власності майна загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташованого на території України, зазначене майно є загальнодержавною власністю. Цією ж постановою Верховної Ради України було вказано, що право розпорядження цим майном у процесі приватизації та його використання на умовах оренди здійснює Фонд державного майна України.

Разом з цим протягом 24 років Кабінет міністрів України не розробив механізму реалізації Указу Президії Верховної Ради України від 07.10.1991 №1608-XII та не вирішив на законодавчому рівні питання визначення правонаступництва в користуванні майном громадських організацій колишнього Союзу РСР.

У свою чергу органи Фонду державного майна України протягом вказаного часу вимоги Постанов Верховної Ради України від 10.04.1992 №2268-XII та від 04.02.1994 №3943-XII не виконали, майно та фінансові ресурси вказаних суб’єктів до цього часу не прийняли. Міністерство оборони України питання повернення рухомого майна від громадських організацій не ініціювало.

З метою розв’язання вказаного питання Указом Президента України від 12.03.2015 №140/2015 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18 лютого 2015 року «Про заходи щодо створення належної матеріально-технічної бази для лікування, реабілітації та оздоровлення військовослужбовців та інших осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, а також учасників бойових дій та інвалідів війни», яким, серед іншого, зобов’язано Кабінет Міністрів України провести в тримісячний строк інвентаризацію майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу PCP, та внести на розгляд Верховної Ради України проект Закону України «Про правовий режим майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу PCP».

Разом з цим проведення інвентаризації вищевказаного майна не організовано, відповідний законопроект на розгляд Верховної Ради України не внесено. З аналізу зібраної інформації наразі взагалі не відомо, яке саме майно на території України належало ДТСААФ, а також було передано в користування ДТСААФ Міністерством оборони СРСР, станом на 24 серпня 1991 року.

Вказані порушення, серед іншого, спричинило й те, що 10.10.1991 Міністерство юстиції України зареєструвало статут Всеукраїнської громадської організації «Товариство сприяння обороні України», відповідно до якого ТСОУ самочинно оголосило себе «правонаступником» ДТСААФ, у тому числі щодо користування майном ДТСААФ і Міністерства оборони СРСР. Аналогічним чином, користуючись правовою невизначеністю в умовах розпаду СРСР, співробітники закладів ДТСААФ (авіаційно-спортивних клубів, автошкіл, плавальних басейнів, навчальних закладів тощо) виступали засновниками місцевих самоврядних громадських організацій, які самочинно проголошували себе «правонаступниками» ДТСААФ у складі ТСОУ.

Незаконність використання ТСОУ та організаціями й підприємствами ТСОУ майна української республіканської організації ДТСААФ неодноразово підтверджувалась судовими рішеннями, зокрема постановами Вищого господарського суду України від 08.09.2011 у справі №5002-26/3120-2010, від 27.07. 2011 у справі №5002-21/5413.1-2010, від 02.08.2011 у справі №2-5/2482.3-201, від 31.08. 2010 у справі №2-23/5629-2009.

Указана судова практика підтвердила факти незаконності дій службових осіб ТСОУ, пов’язаних із відчуженням майна ДТСААФ, яке незаконно використовується вказаною громадською організацією.

Факти протиправної діяльності представниками ТСОУ підтверджуються і прийняттям відповідних процесуальних рішень правоохоронними органами.

Так, 29 жовтня 2014 року за ознаками розкрадання керівництвом ТСОУ коштів державного бюджету та отримання податкових пільг на підставі підроблених документів було розпочате кримінальне провадження №42014100000001273, яке зараз розслідується Генеральною прокуратурою України.

Триває розслідування кримінального провадження №12014100100005419 за фактами грошових поборів з учасників державних спортивних заходів, що проводились на базі об’єктів ТСОУ, яке 29.05.2014 було внесено до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань Шевченківським РУ ГУМВС України в м. Києві на підставі постанови прокуратури м. Києва від 27.02.2010 про порушення кримінальної справи №50-5753. Розслідування вказаного кримінального провадження було ініційовано народними депутатами України у зв’язку з численними повідомленнями про факти протиправної діяльності службових осіб вказаної громадської організації.

Разом з цим відповідних процесуальних рішень про притягнення до кримінальної відповідальності конкретних осіб до цього часу не прийнято. Генеральною прокуратурою України не вживаються заходи для забезпечення відшкодування збитків, завданих державі протиправною діяльністю службових осіб ТСОУ.

