Ракурсhttps://racurs.ua/
Український шахтар добився компенсації в Європейському суді
https://racurs.ua/ua/534-borgy-za-opalennya-ukrayinskyy-shahtar-dobyvsya-spravedlyvosti-v-ievropi.htmlРакурсСтрайки шахтарів жахали свого часу ще радянських чиновників, а нині додають чимало клопоту сучасним представникам бізнесу та влади. Сьогодні ж, окрім проведення акцій протесту, гірняки почали наполегливо шукати правду в судах. Один з них дійшов навіть до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), де виграв справу проти України, отримавши чималу суму компенсації.
.
Оскарження невиконання закону
Заявником виявися 82-річний мешканець Горлівки Володимир Будченко, який 13 років пропрацював шахтарем. Наприкінці квітня цього року вын відсудив у ЄСПЛ понад 2000 євро за відмову держави компенсувати його витрати на комунальні послуги.
«Йдеться про порушення державою ст. 43 Закону "Про підвищення престижності шахтарської праці", в якій зазначено: працівники, що пропрацювали на важких роботах і роботах з небезпечними та (або) шкідливими умовами праці більше 10 років, мають право на компенсацію за оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла», — пояснює директор зі стратегічних справ УГСПЛ Михайло Тарахкало, який представляв інтереси заявника в Євросуді.
Проте, за словами юриста, в Україні виникли проблеми з виконанням рішення.
Сьогодні зазначена компенсація видається лише тим гірникам, які мають пічне опалення, у вигляді вугілля. Утім таких на сході та заході України виявилося не так вже й багато. Адже більшість шахтарів проживають у будинках, які мають центральне опалення або інший непічний обігрів. Тому вони й вимагають від держави грошової компенсацію за оплату комунальних послуг. Але чиновники, посилаючись на відсутність механізмів виконання ст. 43 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці», відмовляють їм у цьому.
Те саме почув у відповідь на свій запит і горлівський шахтар В. Будченко. Проте він залишився незадоволений таким поясненням і в квітні 2003 року подав позов до суду. Через рік суд визнав, що позивач має право на звільнення від плати за електроенергію і газ, але вказав, що не існує правового механізму для реалізації розрахунків та фінансування таких виплат, передбачених законом. «Тому, спираючись, зокрема, на ст. 1 Протоколу №1 Конвенції (захист власності), пан Будченко звернувся із заявою до ЄСПЛ, який визнав наявність таких порушень та зобов’язав державу сплатити йому компенсацію в розмірі 2065 євро», — зазначає М. Тарахкало.
Парламентське зволікання
Тепер українському законодавцю слід виправити недолік, який міститься у гірничому законодавстві. Щоправда, такі спроби а парламенті вже були. Але усі вони виявилися безрезультатними через провальне голосування народних депутатів.
Норму ч. 8 ст. 43 зазначеного закону пропонувалося викласти у такій редакції: «Особи, які мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення або інше непічне опалення, отримують компенсацію за оплату електроенергії, газу та центрального опалення житла, що виплачується за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам».
У такій редакції цей законопроект був ухвалений у першому читанні 18 лютого 2009 року. Але під час підготовки у профільному комітеті Верховної Ради до другого читання вказана норма зникла з тексту.
Учергове через політичне протистояння, організоване провладною більшістю, яку очолювала Партія регіонів, його понад рік не розглядали у вищому законодавчому органі України. На перше читання цей законопроект винесли лише 17 листопада 2010 року. Але за результатами розгляду парламентська більшість відправила його на повторне перше читання.
Необґрунтована економія
Потім подібні законопроекти вносилися знову, але усі вони блокувалися під час прийняття в другому читанні. Сьогодні очевидно, що такі зміни до законодавства українським парламентарям слід внести якомога швидше. Адже у горлівського шахтаря В. Будченка, який отримав позитивне рішення ЄСПЛ та понад 2000 євро компенсації, можуть з’явитися послідовники.
За останні роки в отриманні грошових виплат за комунальні послуги держава відмовляла тисячам шахтарів, які пропрацювали під землею у шкідливих умовах понад 10 років. Якщо усі вони позиватимуться до ЄСПЛ, то отримають виграшні рішення. У результаті, Україна змушена буде виплачувати їм сотні тисяч євро присудженої компенсації, що значно більше за суму грошових виплат за комунальні послуги, яку винна держава відповідній категорії шахтарів.