Ігнорування вимог рішень Глави Держави, Парламенту України призводить до того, що майже чверть століття унікальна матеріально-технічна база, яка повинна використовуватися для розвитку спортивно-технічних і військово-прикладних видів спорту, проведення заходів військово-патріотичного виховання молоді, безоплатно використовується приватними структурами з виключною метою збагачення останніх.

Більше того, відсутність нормативного врегулювання правового режиму використання вказаного державного майна, невизначеність із органом управління унеможливлює здійснення контролю за його використанням, що стає причинами знищення, розкрадання та незаконного відчуження державної власності.

Враховуючи викладене, комісія вирішила:

1.Звернутися до Кабінету Міністрів України з пропозицією забезпечити негайне виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18 лютого 2015 року, введеного в дію Указом Президента України від 12.03.2015 №140/2015 щодо:

  • вжиття заходів з організації проведення інвентаризації майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу PCP, яке станом на 24 серпня 1991 року перебувало на території України, у разі необхідності — із залученням Фонду державного майна України, Міністерства оборони України та Державної фінансової інспекції України;

  • за наслідками інвентаризації в разі встановлення фактів знищення, пошкодження або незаконного відчуження державного майна негайно поінформувати відповідні правоохоронні органи для кримінально-правового реагування.

2. Звернутися до Фонду державного майна України з пропозицією:

  • невідкладно визначити кількісний, якісний і вартісний стан майна ДТСААФ (української республіканської організації ДТСААФ), яке перебувало на території України станом на 24 серпня 1991 року;

  • негайно вжити заходи для виконання Постанов Верховної Ради України від 10.04.1992 №2268-XII та від 04.02.1994 №3943-XII щодо прийняття від ТСОУ та організацій/підприємств ТСОУ майна ДТСААФ (української республіканської організації ДТСААФ), яке перебувало на території України станом на 24 серпня 1991 року;

  • провести належну процедуру з перереєстрації права власності на вказане майно.

3. Звернутися до Генерального прокурора України з пропозицією:

  • забезпечити всебічне, повне й об’єктивне розслідування діяльності службових осіб ТСОУ у відповідних кримінальних провадженнях, у ході яких розглянути питання щодо вжиття заходів для забезпечення відшкодування шкоди, завданої державі;

  • вжити заходи кримінально-правового реагування за фактами невиконання рішень Верховної Ради України та Президента України щодо вжиття заходів з повернення у державну власність майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу PCP та протиправного відчуження цього майна службовими особами ТСОУ, під час розслідування якого вирішити питання щодо проведення відповідних експертиз із метою встановлення місця знаходження, якісного та вартісного стану державного майна, яке незаконно перебуває в користуванні ТСОУ, а також розміру шкоди державі внаслідок протиправного його відчуження;

  • проінформувати Комісію про результати розслідування кримінальних проваджень.

4. Звернутися до Голови Верховної Ради України з пропозицією заслухати на пленарному засіданні Верховної Ради України Генерального прокурора України з приводу заходів, які вживають органи прокуратури для повернення в державну власність майна ДТСААФ, а також майна Міністерства оборони СРСР, переданого навчальним організаціям ДТСААФ, що перебувало на території України станом на 24 серпня 1991 року.

5. Створити постійну робочу групу з питань повернення в державну власність майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу PCP у складі: народний депутат України Луценко І.В. — голова робочої групи, народні депутати України Корнацький А.О. та Войціцька В.М. — члени робочої групи, якій доручити здійснення поточного контролю за виконанням рішення Комісії.

6. Доручити членам постійної робочої групи з питань повернення в державну власність майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу PCP підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України проект Закону України «Про правовий режим майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу PCP».

7. Доручити постійній робочій групі з питань повернення в державну власність майна загальносоюзних громадських об’єднань (організацій) колишнього Союзу PCP розробити пропозиції щодо залучення громадськості до пошуку майна ДТСААФ і Міністерства оборони СРСР, яке було протиправно відчужено Товариством сприяння обороні України.

8. Рішення Комісії надіслати Президентові України, Кабінету Міністрів України, Раді національної безпеки та оборони України, Генеральній прокуратурі України, Службі безпеки України, Міністерству оборони України, Фонду державного майна України.

Голова комісії Б. Філатов

член Комісії О. Дубінін


Заметили ошибку?
Выделите и нажмите Ctrl / Cmd + Enter